Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

03 Ocak '10

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
1940
 

Asgari ücrette son nokta yarım simit

Asgari ücrette son nokta yarım simit
 

ASGARİ ÜCRETTE SON NOKTA YARIM SİMİT.


2010 Yılı için geçerli olacak asgari ücret tespit komisyonu çalışmaları her yıl olduğu gibi “dağ fare doğurdu” dedirtecek şekilde bitti.

TÜİK (Türkiye İstatistik Kurumu) rakamlarını işine geldiğinde önümüze koyanlar bu kez onun rakamlarına bile itibar etmedi. TÜİK asgari ücretin en az 860 TL olmasını öngörüyordu.

2010 Asgari ücreti İlk altı ay için Brüt 729 TL, Net 577 TL , 2. altı ay için de 760 Brüt, 590 TL Net olarak belirlendi.

Milyonları ilgilendiren bu artış, basit bir hesapla günlük 50 krş aylık 15 TL gibi bir zam oldu. Bir simidin 75 kuruş olduğu düşünülürse zammın ne anlama geldiği açıkça görülür.

İşveren tarafından bakıldığında da 1. altı ay için bir işçinin işverene maliyeti 885 TL 2. altı ay için de 924 TL dir. İşveren gözünden bakıldığında ödenecek rakamlar devasa boyutlara gelmektedir. Olaya bir başka yönden bakıldığında da vergi ve sigorta giderlerindeki artışlar nedeni il de işverenler Kaçak işçi çalıştırmaya yönelmektedir. Kimseyi töhmet altında bırakmak doğru değil elbette ama KAÇAK İŞÇİ KAYIT DIŞI ÇALIŞAMA gerçeği yetkili ağızlardan da söylenmektedir ki ucu kirli bir sopa gibi bu konu.

Hükümetlerin yumuşak karnı her zaman işçi – işveren dengesi olmuştur.

Ne kadar az asgari ücret o kadar çok asgari ücretli çalışana iş gibi bir denge oluşmuştur. Bu hassas nokta oy hesapları da işin içine girince içinden çıkılması zor hale geliyor. İşçisini emekçisini satan sendikaları çok gördük zamanında bu ülkede umarız şimdi yoktur! İşin bir başka yanı da İşçinin maaşı belirlenirken işçi temsilcileri o masada yoktu! .Yapılan zamma işveren temsilcileri bile şaşmış fazla bulmuştur. Hükümet tek başına dilediği kararı almıştır.

YARIM SİMİT AL (MA) GÖNÜL ALMA…

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Asgari ücret alanlar 8 saat yerine 5 saat mi çalışıyor? Asgari ücret alanların yaptığı iş çalıştırana para kazandır mıyor mu? Asgari ücretle çalışanların yaptığı işin aynını yapıp da asgari ücretin 2 hatta 3 katını alan işçiler yok mu? Asgari ücrete yapılan zamdan önce asgari ücretin kaldırlması konuşulmalıdır. Saygılar efendim.

Kerim Korkut 
 06.01.2010 19:44
Cevap :
Sn.Kerim Korkut, Söylediklerinizde haklısınız. Ben de bu anlamda şunu vurgulamak istemiştim; Genellikle ve ne yazıkki ülkemizde işverenlerin büyük bir bölümü işçiye asgari ücretin üztünde de ödeme yapsa bile, sigortalılıklarını asgari ücret üzerinden göstermekte. Hükümetler de bu konuyu bildikleri halde bilmezli,kten geliyor görünüp asgari ücreti düşük tutarak işçileri asgariden de olsa kayıt altına alınmış olamalarını sağlamaya çalışıyor.Elbetteki işçiler her iki türlü de mağdur olmakta. Asgariden gösterilen işçi kaç lira alıyor olsa da emekliliğine esas olacak rakam düşük olmakta..Kıdem tazminatları ödenirken asgari ücret le göterildikleri için de asgari kıdem tazminatı almakta. Malesef yıllardır bu böyle sürüp gitmekte. Oy kaybederiz korkusuyla Hükümetler işverenin üzerine gidemiyor. adeta kayıtdışılığa itiliyor, bazı kuruluşlar. Genelde küçük esnaf zaten asgari ücretli işçi çalıştırıyor. Hatta öyle ki sizin de dediğiniz gibi işçi 8 saat çalışacakken belki 10-12 saat çalışıyor.  07.01.2010 20:33
 

siyasi iktidar(başbakan) istediği gibi at koşturur. Sendikalar dernek statüsüne indirgenmiş işlevsizleştirilmiştir. Bu nedenle, siyasi iktidar güçlü olan işverenlerden yana taraf olacaktır. Kapitalizmin kuralı bu. Ne kadar örgütlüsün o kadar güçlüsün.

Yapukay 
 03.01.2010 22:58
Cevap :
Yorumunuz için teşekkürler. Söylediklerinize aynen katılıyorum. Hükümet sistematik bir şekilde kurmları ele geçirip asimile adip. Kendi tarafından yönetilebilir hale getiriyor. Fetullah Gülen Cemaatiinin klasik taktikleri uygulanıyor, Büyük Atatürk ve onun sarsılmaz değerleri,Asker, Yüce yargı, Sosyal yardım kurum ve vakıfları,sendikalar halkın gözünde resmen aşağılanıp küçültülmeye çalışılıyor. Ancak ne yazık ki Türk halkı olarak örgütlü tepkileri demokratik platformlara taşıma yürekliliği gösteremiyoruz. Ya da daha doğruşu taşımaya çalışamlar BİBER GAZI ile benzer yıldırma taktikleri ile yıldırılıyor. Umarım Atatürk'çüDemokrasi ve cumhuriyet aşığı insanlar umudunu yitirmez.Bu ülke bizim ve ona sahip çıkmalıyız.Zamanında bir parçası için kanlar dökülmüş olan bu vatan uğruna yine kanının canını verecek çok vatansever olduğuna inanıyorum.  05.01.2010 17:10
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 39
Toplam yorum
: 8
Toplam mesaj
: 5
Ort. okunma sayısı
: 651
Kayıt tarihi
: 30.11.09
 
 

1950 doğumlu. 4 yıl Kimya Mühendisliği eğitimi almış, 1969’dan beri İstanbul'da yaşayan, çağdaş kasa..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster