Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

03 Ocak '08

 
Kategori
Kitap
Okunma Sayısı
3334
 

Aşk üzerine - Alain de Botton

Aşk üzerine - Alain de Botton
 

Aşk Üzerine, sıradan aşk hikayelerinin 'sıradan' anlatıldığı bir kitap değil, ama sıradan bir aşk hikayesinin derinlemesine anlatıldığı bir kitap. Yazar, aşık olan insanların ruh hallerinden tutun da, yaptıkları, düşündükleri, neden öyle yaptıkları ya da ne üzerine öyle dedikleri gibi şeyleri irdeliyor. Kime neden ve nasıl aşık olduğumuzu irdelememize yardımcı oluyor. İçindeki çoğu şeye "aaa evet gerçekten..." veya "değil mi? bence de..." gibi katılma ünlemleriyle eşlik ettiğimiz anlatımlar mevcut. Gerçi bu irdeleme ne derece gereklidir kişi için, ya da gerekli midir bu da tartışılabilir. Fakat kitabı okumak yine de kendimiz, hislerimiz, geçmişimiz ve mevcudiyetimiz için ilginç deneyimlemelere sahne olabilir.

Yazar, aşık olduğu Chloe'nin fiziksel özelliklerinden tutun da, mimiklerini, olaylar karşısındaki tepkilerini, sarfettiği sözleri, davranışlarını, alışkanlıklarını... kısacası insan olarak her tür özelliğini kendi gözlerinden okuyucuya aktarıp, neden ona aşık olduğunu anlatmaya çalışmış. İşte bu yüzden, okuyucuya yardım ediyor. Bilinçaltımızda varolan ama bizim görmeye çabalamadığımız ya da görmeyi beceremediğimiz şeyleri görmemize yardımcı oluyor.

Kitabın tarzının daha kolay anlaşılabilmesi için, kitapta sevdiğim bir kaç bölüm:

"Varoluşumuzu izleyen bir başkası olmadığı sürece gerçekte varolmadığımız doğrudur belki de, söylediklerimizi anlayacak biri olmadan doğru dürüst konuşamayız, yani meselenin özüne inecek olursak, sevilmiyorsak, tam anlamıyla yaşıyor olamayız."

"Kişiliğimizin, kolay kolay yüzleşemediğimiz, başkalarının da pek umursamadığı yönlerine dikkat çekmeyi ancak bir sevgili başarabilir kurduğu samimiyetle."

"Çoğu kimse bizi belli rollere bürünmeye zorlamaz, yalnızca tepkileriyle bizi bir yöne çekerler ve dolayısıyla, öngörülen kalıbın dışına çıkmamızı nazikçe engellemiş olurlar."

Alain de Botton'ın, herkesin anlattığı sıradan konuları sıradanlıktan çıkaran bir anlatımla yazdığı başka kitapları da mevcut. Henüz onları okumadım fakat okuyanlardan edindiğim izlenimler bu yönde. "Mutluluğun Mimarisi", "Seyahat Sanatı", "Statü Endişesi" bunlardan bazıları. Konulara bir de başka açılardan bakıp görmek için Alain de Botton okuyabilirsiniz. İyi okumalar!


*Sel Yayıncılık, 7.Baskı

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 10
Toplam yorum
: 5
Toplam mesaj
: 3
Ort. okunma sayısı
: 1632
Kayıt tarihi
: 05.09.07
 
 

Zevkler ve renkler tartışılmaz demişler. Herkesin zevki kendinedir tabii. Göreceli bir kavramdır z..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster