Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

22 Şubat '14

 
Kategori
Sinema
Okunma Sayısı
198
 

Aşk ve gizem iç içe

Aşk ve gizem iç içe
 

Eylül ve Tek korkuluk seviyor


Bi küçük eylül meselesi

Senarist  ve yönetmen: Kerem Deren

Oyuncular : Farah Enver Abdullah, Engin Akyürek, Ceren Moray.

 

Son dönem Türk Sineması beni şaşırtıyor. Beklentim olan filmler tam bir fiyasko  çıkıyor. Hiç ummadığım filmlerden ise mutlu ayrılıyorum.“Bi Küçük Eylül Meselesi”  bu hoş sürprizlerden birisi . Öyküsü, kamerası, oyunculukları, kurgusu ve müziğiyle son ayların en iyi filmlerinden.  Aşk öyküsünün ortasına yerleşen gizem ve bunu aksamayan bir kurguyla işleyen geriye dönüşler, seyirciyi finale dek içine alıyor. Geri planda Bozcaada’nın doğal güzelliği, bir aşk öyküsü için olabilecek en etkileyici fonlardan birisini oluşturuyor.

Kurguda Aylin Zona Tinel lineer (düz)  akmayan öyküyü mükemmel bir kurguyla toparlıyor. İlk uzun metrajında senaryoyu yazan ve yöneten Kerem Deren aşk ve gerilim dozunu gayet iyi ayarlamış. Keskin virajları kurgu ve kameranın desteğiyle savrulmadan alıyor. Öykünün gizemini (klişe bir tanımlama olacak ama ne yapalım, böyle yerleşmiş) Hitchcock vari bir üslupla kurmayı başarıyor. Görüntü yönetmeni Gökhan Tiryaki öykünün değişen temposuna, mükemmel açılarla eşlik etmiş. Tempoyu mükemmel yakalıyor.

Tek karakterinin geçmişiyle ilgili hiç bir şey öğrenmemiz manidar veya eksik. Manidar belki de onun  hayal ve gerçek arası bir karakter olarak kalması istenmiş. Belki seyircinin yorumuna bırakılmak istenmiş.Kapitalist yaşamın tatminsizliğine de Eylül karakteri üzerinden göndermeler var. Her şeyin olabilir ama kalbinde sevmek eksik olabilir diyor senaryo.

Farah Enver Abdullah beyazperdeye yakışan bir ışıltıya sahip. Her istediğine sahip, hoppa İstanbullu Eylül karakterinin, dolu ve boş anlarını mükemmel oynuyor. Tek’in içine kapanık, otistik dünyasını canlandıran Metin Akyürek, karakterinin karanlığını yansıtmakta başarılı. Ellili yılların görkemli Hollywood yapımlarını anımsatan tematik müziği ve Nil Karaibrahimgil’in şarkısı “Kanatlarım Var Ruhumda” çok güzel. Erdil Yaşargil’in karikatürleri geçiş mizansenlerini renklendiriyor. Hoş ve yaratıcı.

Basit bir aşk hikayesinden daha fazlası var bu filmde. İlgiyi hak ediyor

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
 
Toplam blog
: 223
Toplam yorum
: 54
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 1081
Kayıt tarihi
: 12.01.11
 
 

İzmir’de doğdu. Viyana Tıp fakültesini bitirip doktor ünvanını aldıktan sonra Genel Cerrahi ihtis..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster