Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

06 Ekim '09

 
Kategori
Şarap
Okunma Sayısı
799
 

Aşığın kanlı gözyaşıdır şarap - I

Aşığın kanlı gözyaşıdır şarap - I
 

 

Geçmiş zaman olur ki...

Neden şarapçılığımız gelişmiyor? Neden balıkla rakı içiliyor? Neden rakıyı daha çok seviyoruz? Daha bunun gibi birçok soru üretilebilir. Tavuk mu yumurtadan yoksa yumurta mı tavuktan çıkar misali, bu iş kısır bir döngü! Üretici de haklı, tüketici de. Bizim millet çakırkeyif olmaya meraklı, oysa ki şarapla bu mümkün değil. En azından 2 şişe devirmeden mümkün değil. Ve şarap bizim ülkemizde pahalı bir içki. İçilebilecek bir şarap 6 milyondan başlıyor, hoş bir damak tadı, o da anlayana. Rakıcı için boşa üzüm suyu! Oysa ki 70cl'lik rakı 8 milyon lira. Rakıcıları nasıl şarapsever haline dönüştüreceğiz? Oysa o tiraja ihtiyacımız var ama çok zor. İyi bir şarap için 10 milyon liranın üstüne çıkmak lazım. Bitmiyor ki... Hemen içmeyeceksen nerede koruyacaksın? Mantar işi ise ayrı bir dert. Ucuz aglomeran mantar kullanılır, şarap dışarı çıkar okside olur; iyi mantar kullanılır, imalat hatasından şarap kenardan sızar yine bozulur. Fransa'da yılda milyonlarca litre şarap tüketilirken, benim güzel ülkemde bu rakam 50.000 litreyi bile bulmaz! Nasıl bulsun! Millet dertli ve çakırkeyif olma peşinde. Oysa bizim üzüm suyu salt cepleri çakırkeyif etmekte. Her ayın yarısı işim gereği yurt dışında oluyorum ve yurda her dönüşümde de hakkım olan 4 şişe yabancı şarap alıyorum. Bakın apelasyonlu ürünlerin fiyatları nasıl;

Dourthe (France) MERLOT 2000 Euro 5.00 Yaklaşık 8 milyon TL
Dourthe (France) CABERNET SAUVIGNON 2001 Euro 5.00 8 milyon TL
Chateau Los Boldos (Şili) CABERNET SAUVIGNON 2000 Euro 4.50 7.2 milyon TL
Sangre de Toro (Spain) GREENACHE&CARIGNAN 2000 Euro 4.00 6.4 milyon
Kww (Güney Afrika) PINOTAGE 2000 Euro 7.50 12 milyon TL

Mantarlar 40-45 mm naturel, baskılı. Etiketler anlaşılır, apelasyonlu, kapüşonlar muhteşem. Bir Türk Cabernet Sauvignon şarabın ya da Merlot'nun fiyatı ne kadar biliyor musunuz? Sanırım Pamukkale'ninkiler CS 13 milyon civarında, Merlot ise 15 milyonun üzerinde! Tüm bu olumsuzluklara rağmen üreticilerimiz bilinçli, imkansızlıkların farkında, az sayıdaki şarapseveri mutlu kılmak için ellerinden geleni yapmaya çalışıyorlar. Koskoca 68 milyon aslan sütüne mahkum ve doğanın en hijyenik ve sağlıklı içkisinin farkına varamıyoruz!

Sayın üreticiler, tam 25 yıldır Şarap kültürünün içindeyim. Küçücük bir birey olarak bu kültürün gelişmesi adına çok şey yapıyorum ama sizlerden daha fazla şeyler bekleniyor. Halka şarabı sevdirecek sizlersiniz. İşte bağ bozumu günlerindeyiz. Bunu bile ticari gelir elde etmek için neden kullanıyorsunuz, oysa en güzel fırsatı kendi ellerinizle kaçırıyorsunuz.

Sayın XXX yöneticileri, neden düzenlediğiniz tur için 70 küsur milyon ödemeliyim? Yapın 15 milyon, üstünü de siz sübvanse edin. Katılanlara birer şişe de şarap hediye edin, küçük bir seminer verin. O turda kazanacağınız şarapseverleri ve onların kazandıracağı yeni şarapseverleri düşünün, bunu bir reklam gideri olarak düşünün. Size dönüşü ise misliyle olacaktır. Diğer maliyetlerinizi düşürün. Vazgeçin süslü kapüşonlardan. Bu işten anlayan, zaten alır almaz kapüşonu çıkarıp mantarı gözlemek ister. Eğer maliyet faktörünü çok etkiliyorsa, vazgeçin naturel mantardan, kompozit mantar kullanın. Kar marjlarınızı minimuma indirin. Büyük Grossmarket'lere adamlarınızı koyun ve halkı bilgilendirin. Ben bu işi Carrefour'a gittikçe büyük bir zevkle yapıyorum. Hadi ben bir ayağı dışarıda olan bir kişiyim ve şarap zevkimi uygun bir fiyatla karşılayabiliyorum ama büyük bir kitle için şarap pahalı ve lüks bir içki bizim ülkemizde. Hele bir lokantaya girerseniz, bir şise büyük rakı 15 milyon, şarap ise 20-50 milyon arasıdır. Garsonların çoğu ne şişeyi açmasını, ne de tadım sunumunu bilmektedir. Dekantasyonun ne olduğunu ise anlatıp öğretmek zorundasınız! Umutlar yitiyor. Düşük üretim, yüksek maliyetler, yüksek fiyat ve düşük tüketim. Çare hem yumurtayı, hem de tavuğu ayrı yerlerden çıkartmakta.

Herkese sağlıklı günler dilerim.

(01 Eylül 2002)

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

kültürüne en fazla Kapadokya'da yakın oldum.Bir ara babamın da Şarap Koleksiyonu vardı.Fakat ben "şarap" sözcüğünü iyi tanırım.Edebiyatta aşkla beraber ele alınır:"Aşk şarabından içmek" gibi...Ben bildiğim yönüyle şarabı ele alayım ve bu bakışla blog'unuzun başlığına bir yorum getireyim: Şarap, aşığın kanlı gözyaşları değil; tamamıyla "aşktan yanan gönülün rengi"dir.Yani ben, şarabı hakiki ve yıllandıkça güzelleşen aşkın ta kendisi olarak anlar ve anlatırım; edeb içre.Derler ki "Günde bir kadeh kırmızı şarap insana iyi gelir!" Doğru mudur Ata Bey? Siz bilirsiniz.Sevgiler.

RANA İSLAM DEĞİRMENCİ 
 07.07.2011 12:46
Cevap :
Doğrudur hocam. Günde bir kadeh şarap sağlığa yararlıdır. Bence çok asil ve naif bir içki. Aşkından şarap içenle, rakı içen arasında bile ne büyük fark vardır. Şarap kaç asırdır asilce yer alır dizelerde, oysa rakı ne kadar da basitleştirir şiirin ruhunu. Teşekkürler Rânâ Hn. Sevgiler.  07.07.2011 13:49
 

her konuda olduğu gibi bu konudada kazıklanan biz oluyoruz. sevgilerimle.

Kapadokyalı 
 28.02.2011 14:44
Cevap :
Aynen öyle Adnan'cım. Teşekkürler, sevgiler.  28.02.2011 16:11
 
Toplam blog
: 462
Toplam yorum
: 8319
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1138
Kayıt tarihi
: 07.03.09
 
 

Ne güzel bloglar yazdık, ne muhteşem dostluklar kurduk; onlar kaldı baki... ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster