Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

06 Ocak '14

 
Kategori
TV Programları
Okunma Sayısı
3700
 

A.Ş.K dizisinde sorun senaryoydu!

A.Ş.K dizisinde sorun senaryoydu!
 

Konu ile ilgili fikrimi merak edenler öyle çok ki, ben de kendimi son bir kez bu diziye göz atmak ve fikrimi paylaşmak zorunda hissettim.

Sevenleri özlemle bekledi, Hazal Kaya eğitimine ara verdi ve A.Ş.K ile karşımıza geldi.

Büyük beklentiler ile başlayan dizi görüntülerinin güzel renklerini senaryosuna aktaramadan final yaptı ve rafa kalktı. Pek çok reyting kurbanı diziye nasip olmayan final yapma keyfini neyse ki A.Ş.K dizisine lütfettiler!

Dizi yayın hayatına çarşamba günü başlamıştı. Başrollerinde ünlü oyuncular yer alıyordu. Hazal Kaya,Kaan Urgancıoğlu, Aslı Tandoğan, Nebahat Çehre ve Hakan Kurtaş’ın başrollere can verdiği dizide bu ünlü isimlere rağmen beklenilen ilgi görülemedi. Haydi, ani bir kararla pazartesi gününe alındı! Bu günde bile ancak iki bölüm devam edebildi.

Sanat filmi ya da festival filmi tadında yazılan senaryo bence Türk izleyicilerin pek de sevdikleri anlatım dili değildi. Bana çok kızıldı “bir küçük tebessüm” dediğimde, oysa bir de bakıldı ki asık suratlarla, sürekli neşesi kaçmış tiplerle ekranda gezinilmesi ünlü isimlerin bile reytingi yeterince yükseltmesine engel oldu.

Oysa Hazal Kaya, Nebahat Çehre gibi izleyenlerinin başının tacı olmuş, ne yapsa arkasında durulmuş isimlerin daha entrikalı, şaşırtıcı, çeşnisi bol karakterlerle izleyenlerle buluşması reytingi tavan yaptırırdı. İki ünlü isme biçilen yeknesak, donuk, karakteri dalgalanmayan roller yüzünden dizi istenen ilgiyi bulamadı. Suçlu aranacaksa oyuncular dışında bir arayışa girmek lazım.

Sadece karakterler değil, olaylar bile siyahtan griye varabilen skalaya sahipti. Arada mutluluk, huzur ve neşenin yansıması olan beyazlar senaryonun eksiğiydi.  A.Ş.K. dizisi yayın hayatına 6 reytingle girmişti ve ilk tanıtımı 2.500.000 kişi tarafından izlenmişti. İlk bölümü hatırlarsanız tokat etkisi ile başlamış, özleyen seyirci de dizinin hakkını vermişti! Ama dizi ilerledikçe ancak bizi tokat manyağı eden senaryosu ile izleyenlerin kanal değiştirmesine sebep oldu.

Emeğe saygım var, ama bir dizi bitince yapımcı, yönetmen ve senarist bir köşeye çekiliyor, fatura oyunculara çıkartılıyor! Oysa oyuncuya ne verirseniz onu giyer ve karşımıza çıkar. Bu kadar başarılı isimleri barındıran bir dizinin bitişinin faturası olsa olsa kamera arkasının eksikliği ve ısrarcı yapısındandır.

Elinde Hazal Kaya ve Nebahat Çehre gibi iki sihirli oyuncu varken senaryo çok da güzel yön değiştirdi. Senarist mi, yoksa yapım şirketi mi değişiklik yapılmamasında ısrarını sürdürdü bilmiyorum, ama bildiğim karakter oyuncularının dar yelpaze içerisinde rol yapmaya zorlanması, güzelim isimlerin donuk yüzleri ile karşımıza çıkmasına sebep oldu.

Başrollerinde Hazal Kaya, Aslı Tandoğan, Kaan Urgancıoğlu, Hakan Kurtaş ve Nebahat Çehre’nin paylaştığı dizinin bazı oyuncuları, set ekibi önceki akşam bir araya geldi ve veda yemeği yedi. Gülümseyen yüzleri morallerinin düzeldiğinin göstergesiydi, doğrusu ben bu görüntüye çok sevindim!

Bu kadar geniş yelpazede oynadıkları role bürünen oyuncuların senarist tarafından iyi değerlendirememesi sebebi ile A.Ş.K dizisine veda ettik.  Bakalım yapımcı şirket atağa geçmek için nasıl bir diziyle karşımıza çıkacak. Konuşulan dedikodulara göre Gold Yapım şubat-mart aylarında Fox Tv’ye yeni bir dizi yapacakmış. Umarım yapım şirketi bundan sonra ki projede oyuncularını iyi değerlendirir de bir erken veda ile daha karşımıza çıkmaz!

Hayatta erken vedalar yapmadan yaşamanız dileği ile…

eceer6@gmail.com

https://twitter.com/eceer6
https://www.facebook.com/pages/Ece-Er-%C4%B0le-Ba%C5%9Fb

 

 

.

 

abdurrahman balcilar bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 781
Toplam yorum
: 112
Toplam mesaj
: 4
Ort. okunma sayısı
: 3879
Kayıt tarihi
: 23.09.12
 
 

16- 06- İstanbul'da doğdum. Tatbiki Güzel Sanatlar Tekstil Ana sanat dalı Moda tasarımı bölümünde..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster