Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

02 Mayıs '21

 
Kategori
Sağlık
Okunma Sayısı
32
 

Aşı Fazlalığı Yaşanırsa

Dünyanın nüfusu sekiz milyarı buldu neredeyse. Üç milyarından vaz geçelim. Beş milyar insanın Covit aşısı ile aşılandığını düşündüğümüzde parasal değer olarak muazzam rakam çıkıyor karşımıza. Üstelik de bu rakam maliyet bazında ele aldığımızda. Şirketlerin kar paylarını üzerine ilave ettiğimizde insanın başını döndürecek boyutta olduğunu söylersek yerinde bir tespit yapılmış olur diye düşünüyorum.

Pandemi eşittir yüzyılın en büyük uluslararası ticari hacım olarak tanımlanırsa yerinde bir tanım olur kanısındayım.

Dünya Sağlık Örgütü dünyadaki tüm insanların daha sağlıklı yaşayabilmesi için kurulmuş olan bir örgüt olarak bilinir veya bizler öyle inandık öyle biliyoruz ama kazın ayağı öyle görünmüyor.

Dünya ilaç tuccarları ne yazık ki tıpkı borsa dolar faiz tuccarları gibi hizmet görünümlü büyük kar ve rand peşinde koşan tuccarlar olduğunu üzülerek söylemeliyiz.

Beş milyar aşı ve iğne aparatını ikiye çarptığımızda rakamlarla zor ifade edilebilen miktar ortaya çıkıyor. İki kez aşi yapılmazsa etkili olmadığı söyleniyor biliyorsunuz. Daha doğrusu bilim insanları öyle söylüyor.

Soruyorum size şimdi, tek doz halinde aşi üretilemez miydi?

Bal gibi de üretilebilirdi hatta önümüzdeki dönemlerde üretilecek de.

Peki neden şimdi üretilmiyor veya üretilemiyor?

Dedik ya rand!

Tüketim ekonomisi.

Dünya Sağlık Örgütü tıpkı diğer ilaç üretimlerinde olduğu gibi daha çok hasta daha çok kazanım elde etme metoduyla çalışmalarını sürdürüyor.

Kapitalizmin diğer faktörleriyle insanların hasta olmaları sağlanıyor, ardından ilaç tüketimine yönlendiriliyor.

İşte Corona'da da öyle.

Önce laboratuvar ortamında (bana göre) virüs üretildi ve dünya ülkelerine eş zamanlı salgının oluşması sağlandı arkasından salgın iyice yayıldıktan sonra aşı formülü ortaya çıkarıldı.

Teknoloji ve bilimin bu denli hızlı gelişiminde söz konusu aşı formülünün ortaya çıkması en fazla iki ay gibi kısa sürede gerçekleşebilmesi gerekirken bir yıl sonra gerçekleşmesi sizce bir Dünya Sağlık Örgütünün bir oyunu değil midir?

Bir buçuk yıldır hala Çin'de bir balık pazarında ortaya çıkmış olduğu tahmini ile bütün dünya insanları kandırılmaktadır bazı bilim insanları tarafından.

Tahmin edilmektedir deniliyor dikkatınızı çekerim. Kesin Çin'de ortaya çıkmıştır söylemi kullanılmıyor.

Neden kullanılmıyor?

Çünkü aşı dönemi sona erdiğinde dünyada gerçekler konuşulmaya başlanacak. Bilim insanları bu virüsün laboratuvar ortamında üretilmiş olduğunu açıklamak zorunda kalacak veya üstü örtülecek bir şekilde.

Akıl var mantık var, Çin'de ortaya çıktığını var sayarsak nasıl oldu da eş zamanlı aynı anda tüm dünya ülkelerine bu virüz yayıldı?

Asıl sorulması gereken soru bu.

Yani, Çin'den aynı anda diğer ülkelere yolculuk mu yapmışlar?

Hayır.

Peki nasıl oldu bu iş?

Laboratuvar ortamından dünya ülkelerine yeni bir yaşam biçimini belirlemek üzere bu virüsü yaymış olduklarını düşünüyorum ilk günden bu yana.

Önümüzdeki aylarda dünyada aşı bolluğu ve fazlalığı yaşanırsa kimse şaşırmasın. Üstelik fazlalıklar çöpe giderse iki kere şaşırmasın.

Çöpe gitmiş kimin umurunda, önemli olan ilaç tuccarlarının para kazanması.

ETEM SEVİK bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 2316
Toplam yorum
: 1109
Toplam mesaj
: 80
Ort. okunma sayısı
: 446
Kayıt tarihi
: 03.07.07
 
 

25.05.1960 doğumlu. Üniversite terk. Müzik, seyahat ve tiyatro sever. Antalya Devlet Tiyatrosu'nd..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster