Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

25 Mart '08

 
Kategori
Aşk - Evlilik
Okunma Sayısı
50356
 

Aşık olmak için ne yapmak gerekir?

Aşık olmak için ne yapmak gerekir?
 

Aşk duygusu insanın içinde müthiş bir özgürlük duygusu yaratır. Bütün kinlerinden, nefretlerinden, acılarından, sıkıntılarından, özlemlerinden, endişelerinden, şüphelerinden ve olumsuz bütün düşüncelerinden kurtulan insan, özgür insan demektir. Bu duygular insana tıpkı birer asalak gibi yapışırlar ve insanın çok fazla olan gücünü yiyip bitirmeye başlarlar. İşte insanın gücü azaldıkça da istediği şeyleri hayatına geçirmesi zor olur.

Aşk başlı başına insanı evrimleştiren bir duygudur. Aşk Tanrıyla insanın arasında, insanı Tanrıya jet gibi götüren bir duygudur. İki insan birbirine aşık olduğu zaman müthis ve büyük bir korunma kalkanı ortaya çıkar. Bu korunma kalkanı ile negatifliklere karşı korunursunuz. Çünkü aşık okduğun insandan öylesine güzel bir enerji alırsın ki; o enerji ile bütün insanları seversin, bütün canlılara yardım edersin. Seni kimse kolay kolay üzemez. Çünkü harika bir enerji seni beklemektedir.

İşte bütün insanlar bunu isterler ama korkarlar. Neden korkarlar? Hem isterler hem korkarlar. Çünkü insanlar negatifliklerinden kurtulamamışlardır. Maddiyata önem verirler. Aşık olacağı kişinin ne kadar okuyup okumadığına, tahsil derecesine, kültür derecesine önem verirler. Bu kişinin boyuna posuna, şekline şemaline önem verirler. O kişi acaba sen mi diyor, farklı bir konuda sesi kaba olarak çıkıyor mu? Buna önem verirler. Şekildeki her şeye önem verirler. Şekile önem veren insan, şekildeki aşklarla yetinmek zorundadır. Ama içselliğe önem veren bir insan gerçek aşkı bulur ve yakalar. Gerçek aşkta korku yoktur. Aşkın zıddı korkudur ve korku asla aşkta bulunmaz. Aşık olan insan hiçbirşeyden korkmaz. O bir rüzgar gibidir. Çok sert dağlara da çarpabilir ama incilmez. Uçurumdan aşağıya uçar korkmaz. Hasta olan insanlara sarılır bulaşmaz. Denizin diplerine dalar ürkmez. Yani hiçbirşey onun için farketmez.

Peki böyle bir şey olmak doğru mu? Böyle olmak isteyenler için boyle olmak doğru. Çünkü gerçekten aşık olmayı başardığınız andan itibaren negatifliklerinizden kurtulmuşsunuzdur ve Tanrıyı gerçekten içinizde hissetmeye başlarsınız. Şimdi burada Tanrı kelimesi birçoklarına rahatsızlık verebilir. İçinizdeki büyük gücü hissettiğiniz zaman, size yardım eden bir güç olduğunu hissettiğiniz zaman size kimse karşı koyamaz. Kimsenin size karşı koyamayacağını bildiğiniz zaman karşınızda hiçbir engel kalmaz. Çünkü zaten o enerjiniz bile insanların sizden uzaklaşmasına yol açar. No olursa olsun hiçbir engel karşısında yılmazsınız ve mutlak başaracağınızı bilirsiniz ve gerçekten de başarırsınız.

İşte aşık olmak isteyenler için müthiş bir korunma kalkanı ve istediğiniz hedefe ulşaşmakta korunaklı bir yol. Bunu başarabilek için, aslında çok kolay bir şekilde yola çıkılabilir. Sadece negatifliklerden kurtulacaksınız. Hepsi bu ve aşkı gerçekten istediğinizden emin olacaksınız. Bir gün bir insanla karşılaşırsınız ve ona aşık olduğunuzu düşünürsünüz. Ama o sizin istediğiniz gibi birisi çıkmaz. Size bağırır çağırır, sizi üzer. Çünkü siz içsel aşkta değilsinizdir. İlk önce kendiniz aşık olmak istiyorsunuz. Kendinizi evrimleştirmek zorundasınız. O yüzden birçok insan bu dünyada aşkı bulamıyor. Herkes aşkı arıyor ama kimse aşkı bulamıyor. Çünkü evrimleşen insan sayısı az. Aşık olduğunuz zaman aslında sizin için herkes bir. Aşık olduğunuzda aslında dünyaya aşık oluyorsunuz.

Bu duyguyu yakalayabilmek için bu yazıyı okur okumaz anında elinize bir defter almanız gerekiyor. Deftern baş tarafından ve son tarafından ortaya doğru gelmeniz gerekiyor. Bu nasıl olacak? Baş tarafına o gün yapmış olduğunuz iyilikleri yazın. Diğer tarafına da kötülükleri ve ortaya doğru yaklaşın. Ertesi gün ikinci gün yani pazartesi deftere yazmaya başladıysanız salı günü, pazartesi günü yapmış olduğunuz her kötülüğe karşılık iki tane iyilik yapın. Bu süreci bu şekilde devam ettirin. Bir müddet sonra içinize iyilik yapmaktan fenalık gelecek ve kötü düşünmemeye başlayacaksınız. Eğer böyle tutarlı bir şekilde davranırsanız, kendinizi çok daha iyi hissetmeye başlayacaksınız. İnsanlara yardım ederseniz, size de yardım gelecek. İnsanlara yardım etmezseniz size niye yardım gelsin ki? Eğer aç bir insan orada aç bir şekilde yaşıyorsa ama siz gidip yüksek yerlerde yemeklerinizi yiyip insanları düşünmüyorsanız sizin için gelen para niye bölünsün ki?

Yani siz ne yaparsanız aynı karşılığı bulacaksınız. İşte nasıl bir hayat istiyorsanız öyle yapın. İnsanlarla konuşun, onların dertlerini paylaşın, bütün insanların kurtarıcısı biri olmaya çalışın. Bütün bunları bu yazıyı okur okumaz yapmaya başlayın. Defterinize de yazın. Bunları yapmaya başladıkça karşınıza çıkan insanların hep yardım isteyen insanlar olduğunu farkedeceksiniz. Onlara yardım etmeye çalışın. Herkes bütün insanlara yardım etse ve bunu düzgün bir şekilde yapsa bir müddet sonra dünya düzeni kurtulur. Yani yalnız kendi kapınızın önünü süpürmeyin. Yandaki komşununkini de süpürün. Diğer komşulara gücünüz yetmiyorsa onlarınkini de öbür taraf süpürür. Ama siz kaç tane kapının önünü süpürürseniz, o kadar kardır. Sonra yan komşunuz farkedecek ki, birisi beni sürekli süpürüyor. Kapının önü temiz ama içim pis, evimin içi kirli sonra sizden nasıl temizlediğinize dair tüyolar alacak.

İşte bunları yapmaya başladıkça, toparlanmaya başladıkça aşk sizin kapınızda hazır ama tabi gerçekten istiyorsanız. Peki aşkı istemeyen insan evrimleşemeyecek mi? Tabi evrimleşecek. Bu aşkla evrimleşmek isteyenler için böyle. Gerçekten sevgiyle değil, dolu dolu yaşamak isteyenler için, coşmak isteyenler için bir öneri. Ben hayatı hızlı motorsiklete binmiş gibi yaşamak istiyorum diyenler için bir öneri yada rüzgar gibi her yere uçarım, giderim, hiçbirşeyden korkmam diyenlerin yolu. En azından gerçek aşkı bulmasam bile bulmak için çok uğraştım diyenlerin yolu. Yani cesurların, cesareti büyük insanların yolu. Egolarınızdan kurtulduğunuz zaman zaten çok şeyi başarmış olacaksınız.

Aşkla ilgili bu yazıları sevdinizse uygulayın, devamını isterseniz tekrar yeni aşk yazılarında görüşmek üzere aşkın içinde kalın. Yorumlarınızı ve deneyimlerinizi bekliyorum.

Alahattin Öztekin

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

AŞIK OLMAK ÇOK GÜZEL BİR DUYGUDUR VE HEPİMİZİN BİLDİĞİ GİBİ AŞKIN EN BÜYÜK ÖRNEĞİNİ LEYLA İLE MECNUNDA GÖRMEKTEYİZ.SAYIN ÖZTEKİN AŞKI VEAŞIK OLDUKTAN SONRAKİ İNSANHALİNİ ÇOK GÜZEL DİLE GETİRMİŞİNİZ TEBRİKLER.BEN LEYLA İŞLE MECNUNUN AŞKINDAN DAHA BÜYÜK BİR AŞK YAŞADIM DİYEBİLİRİM.GÜNAH OLMASA EN BÜYÜK AŞK BENİM AŞKIMDIR DERDİM.ÇÜNKÜ BEN ÇOK BADİRELER ATLATTIM LAKİN ÇOK ŞÜKÜR HÂLÂ AYAKTAYIM VE ONU TAMAMEN UNUTTUM.DERLERKİ İLK AŞK UNUTULMAZMIŞ.BEN BUNA İNANMIYORUM UNUTULUR.UNUTAMAYANLAR NEDEN UNUTAMAMIŞTIR BİLİR MİSİNİZ?BEN SÖYLİM AŞKIN HAKKINI VEREMEDİKLERİ İÇİNİSTER PLATONİK OLSUN İSTER KARŞILIKLI OLSUN HİÇ FARKETMEZ İNSANAŞKIN HAKKKINI VERİRSE EĞER UNUTUR.BEN AŞKIMI BEDENİMDEN VE KALBİMDEN GÖZYAŞLARIMLA AKITTIM.SOLGÖZÜMÜ KAYBETTİMŞU ANDA ONUN EVİNİN KARŞISINDABİR İŞ YERİNDE ÇALIŞMAKTAYIM.KAÇ DEFADIR KENDİSİNİGÖRÜYORUM ONU GÖRÜNCE BİŞİY HİSSETMİYORUM.SAYIN ÖZTEKİN BAHSETMİŞ OLDUĞUNUZ AŞKIN HALLERİNE VE AŞKIN GÜZELLİĞİNE SÖYLİYCEK SÖZÜM YOK FAKAT BU AŞK KARŞILIKSIZ İSE O ZAMAN NEYAPMALI?

MERYEM SEMENCİ 
 14.05.2013 18:04
 

Sevmek gerçekten çok güzel bir olay.Evrenin temelinde de sevgi yatıyor.Bize düşen bu temelde bir çakıl taşı olabilmek.Onun için yoğrulmak ve o özle beraber olmak.İşte o zaman özde biriz diyebiliriz.Öz sevgi olursa ona ne derseniz deyin.Zaten Mevlana Hz.ne olursan ol yine gel diye boşunamı demiş, sayın Öztekin.

adnan kocoglu 
 16.04.2012 20:38
Cevap :
Katkılarınız için teşekkür ederim, sayın Kocaoğlu  17.04.2012 8:24
 

Merhabalar Alaaddin bey öncelikle yazılarınızı çok beğeniyorum ve bir sonra ki yazınızı okumak içinde sabırsızlanıyorum,emeğinize sağlık.Benim size sorum aşkla ilgili olacak tabi ki,aşık olduğumuzda aşık olduğumuz insanla birleşebilirmiyiz sizce hayat bize ortak noktaları sunar mı bir şekilde,yoksa ilk önce bize aşık olan insanlarımı beklemeliyiz aşık olmak için.Şimdiden teşekkür ederim.

yasemin smr 
 20.06.2010 17:18
Cevap :
Merhaba Yasemin hanım yazılarımı begenmeniz ve okumakla ilgili ilginiz için çok teşekkür ederim. Aşk iki türlüdür birisi içinde korkuları, süpheleri güvensizlikleri, kıskançlıkları içinde barındıran nefsimizin içinde sıkışıp kalmış olan aşktır, İkincisi ise gerçek aşktır bunun içinde korku, süphe, endişe, kıskançlık yoktur. Ortak nokta herzaman sunulur ama siz hangi konumdaysanız o ortak noktaları yaşarsınız. Siz kıskanç iseniz sizin karşınıza da kıskanç bir erkek gelir. Gerçek aşkta en onemli konu negatif tüm duygu ve düşüncelerden arınabilmektir. Eger arındıysanız beklemenize de gerek yok hemen aşk karşınızdadır. Aşkı arıyorsanız bulamazsınız. Aşk sizin içinizde ve aşk sizsiniz. Cesur olmak ozgür olmak aşkın anahtarlarıdır. Aşkın zıddı korkudur. O yüzden tüm korkularınızdan arındığınızda aşk karşınızda sevgilerimle  27.06.2010 19:45
 

...kendimizi "herkesi seviyorum" diye kandırmak, evreni kandırmak olur ama yaratım süreci eksik kalmış olduğundan insanı sabırsız bir bekleyişe ve "emeğimin karşılığını alamadım" a iter bence. Yazınızdan çıkarılacak ve tartışılacak gerçekten çok şey var, dolu dolu bir yazı...sevgilerimle.

Kwan Yin 
 26.03.2008 23:53
Cevap :
Yazımda "aşık olduğun insanda öylesine güzel bir enerji alırsınız ki, o enerji ile bütün insanları seversin" derken bu aşkın içinde emeğimin karşılığını almak için seveyim gibi bir duygu, bir koşul yoktur. Aşk bütün koşullardan arınmanı gerektirir. İnsan gerçek aşkı buldugu sürece yaratım süreci tamamlanır. Yani kendinizin diğer yarısı ile birleşirsiniz. Eğer aşıksanız herkesi sevme duygusunu daha yoğun hissedersiniz bu kesinlikle kendini ve evreni kandırmak değildir. Zaten aşkın içinde yalan varsa bu gerçek aşk değildir. Sizin de dediğiniz gibi daha çıkartılacak ve tartışılabilecek çok şey var. Yazımı dolu dolu bulman için de çok teşekkür ediyorum. Hep sevgi ile aşk ile kalın.  27.03.2008 14:17
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 101
Toplam yorum
: 162
Toplam mesaj
: 25
Ort. okunma sayısı
: 5149
Kayıt tarihi
: 01.03.07
 
 

Ege Üniv. İşletme Fakultesi'ni, daha sonra da Harward Üniversitesi'nin Master programını Türkiye'de ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster