Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

29 Nisan '17

 
Kategori
Söyleşi
Okunma Sayısı
154
 

Aşk şarkılarının yeni soluğu

Aşk şarkılarının yeni soluğu
 

‘’Artık devir internet devri, albüm alan insan sayısı çok az’’ diyen Melih Baki: Türkiye’nin en değerli menajerlerinden biri olan Erhan Arı ile çalıştığını açıkladı.

Melih Baki'yi takip edenler biliyordur. Fakat bir de senden duymak isteriz, Melih Baki kimdir?

Melih Baki Allah korkusu olan, insanlara yardımı seven, müziğe âşık bir kuldur.

Müzikal kariyerin nasıl başladı?

Müzikal kariyerim 15 16 yaşlarımda Almanya’da bir arkadaşımın annesinin düzenlemiş olduğu bir eğlencede başladı. Arkadaşım klavye çaldı bende şarkı söyledim. Sonrada işler birbirini kovaladı.

Annenizin desteğiyle TRT'nin Türk Sanat Müziği yarışmasına katıldınız ve yarışmada 8'ci oldunuz... Ailenizin desteğini almanız kariyerinizde başarılı olmanıza bir etmen mi?

Annemin beni TRT'nin tsm yarışmasına yazdırdığından haberim yoktu, bana sürpriz oldu. O zamanlarda 18 19 yaşlarındaydım ve birazda amatörlük vardı. Buna rağmen sekizinci değil, ilk sekize girmeyi başardım. Tabii ki çokta heyecanlanmıştım ve şarkının sözlerini şaşırmıştım. Şimdiye kadar benim 71 yaşındaki annemin faaliyetleri ve bana olan sarsılmaz güveni-inancı beni bu günüme getirdi.

Almanya'da doğmuş gurbetçi bir sanatçı olarak dünyaya açılmak varken! Neden Türkiye'de albüm çıkardın?

Ben Almanya’da doğdum evet ama ilk ve orta öğretimimi Türkiye’de - İstanbul’da aldım. Ben Almanya’da yapılan Albümler gibi bir Albüm istemedim. Türkçenin bile doğru dürüst telaffuz edilemediği Albümler var ne yazık ki ve bunlar yurt dışında yapılıyor. Ben Albümümü ilk etapta Türkiye piyasası ve sonra tabi ki dünyanın her yerinde yaşayan yurttaşlarım için yaptım, çünkü yurdumda yaşamak ve bunun içinde yurdumda kariyerimi kovalamak istiyorum.

Albüm çıkarmak hayaliniz miydi? Yoksa tesadüfler sonrası mı hazırlandı?

 Albüm çıkartmak hayalim değildi aslında, hayalim Rabbimin verdiği bu kabiliyeti insanlara duyurabilmek ve bir gün bu çok sevdiğim sanattan geçimimi sağlayabilmekti her zaman. Çünkü o zaman vaktimi olduğu gibi müziğe ayırabilirim. Bu benim hedefim.

Albümün hikâyesinden bahseder misiniz? O sancılı süreç nasıl geçti, söz yazarı ve besteci olarak kimlerle çalıştınız?

 Albümümde Rabbimin bana çok yardım ettiğine ve yol açtığına inanıyorum. Bu Albümümde Türkiye’nin en gözde müzisyenleri ile çalışma fırsatı buldum. İsmail Tunçbilek, İlter Kurcala, Akataylar, Bülent Altınbaş, Aykut Sütoğlu, Mehmet Çelikbilek (İstanbul Strings) bunlardan sadece bazıları. Ayriyeten Almanya’da çok sevdiğim Aranjörüm, Burak Özkul ile çalışmak benim için büyük bir avantaj oldu. Şimdi abi kardeş gibiyiz. Onun sayesinde Albümüm bu kadar güzel oldu ve onun sayesinde dediğim müzisyenlerle çalışabildim.

Kolay iş değil, gerçekten bazı günler sabahlara kadar çalıştık ve çok emek harcadık. Yani zorlu bir süreçti. Ama en güzelini, en iyisini istedik ve başardık. Bazı şarkıların sözü ve müziği "Nihatim" olarak tanınan Nihat Pıtır beyefendiye, bazılarını da ben ve Burak Özkul kardeşim yaptık. 

Şarkı seçimi yaparken dikkat ettiğiniz noktalar?

Şarkı seçimlerinde, dikkat ettiğim tek nokta şarkıları öncelikle benim kendime yakıştırabilmem ve severek, hissederek yorumlayabilmemdi.

´´Sevgilim beni affet, İzin ver, Sensiz yapamıyorum yar, Acılarım dilsiz`` adlı şarkılarınız ve klipleriniz dijital platformda yer alıyor ama albümünüz yok?

Artık devir internet devri diye düşünüyorum, Albüm alan insan çok az. Herkes internetten satın alıyor ya da dinliyor. 

Şarkılarınız ve besteleriniz Ümit Besen'in 2010'lu yıllarındaki hali gibi... Ümit beyin veliahdı diyebilir miyiz?

Sayın Ümit Besen'in veliahtı olduğumu düşünmüyorum. Sayın Besen'in yeri zaten dolmaz. 
Ben Melih Baki'yim ve böyle bilinmek isterim. Bu benim Sayın Ümit Besen'in şarkılarını da seslendirmediğim anlamına gelmez. Her zaman, seve seve.

Genç bir sanatçı olarak kısır bir döngüye girmiş olan müzik piyasasından umudunuz var mı?

Evet var. Çünkü döngüyü doyurup yıllarca devam döndürecek kadar beste ve güfte kabiliyetim var ve bunu zevkle yapıyorum. Ayriyeten Türkiye’nin nadir ve en değerli menajerlerinden biri olan sayın Erhan Arı ile çalışıyorum. 

İleride yapmak istediğiniz projeler?

Yeni besteler yapıp, piyasaya yaymak. Ayriyeten film müzikleri yapmak isterim. 

İlk unvanınız ´´Kara Oğlan`` bu unvandan memnun musunuz?

Bunu bana genelde annem der, birde Sayın Avni Anıl demişti. Rahatsız olmuyorum, esmerim.

Sevenlerinize söylemek istedikleriniz?

Takipte kalın, bakın daha neler olacak.

 

MURAT FIRAT

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
 
Toplam blog
: 119
Toplam yorum
: 2
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 608
Kayıt tarihi
: 16.06.16
 
 

İletişim bölümü öğrencisi ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster