Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

28 Aralık '14

 
Kategori
Sağlıklı Yaşam
Okunma Sayısı
1867
 

Asit Yağmurları Nasıl Oluşur Zararları Nelerdir?

Asit Yağmurları Nasıl Oluşur Zararları Nelerdir?
 

cilt kanseri


Küresel olarak dünyanın kirlenmesi özellikle asit yağmurlarının insan yaşamını ciddi anlamda etkilemesine neden oluyor. Küresel anlamda asit yağmurlarının önlenmesinin en önemli yolu hava kirliliğinin önlenmesidir. Birçok ülke hava kirliliğine sanayi tesislerinin neden olmasından dolayı önlem almak için ortak karar almış olsalar da Çin gibi devletler yapılacak yatırımların büyük ekonomik külfet getirmesinden dolayı bu karara uymayıp havayı kirletmeye devam ediyor.

Çin’den kaynaklı hava kirliliğinden en çok Japonya etkilendiğinden dolayı Japonya kendi bütçesinden pay ayırarak Çin’e filtreleme sistemlerini ücretsiz olarak vermektedir. Bir zamanlar iki büyük düşman olmalarına rağmen Çin ile Japonya özellikle hava kirliliğinden dolayı meydana gelen asit yağmurları nedeniyle az da olsa yakınlaşmış gibi görünüyor. Japonya’nın bu kadar fedakarlık yapmasına rağmen Çin Japonya tarafından gönderilen filtreleme sistemlerini montaj yapmadığından dolayı hava kirlenmeye ve ciddi oranda asit yağmurları meydana gelmeye devam ediyor. Bu durumun üzerine Japonya’nın hem filtre sistemlerini verip hem de montajlarını yapmaya başladığı bilinmektedir.

Sağlık uzmanları asit yağmurlarının yavaş yavaş dünyayı yok ederken insanları da yok etmeye başladığını söylemektedir. Asit yağmurları bitkilerin ciddi anlamda yok olmasına neden olduğu gibi insanlarda ciddi önem arz eden cilt hastalıklarının meydana gelmesine neden olmaktadır. Son 10 yılda meydana gelen cilt kanseri vakalarının yaklaşık olarak %40’lık kısmının asit yağmurlarından meydana geldiği bilimsel olarak tespit edilmiştir. Bu nedenlerden dolayı bu kötü gidişe bir son verilmesi gerekmektedir.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 8
Toplam yorum
: 1
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 43387
Kayıt tarihi
: 14.01.14
 
 

Elimden geldiğince insanlık yararına bilimsel makaleler yazmaya çalışan birisiyim. Sakarya'da..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster