Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

16 Eylül '07

 
Kategori
Aşk - Evlilik
Okunma Sayısı
1637
 

Aşk kadına yakışmaz…

Aşk kadına yakışmaz…
 

Aşk kadına yakışmaz, kadında eğreti durur. Bir isyan biçimidir aşk, değer yargılarına bir baş kaldırıdır. Aşk, hesapsız gelir çalar kapınızı, ansızın. Yarını kurgulayamazsınız aşkta, yarın olmaz o an vardır. Derece derece gelişen bir ilişki de aşk yoktur, aşk patlamayla ortaya çıkar, bedeni sarsar. Kadın aşka yakışmaz. Kadın sever, aşık olmaz. Sevginin içinde de hesaplar, yarınlar vardır. Kadın sever, evlenmeyi planlar. Kadın sever, sevgisini verir, karşılığında garanti ister. Kadının garantisi, sevgisini verdiği erkekte: para, kariyer, toplumsal statünün var olmasından kaynaklıdır. Kadın garantilidir, aşkta ne yarın var, ne garanti. Kadın güvenli liman arar, erkek dalar aşkın ortasına, sonunda örselenmek erkeğe düşer, kadına güvenli liman. Kadın sever, sevişir ama birlikte olmaz. Bekaretini evleneceği adama saklar, bekaret yoksa evlenme garantisinde kırılma riski yükselir. Bunda sorumluluğu erkeğe atar, bekaret erkeklerin aradığı şeydir diye. Garanticidir kadın, bunda bile, erkeğe göre kendini konumlandırır, garantili bir kontrat arar.

Aşk erkeğe yakışır. Aşk, aynı zamanda bedel ödemektir de. Kadın bedel ödemeyi göze almaz, erkek öder, yıkılır çoğu kez. Aşk erkeğe yakışır, aşkı için dünyayı yakmayı hiçbir kadın göze almaz, bunun için Sthendal’ın Kızıl ile Kara kitabının kahramanı J. Sorel’in kadın karşılığı yoktur, Madam Rena çok sıradan kalır Sorel’in karşısında, garanticidir Rena.

Martin Eden, çocukluk aşkına bir türlü kavuşamaz J.London’un romanında. Çünkü sıradan bir gemici tayfasıdır, bu kız için garantili bir hayat vaat etmez. Ama ne zaman ki Martin Eden büyük romancı olur, kız Eden’in sevgilisi olabilmek için kardeşini aracı yapmaya çalışır, sağlam bir kontrat kokusu almıştır çünkü.

Serseri Aşıklar’da, Michel Patricia’yı hesapsızca sever. Patricia korkar bu sevgiden, sevgilisi Michel polis tarafından aranmaktadır. Önce sevişir Michel’le, sonra polise ihbar eder. Michel garantili bir şey sunmuyordur aşkı dışında, Patricia her kadın gibi gelecek görmez. Sokak sonunda Michel vurulur, yerde yatar, Patricia ordan geçer ve yerde ölmekte olan Michel’i görür, hiçbir yürek sızısı yoktur, geçip gider. Ne demiştik oysa aşkta gelecek yoktur, geleceğin hesabı yapılmaz.

Aşk Zamanı’nda, yerel günlük gazetenin baş editörü Bay Chow ile eşi, genellikle Şangay kökenli kişilerin oturduğu bir binaya taşınır. Adam kısa süre sonra, onlar gibi kocasıyla birlikte binaya yeni taşınmış olan Li-Chun adında güzel bir genç kadınla tanışır. Kadın bir ihracat firmasında sekreter olarak çalışmaktadır. Kocası ise bir Japon firmasının temsilcisidir ve sık sık iş gezilerine çıkmaktadır. Kendi karısı da çoğunlukla dışarıda olduğundan, Chow, Li-Yun’la gittikçe daha çok vakit geçirmeye başlar. Sık sık ev sahipleriyle buluşup mahjong oynar ya da birlikte son dedikoduları tartışırlar. Chow ve Li-Yun arkadaş olurlar, ama bir gün gerçekle yüz yüze gelmek zorunda kalırlar: eşlerinin arasında bir ilişki vardır... Adamın eşi ile kadının kocası dışarıda aşk yaşıyorlar. Bunu öğrenen Chow ile Li-Yun aynı acıyı yaşar ve paylaşırlar acılarını sağaltmak için. Ama aynı zamanda ikisi arasında da bir aşk başlamıştır. Kadın aşkı yaşamaya cesaret edemez, erkek o mahalleden taşınır gider. Uzun bir zaman sonra Kamboçya’da karşılaşırlar, ayaküstü beş dakika konuşurlar. Erkek o ihanetten dolayı boşanmıştır, ihanete uğrayan kadın ise boşanmamış, üstelik kendisini aldatan kocasından çocuk yapmıştır. Çünkü Chow bir savaş muhabiridir sadece oysa Li-Yun’un kocası büyük bir şirketin Japonya temsilcisidir, cüzdanı şişkin, ihaneti affetmek anlaşılabilinir ama kadın, ihaneti cüzdanın şişkinliği için ve kurulu düzenini bozmamak için affetmiştir. Aşk güvenli bir limana taşımaz insanı oysa.

Selvi Boylum Al Yazmalım’da, Asya aşk ve emek arasında emeği tercih eder (sakıncası yok), aşkı tercih etmez işte sonuçta. Cemşit’le bir düzen kurmuştur artık.

Aşk kadına yakışmaz, bu yüzden, en güzel aşk şiirlerini, aşk romanlarını, aşk filmlerini, aşk şarkılarını erkekler dünyaya getirmişlerdir. İstisna her zaman istisnadır. Aşk kadına yakışmaz ve eğreti durur.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

büyüksün üstat bu kadar güzel anlatılr tebriklerr...

ismail kaya 
 26.06.2008 22:34
 

bence kadınların yasadığı asklarda güven duygusu olmadan aşk olmuyor

YAZACAKLARIM VAR 
 10.01.2008 13:17
 

Aşkla ilgili olarak belki şu da eklenebilir ; aşk taşıyabilen herkese çok da güzel yakışıyor. Bedelini de taşıyan iki taraf ödüyor. Ödeyemenler ise aşkı yaşayamıyorlar. Ellerinde kaçış teorileğiyle anında sığınabilecekleri başka limanlar kalıyor ki limanda limanlıktan çıkıp dalgalanıyor sonra. Yeniden yazı yazdım neredeyse :)

Aynur AKKAYA 
 21.11.2007 17:50
 

Birde aşk neden erkeklerin mücadele , güç vs durumlarını tercih ettiği noktada kadının onun peşinden sürüklenmesi olarak algılanıyor. Siz hiç kadına mücadelesinden ötürü saygı duyup ,aşkının peşinden sürüklenen bir erkek gördünüz mü ? :) Nazım'ın eşi hapishane hapishane Nazım'ın peşinden gitmiştir bu aşktır da Nazım nereye gitmiştir :) onu ardından sürükleyen onurlu bir mücadelenin peşinden, iyi de yapmıştır :) ancak eşinin değil, üstelik hiç ara vermeden başka sevgilileride almıştır yaşamı içine ki bu doğaldır da :) peki kime yakışmıştır aşk :) Nazım'ın eşine mi , sevgilisine mi , Nazım'ın kendisine mi ? Hepsine de yakışmıştır :) Nazım aklıma şuan için gelen bir örneklerden bir tanesi böyle tarihten birçok örnek olduğunu biliyoruz. Sizin örneklerinizde de erkekler giderken kadınlar da gittiklerinde " aşk kadına yakışmıyor " da giden erkeğe neden yakışıyor :) Erkek birşeylere sığınıp kaçarken kadının onun peşinden gitmesi aşk, kadının gitmeyipte yerinde kalması aşk değil :) ( al ya

Aynur AKKAYA 
 21.11.2007 17:49
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 69
Toplam yorum
: 533
Toplam mesaj
: 128
Ort. okunma sayısı
: 1577
Kayıt tarihi
: 11.08.07
 
 

Adıyaman'da doğdu. ilk ve ortaöğrenimimi yatılı bölge okullarında okudu. İzmir 9 Eylül İktisat Fa..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster