Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

17 Mart '08

 
Kategori
Aşk - Evlilik
Okunma Sayısı
1347
 

Aşk öğrenilebilir mi?

Aşk öğrenilebilir mi?
 

Aşk öğrenilebilir birşey midir? Bu soruyu çoğunuz belki kendinize sormuşsunuzdur. Aşk yaşanmalı, ama aşkı yaşarken aşka giden yolda bir sürü engellerin de olduğunu farkettiniz yada aşkı yaşarken farkedeceksiniz. Siz bu engelleri ne kadar kaldırabiliyorsanız o kadar bir aşk yaşıyordunuz. İşte bu nedenle bu konunun özünü anlamaya ve mekanizmasının nasıl çalıştığını incelemeye başladım. Mekanizmayı bir kere keşfettiniz mi doğru çalıştırabiliyordunuz ve aslında iş sandığımızdan da kolaydı. Ama bunları insanlara anlatmak gerekiyordu.

İnsanlar nasıl bir tenis maçından önce ders alıyorlar, oyunun kurallarını öğrenerek hazırlanıyorlarsa; Aşka da beyinde hazırlanmak gerekiyor. Eğer ısınma hareketlerini yapmadan karşınızdaki oyuncu ile oyuna başlarsanız kas yırtıkları oluşur. İşte bu nedenle Aşk seminerleri verme fikri içininizde doğuyor ve bu fikri size inanan arkadaşınızla birlikte bunları insanlara en iyi şekilde nasıl anlatırızı senelerce çalışıyorsunuz.. Sonunda bir seminerler zinciri ortaya çıkıyor. Bazen bir şeyin ortaya çıkabilmesi çok fazla zaman alabiliyor. Ama bir kişi bir olayı bildiğinde çok kişi artık o olayı bilebiliyor.

Eğer dünyada bir kişi bile bir şeyi yapabilmişse bunu benim de yapabilmem mümkündür. Tek sorun nasıl olacağıdır. Her insan yapmak istediği tüm şeyler için yeterli kaynağa sahiptir. Başarılı insanların bir ortak özelligi var: enerji, yaşları ne olursa olsun. Eğer sağır Beethoven beste yapabiliyorsa, eger Amerikada 1880-1968 yılları arasında yaşamış sağır, dilsiz ve kör Helen Keller pedegog oluyor ve birçok dili (ingilizce, almanca, fransızca, latince, rusca) öğrenip kitap yazabiliyorsa bizim için de herşey mümkündür.

Herbirimiz belki özel yetenekleri olan kişilerin yaptığını onlar kadar iyi yapamayız ama çok şeyi yapabiliriz. Dört dakikada bir mil koşabilen İngiliz Roger Bannister olmadan önce bilim adamları hiç kimsenin bir mili dört dakikada koşacağına inanmıyordu. Ama Roger Bannister’in bu rekoru kırmasından sonra 1 yıl içinde 37 koşucu ve daha sonraki yıllarda ise 300’ü aşkın koşucu onun rekoruna ulaştı. Sınırı koyan şey zihnimiz ve inançlarımız.

İşte bu düşüncelerden harekete geçtiğimizde insanlar neden aşık olamasınlar, neden illa leyla ile mecnun aşkı yaşayabilsin ki? diyorsunuz.

Aşkı hayatımıza neden çekemiyoruz?

Aşk nerelerde bulunur?

Aşkı hayatımıza çekmek için hayatımızda neler yapacağız? gibi sorulara cevap ararken ve aşkı araştırırken aşk ile bağlantılı ilginç noktaları da keşfediyorsunuz.

Bu ilginç noktalardan bir tanesi olan koku konusunu da bir sonraki yazımda işleyeceğim

Tekrar görüşünceye kadar sevgi ile kalın

Alahattin Öztekin

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

"Koku"konusu! Bu benimde üzerinde bir dönem epey araştırma yaptığım ve çok ilgimi çeken bir mevzu...Aşk hem öğrenileni hem de bu bağlamda kimysal bu anşamda da bir yandan istem dışı bir hal durumu aslında. Elinizesağlık. Diğer yazılarıda heyecan ve merakla bekliyorum Sevgi ve ışıkla, Ayna

Ayna 
 17.03.2008 13:04
Cevap :
Selam Zaten herşey aşk ile yaratılmış olduğu için herkes için Aşk olsun diyorum:) Koku konusu çok muhteşem bir şey. Sizin de dediğiniz gibi aşk içinde tüm duyguları barındırıyor aynı zamanda kimyasal bir durum. Hormonların başı dönüyor, aynı zamanda da aşk geldi mi sen sen değilsin artık o yüzden istem dışı bir hal durumu. Tom Robbins!in Parfümün Dansı kitabını da çok beğenirim. Keza koku filminde de olümsüzlük, koku ve aşk arasında muhteşem bağlantı var. Kokuda insanoğlunun çözeceği çok ayrıntı var. Aşk olsun:) sizin de her anınızda ve hep aşkta kalın:)  17.03.2008 13:44
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 101
Toplam yorum
: 162
Toplam mesaj
: 25
Ort. okunma sayısı
: 5161
Kayıt tarihi
: 01.03.07
 
 

Ege Üniv. İşletme Fakultesi'ni, daha sonra da Harward Üniversitesi'nin Master programını Türkiye'de ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster