Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

10 Aralık '09

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
786
 

Aşıkların sözü kalır!...

Aşıkların sözü kalır!...
 


"Bir tek insan ayrılır sizden
Ve dünya çöle döner"

(Lamartine)

“Okumayı sökememiş çocuklar gibiyim. Hep başkalarının hayatını yaşamaktan yorgunum. Sımsıkı kundaklara sarmışlar ilkin. İşin o kısmını hiç mi hiç anlayamıyorum.”

“Bilirim o kundakları. Daha doğduğu gün zincire vururlar çocukları. Ayaklar, eller dümdüz uzatılır, sımsıkı “belenir” kundağa bebe. Elini kolunu kıpırdatamaz, tespih böceği gibi sağına soluna kıvrılır, boynuna kadar kıpkırmızı kızarır. Dişsiz ağzıyla bir yaygara koparır. Geceden uykusuz kalmış anne ağlamaklı bir “pışpış..” tutturur dişlerinin arasından, emziği tıkıştırır bebenin ağzına.”

“Gördün mü bak, yönünü değiştirdi bulut. Belki yolunu şaşırdı. Yağmur bulutlarından kaçıyor olmalı! Şuraya bak.. Dev bir dalga gibi bütün göğü kaplayacak kara bulutlar. Hızla yaklaşıyorlar. Denizin yüzeyini görmek isterdim. Damlalar ışıklarını sarkıtmıştır suya! İnsan yolunu şaşırır da bulut şaşırmaz mı! Şu göğün enginlerinde kanada kalkan hüzünleri görüyor musun? Güz bulutlarına bıraktılar yerlerini, göçüyorlar adı sanı belirsiz ülkelere..

“Kimler göçüp gitmedi ki bu dünyadan... Bu nasıl dünya! Bir yanda gözyaşı, bir yanda alkış! Bir yanımız namussuzluk, bir yanımız yalan.. Beş kuruş için beş takla atan insanlar doldurmuş dört bir yanı. Elini versen, kolunu kaptırıyorsun.”

“Bak şu buluta! Şimdi gene yön değiştirdi. Sarhoş mudur nedir! Şimdi de kara bulutlara doğru koşuyor dolu dizgin. Meydan okurmuş gibi bir hali var!”

“Kime güveneceğini şaşırıyorsun. İnsanoğlu çiğ süt emmiş.”

“Güzün güzelliği de bir başka oluyor. Sabahı iple çekiyorum. Erkenden kalkıp balkona çıkıyorum. Çim ektim saksıya. O saatlerde çiy düşüyor yemyeşil çimlerin üzerine. Kışın da kar yağar. Güneşin ilk ışıkları vurur kar taneciklerine. Boncuk oyası gibi renk renk.. ışıl ışıl olur saksının üzeri.”

“ Halk düşmanı bunlar, halk düşmanı!.. Aziz Baba ne güzel tanımlamış halkı, baksana!.. Ezberimde şiir: ‘Ey benim halkım / Ey benim eli açık, gözü kapalım / Yüreği açık, dili bağlım..’ Devamında diyor ki: ‘Almadan vermek, sana özgü.’ Bir yanda durmadan alanlar.. Bir yanda durmadan verenler.. Nereye varacak bunun sonu! ”

“Gökyüzü birazdan iyice hıçkırıklara boğulacak. Doya doya ağlasa da toprak kokusu duysak!. Yağmur yağacak. Gökyüzü iyice öfkelenmiş. Yakınlarda bir yerde ağladı ağladı, hırsını alamadı, bu taraflara gelip, buralarda da ağlayacak. Gök gürlemeye başladı bile.”

“Gelmiş geçmiş bütün iktidarlar halkın anasını ağlattılar! İşsiz güçsüz, evsiz barksız, ekmeksiz soğansız bıraktıkları halkın çoluğu çocuğu, anası bacısı ağlamış kimin umrunda! Tekstilcinin yeni hedefi Şili imiş. Ne işiniz var Şili ile kardeşim.. Kot kumaşından tesettür giyimi ürettiniz, Şile bezinden de üretin, Şili ile anlaşmanızın iki katı kâr edersiniz. Önümüz yaz.. Fena mı olur Şile bezinden tunikler görsek.. Şile bezi modasını bir yaydınız mı tesettür piyasalarına.. Bir de Şile bezi incedir, içini gösterir.. günahtır diye fetva verdiniz mi, gelsin astarlık kumaş siparişleri !.. Tabi kumaşlar içlerini göstermesin diye yüz verdiğiniz kızlar, bir de astar isteyecekler! Böylece, yüz verdiğiniz için astar istemeyen tesettürlü kız kalmayacak memlekette! Hem tekstil piyasası belini doğrultacak, hem de tesettür modası memleketin en ücra köşelerini bilfiil işgal etmiş olacak! Böylece modacılara, stilistlere, mankenlere, konfeksiyonculara da ekmek kapısı açılacak.”

“Şu uzaklara kanat çırpan kuşlar göğün kapısını mı arıyorlar? Yoksa en büyük ve en dıştaki kafes mi dünya? Ya da bir başka kafese mi açılıyor göğün kapısı? Neyse.. Biz yine yağmur bulutlarına dönelim. Yağmur bulutlarından kaçan bulut nerede? Hani şu yolunu şaşırıp, yönünü değiştiren bulut? Kapkara yağmur bulutlarına karışmış olamaz. Gördüm işte, şurada!..Güneşten topladığı ışıklarını sarkıtmış yeryüzüne, kuşların peşi sıra gidiyor!

“ Duyuyor musun türküyü?. Ne zamandır bir türkü dinlememiştik."

'Yürü bre Hızır Paşa / senin de çarkın kırılır /güvendiğin padişahın / gün gelir o da devrilir / aşıkların sözü kalır... / aşıkların sözü kalır..! (...)'

...

Zelin Artuğ, Aralık 2009, yeryüzü

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Yorumum takılmış sanırım yine:)) Doyurucu bir yazıydı, teşekkürler. Biz güneş toplamaya devam edelim Zelin Hanım.. Sevgilerim sizinle..

SINIR 
 13.12.2009 1:05
Cevap :
Sevgideğer, evet, güneş toplamak gerek. Bu karanlıklar öyle "ampul"le, "deniz fenerleri"yle, "mahya"larla falan aydınlanmaz. Güneş gerek!.. Yeryüzü kan ağlıyor. Sevgilerimle..  13.12.2009 15:58
 

araştırma,verileri paylaşma,düşünme,ve düşünürken düşündürme yanına sonsuz teşekkürlerimle,bilgiler ne kadar ders verici,anlattıklarında,kuşlarda ifade bulan evrenin zekasına,hayran olmamak elde mi?Gurup bilinci,ötekini düşünme ne kadar gereksinimimiz olan eksiğimiz.Bir de bir kuşun uçarken aldığı şeki "V"harfi gurp halinde uçarlarken de "V" harfi,ne enteresan,bütün gurubun şeklini,tek kuşun uçarken ki şekliyle aynı.Son cümlelerin yine beni o göçmen kuş gibi vurdu,Millerce uçuşun sonunda,bir vahşiye hedef olma.:( EMEK veren yüreğine selamla,en derin SEVGİLERİMİ sunuyorum dostom,harikasın.

Şerife Mutlu 
 11.12.2009 19:25
Cevap :
Sevgideğer.. Düşünmek dedin de... Bulut yolunu şaşırır mı diye düşündüm yazımın başlığına bakarak:)) Doğada öyle bir matematiksel denge var ki.. Kuşların uçuşu örneğinde senin şu eşsiz gözlemin beni bunu düşünmeye zorladı. "...bütün grubun şekli, tek kuşun uçarkenki şekliyle aynı" diyorsun ya... Neden bir bulut yolunu şaşırsın ki? diye sordum. Yağmur.. kar.. mevsimler.. Galiba buldum yanıtını bu sorunun. Bulutun yolunu şaşırtanlar, mevsimleri şaşırtan, bitkilerin ve hayvanların genleriyle oynayıp doğayı katleden 'insanoğlu insanlar!' Biraz küfür gibi oldu bu, insanlara ama ee bazıları da hak etmiyor değil hani.. Millerce uçuşun sonunda bir kuşu, vahşice katleden de 'insanoğlu insan!!!!' çünkü! Sen de harikasın dostom, GÜZEL yüreğinden öpüyorum.  14.12.2009 11:07
 

...

yucel evren 
 11.12.2009 13:50
Cevap :
Haklıyız elbet yol arkadaşı..  11.12.2009 18:59
 

(...) kanadının ucunda bir hava boşluğu, yani bir girdap yaratır, arkadaki kuş buraya yükselen havayı kanatlarının altında bularak ve daha az enerji sarf ederek yüksekliğini muhafaza eder. Bu kuşun hareketinden de bir arkadaki kuş faydalanır. Bu uçuş şeklinin daha ziyade büyük kuşlarda görülmesinin nedeni de bunların büyük kanatlan ile yarattıkları hava hareketinin büyüklüğü ve arkadaki kuşun işine yarayabilmesıdir. 70li yıllarda yapılan bir araştırma sonucunda, 25 kuşluk bir filonun bu şekilde uçarak, uçuş mesafesini yüzde 75 artırabildiği ileri sürülmüştür. Ancak bu teoriye göre her kuşun öndeki ile aynı mesafe ve açıda uçması ve senkronize yani eş zamanlı kanat çırpması gerekir ki, bu, gerçekte mümkün değildir. ikinci bir görüşe göre ise, kuşların gözleri başlarının yanındadır, dolayısıyla tam önlerini göremezler. Bu uçuş şekli ile sürünün fertlerinin birbirini görerek, kaybolmadan bir arada kalması sağlanır. (devam edecek)

zelinartug 
 11.12.2009 13:39
Cevap :
Can Şerife... [AÇIKLAMA-II] (Devam)
(...) Bu görüşe karşı olanlar ise kuşların geceleri de uçtuklarını, bu nedenle öndeki kuşu görmenin önemli olmadığını zaten sürüyü kuşların bağırışlarının bir arada tuttuğunu ileri sürüyorlar. Çok basit gibi görülen bu olayın bile sebebi tam öğrenilmiş değil, belki de görüşlerin bileşimi, yani hepsi doğru. Kuşlar konuşabilseler de anlatsalar! (www.turkansiklopedi.com) SEVGİDEĞER ŞERİFE... Önceleri bunun nedenini ben de düşünmüştüm. Ama düşündüğüm binlerce şeyden biri olduğundan açıkçası bunu araştırmaya sıra gelmemişti. Bu savlar mantıklı geliyor. Başkaca nedenleri olabilir. Ne olursa olsun, kuşlardan öğreneceğimiz çok şeyler olduğu anlaşılıyor. SINIRLARI, PARALARI ve UĞRUNDA KAN DÖKTÜKLERİ, HEP İLERİYE UÇMALARINI ENGELLEYEN TANRILARI YOK KUŞLARIN! Kuşlar belgeselinde, kilometrelerce yol kat ettikten ve okyanusu da geçtikten sonra, tam da karaya çıkacakken bir avcının kurşunlarına hedef olan göçmen kuş yüreğimi dağladı. SEVGİMLE...  11.12.2009 14:15
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 133
Toplam yorum
: 798
Toplam mesaj
: 2
Ort. okunma sayısı
: 1013
Kayıt tarihi
: 04.07.08
 
 

Yaşam, sorulardan ve yanıtlardan oluşmuş. Her soru, aynı zamanda kendinin yanıtı... Çift yumurta ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster