Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

26 Kasım '06

 
Kategori
Eğitim
Okunma Sayısı
721
 

Asistanlar hep kompleksli midir?

Asistanlar hep kompleksli midir?
 

Dün başıma gelen bir olayı burda paylaşmak istedim.. İnsan dertli olunca çok konuşur derler sanırım öle bu olay sinirimi öyle bozdu ki hazmedemiyorum bu tür bir davranışı..

Malum üniversiteliler bilir şu sıralar genelde vize zamanları ve tahmin edeceğiniz gibi öğrenci gergin olur bu gibi zamanlarda.. En yakın arkadaşınla tartışabilirsin, ev arkadaşlarının hareketleri batar gözüne belki (seninkilerde onlara tabi), sevgilinle bile gerilirsin.. Bu stresi ilk sınavları atlatmaya başladıkça bırakırsın ama.. Önemli olan başlamasıdır aslında.

Neyse konuya gireyim artık dün ilk sınavıma girdim; ilk sınavım ama bir o kadar da önemli bir bölüm dersim haliyle geriliyorum. Sınavlarda gözetmen olarak asistanlara da görev veriliyor. Ama nedense asistanlar kraldan çok kralcı oluyorlar. Belki bu kişiliklede alakalı olabilir ama daha 2-3 sene öncesine kadar benim gibi bu sıralarda yer alan bir insanın gökten asistan olarak inmiş gibi davranması; o her ne kadar otorite kurmaya çalıştığını düşünse de, inanın garip geliyor. Yani bu sıralarda aynı stresi sende yaşadıysan beni sınav anı neden daha fazla geriyorsun?

Olay şu sınavıma giren asistancığımız konuşma tarzı olarak her daim sert bir üslubu seçmiştir ve dolayısıyla zaten stresli bir insanın bu sertliğe anlam vermesi mümkün değil. O ortamda sorularla cebelleşen bir öğrenciye sürekli ne kadar zamanın kaldığını hatırlatmak, sınav bitimine doğru sınavla ilgili baştanda söyleyebileceği şeyleri anlatmaya başlayarak öğrenciyi ister istemez kendini dinlemeye iten bir konuşma ne kadar doğru bir strateji bilemiyorum... Ve sonunda buna dayanamayıp da saygı çerçevesi içinde (bunu özellikle belirtmek istiyorum!) 'hocam az zamanımız kaldı zaten kafamızı karıştırmasanız konuşarak?' diyen bir öğrenciye nerdeyse dövecek üslupla 'bu saatten sonra benim konuşmamla kafan karışacaksa karışsın zaten!!, bana laf yetiştirme sorunu yap!' diyen bir asistana bu cüreti kim nerden veriyor bilemiyorum ama bişeyler yanlış gidiyor..

Bence bu tamamen otorite kurma kompleksine girmiş bir kişinin yapabilceği bir davranış.. Bir insanın ne söylerse söylesin konuşma tarzı her zaman önemlidir, ondan daha küçük yaşta benim üst dönemimden mezun olarak asistanlık yapan bir kişi de var ama inanın ona bu kişiden daha fazla saygı duyarım ve dinlerim. Çünkü insanlarla iletişim kurmayı yarın öbür gün hoca olarak başa geçicek kişinin konumuna yaraşır şekilde yapması gerekir..

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Merhaba ilk vizeni yeni atlatmışsın,umarım öğrenim hayatın başarılı geçer.Hatırlıyorum ilk vizeme girerken gözetmen faktörü sebebiyle bende senin gibi demoralize olmuştum,bende bilmiyorum ama sanırım deneyimsizliklerinden böyle davranıyorlar.Çünkü derse giren bir profesöre bakarsan,yanında ders kitabı bile yoktur,kendinden emin bir şekilde tüm sorulara yanıt verir,hatta asistanların titizlendiği yoklama listesini bile ellerinde göremezsin,yoklama almazlar.Ben ilk deneyiminde senin gibi moralim bozulunca bir taktik geliştirdim ve sınavda hiçbir gözetmeni görmem,hepsini yok sayarım ve olduğunca rahat olurum,çünkü ben sınavı başarmak için oradayım,asistanın egosunu şişirmek için değil.Sınavda hiçbir dış sebep beni etkileyemez artık,sanada tavsiye ederim işe yarıyor.Bol şans...

Elif'ce 
 26.11.2006 22:18
Cevap :
:)teşekkür ederim..bencede acemilikten böyleler ama komikler de aynı zamnda..yöntemini deniycem..  27.11.2006 19:59
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 11
Toplam yorum
: 19
Toplam mesaj
: 31
Ort. okunma sayısı
: 979
Kayıt tarihi
: 11.09.06
 
 

1984 doğumluyum. Henüz çiçeği burnunda sayılabilecek bir Makine Mühendisiyim. Karınca kararınca ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster