Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Bashico Doğal Anneyim Başak Pirtini

http://blog.milliyet.com.tr/bashico

10 Aralık '07

 
Kategori
Evcil Hayvanlar
Okunma Sayısı
498
 

Aşılar sandığınız kadar masum mu? Şişlikler

Aşılar sandığınız kadar masum mu? Şişlikler
 

Köpeklerime ve kedilerime bilinçli bir hayvan sahibi olarak tüm aşılarını eksiksiz yaptırdım. Veteriner hekimler ilk temel aşılardan sonra geleneksel olarak de her sene yapılan aşıları öneriyorlar.

Acaba bu kadar çok aşı gerekli mi?

İnternette ufak bir araştırma yapınca aşıların zararlarını ve hayvanlarımızı nasıl hasta ettiğini bulunca çok üzüldüm. Bu başlı başına üzerine amazon.com'da bir sürü kitabın yer aldığı ve sayısı binlere ulaşan üyeli yahoogrouplarında tartışılan bir konu. Tabii öte yandan da aşı üreten ilaç firmalarının iş hacminin ne boyutta olduğunu tahmin edebilirsiniz. Bu firmalar her sene dünyadaki tüm insanları ve hayvanları aşılamak için aşılar üretip yenilerini geliştiriyorlar. İnsan acaba bu kadar virüs başta var mıydı, yoksa biz mi yarattık demekten alamıyor kendini.

Okuduklarımdan sonra artık yıllık grip aşısı olmayı bıraktım. Hayvnalarım söz konusu olunca şu an 5 yaşındaki köpeğimin senelik aşılarını da yaptırmayı bıraktım. Kedilerimin de temel aşılarını bitirdikten sonra diğer aşılarına devam etmiyorum. Hep birlikte sağlıklı beslenme ile desteklenince oldukça sağlıklı ve mutlu bir hayat sürdürüyoruz.

Aşı sonucu oluşan sıradan (?) şişlikleri önlemenin basit yolu

Genellikle veteriner hekimlerin aşı yapılınca oluşan şişlikler için söyledikleri şey “Aşı tabii vücut normal bir reaksiyon veriyor, geçer” şeklindedir. Yurt dışında okuyan ve çalışan veteriner hekim arkadaşlarım hayvan hastanelerinde her zaman bu reaksiyonun aşıya olan tepki dışında iğne deriye girerken yüzeydeki mikrop ve bakterilerin deri altına enjekte olmalarından kaynaklandığını da söylüyorlar. Bunu önlemek için her zaman alkollü pamuk ile ilk önce aşı yapılacak yüzeyi sildiklerini, alkolün uçması için 30sn bekleyip sonra iğneyi yaptıklarını anlatmışlardı. Tabii bunu anlattığım çoğu veteriner hekim nedense bunu vakit kaybı olarak görmüş, hatta “Kısa tüylüler tamam da uzun tüylülere yapılmaz” gibi komik yorumlar yapanlar bile olmuştu.

Kendimize aşı yapılırken ne kadar yüzey temizliğine dikkat ediliyorsa hayvanlar için de veteriner hekimlerimizin aynı özeni göstermeleri gerektiğini düşünüyorum.

Tüm hayvanlar da bizim gibi sağlıklı uzun bir ömür yaşamayı hakediyorlar.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 201
Toplam yorum
: 243
Toplam mesaj
: 85
Ort. okunma sayısı
: 10379
Kayıt tarihi
: 07.12.07
 
 

Tüm blog severlere merhaba! Boğaziçi Kimya bölümü mezunuyum. Bilişim sektöründe toplantı, etkinli..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster