Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

31 Mart '12

 
Kategori
Aile
Okunma Sayısı
981
 

Aşırı Anne Sevgisi

Aşırı anne sevgisi, tüm sevgi yelpazesinden sıyrıldığı için sorunları yaratmıyor. Aslında nedeni şudur: birçok tortu sürdürmektedir - sahiplenme duygusu, bağlanma, bencillik, tatminsizlik, gurur, çocuğu vasıtasıyla benlik saygısına ulaşma arzusu, vs. Bu sevgide gerçek sevginin çok az olduğu görülüyor. Bunun için annelik duygusu diyelim ve kutsal sevgiden negatif sevgiye dönüşmesinin sebebini arıştıralım. Bunun temeli, üreme içgüdüsüdür ki bu derinlerden, hayvansal dünyadan gelmektedir. Hayvanlar, insanlardan daha fazla bu içgüdüyü izlerler. İnsanlarda ise zihin,  içgüdüyü bastırır. Bu nedenle, içgüdüsel olarak davranmayan annelerin  durumu da vardır. Mesela, bir annenin borçtan dolayı  5 aylık çocuğunu sattığı, televizyonda gösterildi. Annelik sevgisinin ortaya çıkması için, içgüdüsü bulanık olmayan bir bilinç gerekir.

Bencillik duygusu. Anne, çocuğu üzerinden kendisinin devamını görür, kendi çözümlenmemiş sorunlarını, kendi problemlerini, bilinçli ya da bilinçsiz  olarak çocuğuna aktarır. Mesela, yalnız bir anne, kızının ne evli olmasını ister ne de normal bir aile kurmasını ister. Ama kendi üzerinde çalışmak da istemez, kendi için bir adam bulmak, kendine bir aile kurmak istemez. Bu durumda, anne için  kızı çözüm olur. Burada bencillik fazlaca ortaya çıkıyor ve anne, kızının aile kurmasını büyük oranda zorlaştırıyor. Hayatının son gününe kadar çocuğunun ona bakmasını beklemek, en büyük bencilin arzusudur.

Sahiplenme duygusu. Anne duygusunun bu bileşeni, genel olarak temel konumuzdur: Benim çocuğum, benim kanım… benzer sesleri anneden duyarız.

Kadın sevgisi. Evet, oğluna gösterişli kadın duygularıyla yaklaşan annelerle çok sık karşılaşabiliriz. Bir kadının erkek için olan aşkını ifade edememişliği, bu şekilde tezahür eder. Bu duygunun ortaya çıkmasının tek sebebi, ailede bir erkek  olmaması değildir. Aynı zamanda, anne baba arasındaki sevgi yetersizliği ve kötü ilişki yüzünden de oluşur. Ve anne, kadın sevgisini, bütün harcanmamış sevgisini, oğlunun üzerine atar. Genellikle, bu bilinçsiz olarak yapılır. Ancak bazen bilinçli eylem de olur. Anne, bilinçli veya bilinçsiz, oğlunun evlenmesini  istemez. Senin evlenmen lazım der, ama kalbinde bunu asla istemez, o sadece bir laftır.

Harcanmamış kadın enerjisi, kızı için de tuhaf görülebilir – kıskançlık açısından. Yine de çok zekice, fark ettirmeden kızının aile kurmasına engel olur. Birçok anne, dürüstçe kendi derinliklerine bakacak olursa, kadın duygusunun tezahürünü bulabilir. Oldukça sık, kadın sevgisinin yerinde, ya da onunla birlikte, acıma duygusu vardır, bundan bahsetmiştik. Nitekim, acıma duygusunun çok güçlü enerjisi vardır, bu çok büyük bir güçtür. Eğer onu dengelemezsek, her şeyi  berbat edebilir…  

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 11
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 599
Kayıt tarihi
: 07.10.11
 
 

Güzel sanatlar fakültesi resim-iş öğretmenliği bölümü mezunuyum. Resim yapmak, felsefe ve tarih i..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster