Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Yaşam ve İlişki Koçu Sevinç KARAKAYA

http://blog.milliyet.com.tr/yasamveiliskikocu

22 Şubat '14

 
Kategori
İlişkiler
Okunma Sayısı
896
 

Aşk oyununun kurallarını bilmek ilişkiye ne katar?

Aşk oyununun kurallarını bilmek ilişkiye ne katar?
 

Konumuz  ''aşk''; Aşkında en az sevgi kadar çok tanımı vardır. Bizde soralım aşk sizce nedir?

İnsanın sevme kapasitesinin en üst sınırımıdır aşk? Yoksa güçlü bir çekicilik midir? Birine ait olma hissinin değerli olduğunu bilmenin verdiği hazmıdır aşk? Birine yada bir şey  duyduğunuz derin bağlılığın verdiği huzur mudur aşk? Evet nedir bu aşk, onca filme, romana, şarkıya konu olan aşk nedir?

Aşk ruhunuzda yaşarken, bedeninizin onu izlemesidir. Nefsinizle istediğinizi, kalbiniz sever, aklınız değerlendirir, bilinciniz tanımlar, ruhunuz ise ona bağlanır. Yani aşk bir bütündür. Aşk duyguların ''gökkuşağının renkleri gibi birleşip tek bir halka olmasıdır'', İçince çok rengi çok duyguyu barındıran ''Duyguların rengidir aşk''.

Sevginizi Aşka Dönüştürün

Aşk insan olma sanatını bilenlerde canlanır. Ancak sorumluluğunu hissedenlerde yeşerir, filizlenir büyür. Bunun için ilişkilerde aşk bulmak önemlidir, aşkı bilmek sevgiyi aşka taşımak, aynı duygu dillerini öğrenip konuşarak, hediyeleşerek, dokunarak karşındakine aşkını göstermek. Aşk bilinmez yada çözülmez bir duygu değildir, her ne kadar herkesin tarifi faklı da olsa, ilişkilerinde kendi aşk dillerini bulabilirler. Fakat bu ciddi emek ve yatırım isteyen bir iştir. Sevgiler beslenir, en önemlisi aşka giden yol öğrenilirse, İlişkilerinizde sevgiyi aşka dönüştürebilir ve uzun soluklu ilişkiler yaşayabilirsiniz.

Aşk Oyununun Kuralları Nedir?

Mevlana diyor ki: ''Ham iken pişmeli, yanmalı ve olgunlaşmalı'' Mevlana'nın dediği gibi, Aşk kişinin hamlığından çıkıp, ateşiyle yanması, sonrada olgunluğa ermesidir. Peki bu nasıl olacak derseniz? İlişkilerimizi hamlıktan kurtaracak, onu aşk ateşiyle pişirip olgunluğa erdirecek aşk oyununu kurallarına göre oynayarak gerçekleşecektir. Gelin bu kurallara birlikte bakalım.

Kural (1); Sadece kendini düşünme, karşındaki insanı da en az kendin kadar düşün, sen içinden nasıl bir enerji gönderirsen, aşkında ona göre yolunu karşındaki kişinin gönlünde yolunu bulacaktır.

Kural (2); Her şeyi hemen çözmeye kalkma davranışın doğal sonuçlarının gerçekleşmesine izin ver. Eşin sana hakaret ettiyse, hiç bir şey olmamış gibi davranma, ona özür dilemesi gerektiğini hissettir. Tabi burada her ilişkinin kotaları vardır, önemli olan sınırları zorlamayıp, aşılamayacak noktalara ilişkiyi getirmemektir.

Kural (3); İlişkinizde şefkatli, olun şefkatte karşılık bekleme yoktur.

Kural(4); Bir ilişki de ağlamak sorunları çözmediği gibi sorunları daha da çıkmaza sokabilir. Ağlamak karşılık bekleyip, ağlandığı için çözüm beklemektir. Oysaki seven kişi ağlayıp sızlanma yerine; sevdiğini kusurları ile sever ve kabullenir.

Kural(5); Karşımızdakini suçlamak kolay olandır. Suçlamayı bırakıp sözlerinizin ve davranışlarınızın sorumluluğunu üstlenin.

Kural(6); Eğer ki ulaşamayacağın bir şeye aşıksan, ömür boyu ulaşamayacağını, bile ve bunu kabullenmeyi öğen, bu seni pişirecektir. ( Burada her şey gelebilir aklınıza; Paraya, makama, başka bir aşka..vs. fakat ne olursa olsun içinde olduğunuz ilişki ancak kabullenerek şifalanır.)

Kural(7); Sevdiğinizle çatışmalar yaşıyorsanız, samimi ve içten bir şekilde mücadele edin. Yıkarak değil tamir ederek çözüme ilerleyin. ''İstediğinizi söylerseniz, istemediğinizi işitirsiniz''. İçinizden ne kurarsanız, eşinizden size sesli olarak geldiğini göreceksiniz. Örneğin; İçten içe öfke beslerseniz karşınızdan sesli öfke çığlıkları yükselirken, İçten içe sevgi gönderiyorsanız, bu sevgi enerjisi size, istediğiniz sevgi sözleri olarak geri dönecektir.

Kural(8); İlişkiniz de,  ilişki körlüklerini gideren, ilişkinizi tekrar heyecanlandıran, beyin fırtınaları yapın. Örneğin gelecekle alakalı sevdiğinizin planlarını sorun, ölmeden önce ne yapmak ister? Gizli hayalleri ne? Onu ne heyecanlandırır? gibi bunları daha da arttırabilirsiniz.

Kural(9); Taktir, onay, övgü cümlelerini daha sık tekrarlayın. Bunları yaparken karşıdan beklentiye girip kendinizi yıpratmayın bu sevgilinize sunduğunuz bir ikram değildir sadece, aynı zamanda ''Sevdiğinizle geçirdiğiniz huzurlu zamanın kirasıdır'' böyle düşünmek eminim bakış açınızı değiştirecektir.

Kural(10); Sadece burada değil, sonsuz hayatta da sizinle beraber olmasını ister gibi sevin karşınızdaki sevdalınızı.

Elbette pişmek sadece bu kurallarla olmaz fakat iyi bir başlangıç olabilir.İlerleyen günlerde aşkın halleriyle devam edeceğiz. Umarım gönülden aşkı yakalayanlardan olursunuz.

Aşkı en güzel anlatanlardan Mevlana ile bitirelim.

Biri bana : Aşıklık nedir?diye sordu.Dedim ki: ''Ben ol da bil.'' Sen aşıklığı nasıl bilebilirsin ki,
o bilgi kitaptan defterden öğrenilmez. Ateşi mangalda balı da kavanozda görmek bilmek değildir. Çünkü bu bilgi zevk bilgisidir, onu tatmayan bilmez.  Bildim diyenin bilgisi sadece zandır.
Madem öyle sen düşmeyi düşenden öğren,yanmayı pişmişten sor. Aşkın kokusunu da aşığın yanık nefesinden kokla.

Bu işaretlerden yola çık ve aşkı bilmek için aşık ol.

Hz Mevlana

Sevinç KARAKAYA

Kişisel Gelişim uzmanı / Yaşam ve İlişki Koçu

Kaynak: http://interaktifdanismanlik.com/

 

https://www.facebook.com/sevinc.karakaya.50

Kemal Alkan bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

İnsan oğlunun bir türlü kara veremediği bir tanımdır aşk...Siz çok güzel açılımlar getirdiniz... yüreğinize sağlık efendim...

Metin TOPÇU 
 12.06.2014 9:50
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 25
Toplam yorum
: 3
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1139
Kayıt tarihi
: 12.10.13
 
 

Sosyolog, Aile danışmanı ve Yetişkinler Psikolojisi üzerine uzmanlık yapan Karakaya,  kişisel gel..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster