Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

20 Mayıs '13

 
Kategori
Aşk - Evlilik
Okunma Sayısı
893
 

Aşk, Sadakat, Özgürlük

Aşk, Sadakat, Özgürlük
 

alıntıdır


Aşk ve sadakat evet ama özgürlükte ne oluyor? Diyorsunuz içinizden.

Özgürlük “ben” oluyor. Başka bir kalıba girmeden, kendi doğrularını tartışıp orta yol bularak oturmuş karakteri devam ettirmek oluyor.

Siz oluyorsunuz yani. Oynamadan, yıpranmadan ve yıpratmadan. Sıkmadan, sıkılmadan, sıkıştırmadan.

Aşk sadakati getiriyor ardından. Ancak sadakat denildiğinde özgürlüğün kısıtlanması ile ilişkili fikirler çıkıyor ortaya.

Asla!

Özgürlükten kasıt kesinlikle sadakatsizliği getirmez.

Aksine çiftler arasındaki bağı güçlendirir. Doğru bildiğimiz yanlışlardan biri bu bence. Birazda çiftlerin özgürlük anlayışına bağlı tabii.

Özgürlük dejenerasyon demek değildir. Saygı, sevgi ve ahlaki değerleri hiç saymak hiç değildir. Özgürlük ruhun kafesinden kurtulması demektir. Özel alan demektir.

Tartışmanın da anlaşmazlık olduğunu düşünürüz mesela biz. Oysa tartışmakta bir paylaşım biçimidir. Sürekli aynı fikirde olan kişilerin ilişkisi dışarıdan her ne kadar muhteşemmiş gibi görünse de, hiç umulmadık bir zamanda bitmeye mahkum olabilir.

İnsan önce kendini mutlu etmeyi bilmelidir. Kendini sevmelidir. Kendini sevmeyen ve kendi içinde mutluluğu yaşayamayan kişiler karşısındakine de yeterli olmayabilir.

Ancak içsel mutluluğu yakalayabilmiş, kendini seven ve güvenen bireylerle sağlıklı ilişkiler kurulabilir.

Herkesin inandığı kuralları bir yana bırakıp, insan kendi düşünceleriyle doğru yaşayabilir.

 

 

 

Abbas Oğuz bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Konu evlilikte olunca aşk zaman içinde farklı boyutlara oturuyor. Özgür olabilir misiniz ancak kısmen diyebiliriz. Çünkü artık sorumluluklarınız önde olmak durumunda. Yoksa depresyon ilaçları alan insanların evliliklerini görürüz. Evlilikte olaylar biraz farklıdır. Evlenince bunu anlarsın. Saygılar...

hssensoz 
 20.05.2013 22:59
Cevap :
Özgürlük anlayışına bağlı. Özgürüm adı altında saygı ve sevgi yitirilmemeli elbette ancak herkes yine de özgürdür kendi içinde. Kendilerini bağımlı hissedenler antidepresan kullanmaya daha yatkın değil midir? Özgürlük sonsuz bir huzur kaynağı. Özgürlüğünü de kaybedeceksin diyerek çoğu insan evlilikten soğutuldu bence.selamlar  22.05.2013 14:09
 

Mervecim a dan z ye yazdıklarına katılıyor ve seni canı gönülden kutluyorum.

Şennur Köseli 
 20.05.2013 22:37
Cevap :
Cansın... teşekkür ederim. Kucak dolusu sevgiler gönderiyorum sana.  22.05.2013 13:03
 

İyilik,doğruluk ve güzelliğin oluşturduğu sevgi her türlü kilidin anahtarıdır sanırım.Sizin de özetlemiş, vurgulamış olduğunuz gibi, aşkta,sevenle sevilenin özdeşleşmesiyle içsel mutluluğu yakalamış oluruz.Önemli olan insanın kendiyle barışık olması...Güzeldi!Zevkle,biraz da düşünerek okudum.Yüreğinize sağlık,Sayın Merve Ballı.

Abbas Oğuz 
 20.05.2013 13:40
Cevap :
Merhaba, çok teşekkür ederim. Bende aynı fikri savunuyorum. İçsel mutluluğunu elde edememiş hiç bir birey iki kişilik yaşamda da mutluluk sağlayamaz. Kendini sevmeyenin başkasını sevmesi de zordur. Selamlar....  21.05.2013 8:27
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 670
Toplam yorum
: 3227
Toplam mesaj
: 35
Ort. okunma sayısı
: 1839
Kayıt tarihi
: 19.12.10
 
 

İstanbul doğumlu. Kuantum Yaşam Koçu. EFT, NLP, ETKİLİ İLETİŞİM, BEDEN DİLİ gibi bir çok konuda e..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster