Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

05 Kasım '09

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
380
 

Aşı meselesi

Aşı meselesi
 

Sağlık Bakanlığı'nın pek çok sağlık probleminde önerdiği ve geliştirdiği çözümlerde derin eksikler ve hatalar var...

O ayrı...

Ancak mevcut durumda kendine düşen sorumluluğu ciddiyetle yerine getirmeye çalıştığını düşünüyorum...

Çok konuşuldu, tartışıldı ama bir de ben dile getireyim:

Her türlü aşı, ilaç veya tedavi yönteminin asıl amacı dışında sebep olabileceği çeşitli yan etkileri olduğu gerçeği zaten bilinmektedir. Bunları en aza indirgemek için çeşitli deneysel ve klinik çalışmalar yapılır, yayınlanır. Bazen bu sürecin yıllar süren tartışmalara yol açtığı da bir gerçektir. Ancak söz konusu olan hızla yayılan bir PANDEMİ ise, (tüm dünyada yaşanan bir salgın)...Bu çalışmalar veya tartışmalar doğal sürecini tamamlamadan dünya çapında birşeyler yapmak şart olur ve bunun koordinasyonunu yapanlar Dünya Sağlık örgütünden çıkan tavsiyelere kulak tıkayamazlar. Mevcut durumda tek sıkıntı içinde Ayşe Teyzeler, Bakkal Tahsin Amcalar vb. insanların da bulunduğu, bilinmeyenin gizeminden haklı bir endişe duyan, geniş bir kitle tarafından izleniyor olması ve hızlı kararlara gerek duyulmasıdır.

Bu aşıyla ilgili yaşanan süreçte kendisi de çocuk hematolojisi profesörü olan sağlık bakanının attığı her adımda bilimsel verileri dikkate aldığından şüphe duymuyorum. Riskleri göz önünde bulundurduğunu ve Dünya sağlık örgütünün tavsiyelerinin dışında bir uygulama yapmayacağını düşünüyorum.

Evet, aşı olmak da olmamak da göze alınan bir risk.... Bir pandemi söz konusuysa kar-zarar hesabında herkes kendi riskine karar verebilir ama sağlık bakanlığının sorumluluğu çok daha ağırdır. Her türlü uyarıyı yapmak ve önlemi almak zorundadır. Bize 'aşı olsam mı, olmasam mı?'lüksünü sağladığı da bir gerçektir...Böyle değerlendirmek gerek.

Not: Sıram geldiğinde ben de aşı olacağım (zannederim bu öğleden sonra). Aşı olacağım, çünkü risk grubu içindeyim, risk grubunda bir kişi olarak yalnız kendimi değil, çevremdekileri de riske atma ihtimalim var. Belki de aşı olmasam da domuz gribine yakalanmayacağım, ama o belkinin arkasından etrafıma zarar verme ihtimalim azımsanacak gibi değil.

******

Benzer hararette tartışmaları genetiği değiştirilmiş organizmaların ülkemize ithalat ve satışı gizli saklı düzenlenmeden önce yapabilmiş olsaydık fena mı olurdu?...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Değerli Hocam, Ne hallere düştük, Başbakan ben olmayacağım diyerek, sağlık bakanı ve halkın kafasını karıştırdı, ben dahil herkes, olsammı? olmasammı diye düştük dipsiz bir kuyuya, ama dediğin gibi her iki şıkta da bedelini biz ödeyeceğiz sanırım. sevgi ve saygılarımla..

Mehmet EREN 
 13.12.2009 9:10
Cevap :
Haklısın Sevgili Mehmet, kafalar çok karıştı. Ben aşı oldum, şu ana kadar kolumda bir iki gün süren ağrı ve kızarıklık dışında bir sorun yaşamadım. Selamlar, sağlıklı günler:)  14.12.2009 12:14
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 146
Toplam yorum
: 939
Toplam mesaj
: 46
Ort. okunma sayısı
: 1014
Kayıt tarihi
: 05.12.06
 
 

Hep yazmak istedim. İnsan düşüncelerini yazıya dökünce kendi başınadır çünkü, kaygısız, katıksız ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster