Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

15 Şubat '08

 
Kategori
Kültür - Sanat
Okunma Sayısı
8303
 

Aşk ve Nazım Hikmet

Aşk ve Nazım Hikmet
 

nazimhikmet.fisek.com.tr


Aşklar vardır yüz yılda bir yaşanır,

aşklar vardır iki kişilik,

aşklar vardır tek kişilik,

Kumrular gibi yaşar kimileri aşklarını, gözgöze, ağızağıza.

Kimileri bir başına...

Aşık olmadan yaşamak, yaşamak değildir

"... Çok şükür aşığım. Bana öyle geliyor ki bir tek insana, yüz milyonlarca insana, bir tek ağaca, bütün ormana, tek bir düşünceye, bir çok düşünceye ve fikre aşık olmadan yaşamak yaşamak değildir" diyen Nazım Hikmet yaşamı boyunca bir çok kez aşık oldu.

Acaba aşk mıydı yaşadıkları Nazım'ın, sanrı olmasın sakın? O mükemmel şiirleri şairinin yüreği nasıl bir yürektir ki onca kadını sığdırabilmiştir içine...

"Mavi Gözlü Dev, Minnacık Kadın ve Hanımelleri"
İlk büyük aşkı Nüzhet'ti. O dönemde henüz 15 yaşında olan Nüzhet ile Tanin'de yazan gazeteci Muhittin Birgen sayesinde tanıştı Nazım. Nüzhet Kastamonu'dan Tiflis'e gittikten sonra da onun peşinden gitti. O sıralar Moskova Üniversitesi'nde okuyan Nazım Hikmet, kadınlar arasında popülerdi. Ama Nüzhet'in de oraya gelişiyle birlikte ilgisini tamamen Nüzhet'e yönelti. 1921 yılında evlendiler. Genç kadının İttihatçı olan yakın bir akrabası Nazım'ı politik görüşleri nedeniyle pek sevmiyordu. Nüzhet'e sürekli mektuplar yazıp evine geri dönmesini istiyordu. Sonunda Nüzhet 'mavi gözlü deve' ayak uyduramayıp Türkiye'ye geri döndü. Bir profesörle evlendi.

Lena'yı Türkiye'ye getiremedi

Nazım Hikmet, Nüzhet'in ardından Türkiye'ye döndü. Ama daha sonra yeniden Moskova'ya gitti. İkinci evliliğini METLA Tiyatrosu'nda tanıştığı Lena Yurçenko adlı bir hanımla yaptı. Gerçek adı Ludmilla Yurçenko olan Lena diş hekimiydi. Nazım 1928'de Türkiye'ye dönerken Lena'yı da getirmek istedi ama vize alamadı.


"Ne güzel şey hatırlamak seni, yazmak sana dair"
<ımg height="142" alt="" src="http://dosyalar.hurriyet.com.tr/nazimhikmet/images/resim2.gif" width="100" align="left" border="0"> Nazım Hikmet'in en güzel aşk şiirlerini yazdığı, en uzun süre evli kaldığı kadın Piraye. Nazım ile Piraye genç kadın eşinden henüz boşandığı sırada tanıştılar. Sanat eleştirmeni Vedat Örfi ile 16 yaşındayken evlenen Piraye'nin iki çocuğu vardı. Bunlardan biri eleştirmen Memet Fuat Bengü. Nazım, Piraye'yi çok sevdi. Ancak evlilik yaşamlarının 13 yılı boyunca Nazım cezaevindeydi. Daha sonra Münevver'e aşık oldu. 1951 yılında Nazım ile Piraye'nin evliliği sona erdi."Günler gitgide kısalıyor, yağmurlar başlamak üzere"
<ımg height="121" alt="" src="http://dosyalar.hurriyet.com.tr/nazimhikmet/images/resim3.gif" width="100" align="right" border="0"> Nazım'ın Piraye'den sonraki eşi ise Münevver oldu. Nazım aynı zamanda dayısının kızı ve ressam Nurullah Berk'in eşi olan Münevver'e aşık oldu. Münevver, kızı Renan'ı bırakmak istemediği için Nazım'ın aşkına karşılık vermeye çekindi. Nazım'ın afla cezaevinden çıkmasından sonra evlendiler. Nazım Hikmet'in tek çocuğu Mehmet Nazım, Münevver'den doğdu. Ancak şair, oğlu henüz 3 aylıkken kaçtı. 1961'de Münevver İtalyan yazar Joyce Lussu'nun yardımıyla Varşova'ya Nazım'ı görmeye gitti. Ama Nazım o sırada Vera ile evliydi. Münevver ve Nazım'ın oğlu Mehmet Nazım, ressam ve Fransa'da yaşıyor.

Galina hem doktoruydu, hem sevgilisi

Nazım, Türkiye'den kaçtıktan sonra doktor Galina Grigoryevna Kolesnikova ile evlendi. Galina, Nazım'ın hem sevgilisi hem de doktoruydu. Nazım'ın hiç şiir yazmadığı tek kadındı Galina.

"Saçları Saman Sarısı, Kirpikleri Mavi"
<ımg height="117" alt="" src="http://dosyalar.hurriyet.com.tr/nazimhikmet/images/resim4.gif" width="100" align="left" border="0"> Nazım Hikmet son eşi Vera Tulyakova 1956'da, genç kadın henüz 24 yaşındayken tanıştı. Dört yıl sonra evlendiler. Nazım ölünceye kadar Vera ile evli kaldı.


Bu arada opera sanatçısı Semiha Berksoy, yazar Suat Derviş ve dönemin bir başka genç yazarı Cahit Uçuk da Nazım Hikmet'in gönlünü kaptırdığı kadınlar oldu.Hürriyet gazetesinin,

http://dosyalar.hurriyet.com.tr/nazimhikmet/ozel.asp internet sitesinden hiç değiştirmeden aldığım bu yazıda, büyük şair Nazım Hikmet'in bir sevgi ve aşk adamı olduğu vurgulanırken, bir yandan da daldan dala konan, kadınların canını yakan bir gönül çelen olduğu da gözler önüne seriliyor.

1995 yılında Memet Fuat, Piraye'nin ölümünü ''Küçük Dev Kadını Kaybettik'' haberiyle verdiğinde gözyaşlarına boğulmuştum. Acıları nihayet son bulmuştu. Acıdan kasdettiğim elbette fiziksel acı değildi.

Terkedilmişlik, aldatılmışlık ve tercih edilmemişlik...

Bir dönem kadınca dürtülerle, hem şiirlerini çok severek okumuş hem de içten içe içerlemiştim.

ADAM Yayınlarının on kitaptan oluşan Nazım Hikmet serisinin birinci kitabı olan Nazım ile Piraye'yi okuduğumda önünde saygıyla eğilinilecek bir aşkın, Münevver Berk ile ilişki kurduğu için bitmiş olmasını içime sindirememiştim.

Piraye ne onurlu bir kadınmış ki, bu konuda hiç konuşmadan, evlilikleri, aşkları, sanki hiç yaşanmamış gibi, sessizce köşesine çekilip, ölene kadar yaşamına başka bir erkek sokmamış, hatıralarına saygısızlık etmemiştir.

Boşandıkları 1951 yılından, 1995'e kadar 44 yıl süren bir acıyı bir başına yaşamıştır...

Bence aşk budur.


Narçiçeği

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Piraye için yazılan şiirlerden birinin bestelenmiş şarkısını dinliyordum. Bloglarda bir araştırma yaptım onunla ilgili bir yazı var mı diye sen yazmışsın ne güzel : )Piraye'nin aşkı acıklı ve unutulmaz. Onca yılın ardından yine de herşeye rağmen aşık bir kadın.. Çok güzel bir kitaptı. Kalemine sağlık.iyi ki anlatmışsın !

Kalbin Ritmi 
 09.06.2008 19:01
Cevap :
Piraye ile ilgili olumlu ya da olumsuz yazıların neredeyse tamamını okumuşumdur. Özel bir kadındır benim için. Herkes Piraye olamaz. Aşkıyla, hayattaki duruşuyla, vakarıyla çok çok özel bir kadın. Beğeninize sevindim. teşekkürler, sevgilerimle...  10.06.2008 8:53
 

Haklısınız sevgili narçiçeği. Nereden ve nasıl beslendi o yürek? Çoğu kez olana bakarız, yapana değil... Sevgiler...

OKAN TINMAZ 
 17.02.2008 20:53
Cevap :
Buldunuz yanıtı işte. Sevgilerimle...  17.02.2008 23:08
 

Böylesine maceralı, böylesine inişli çıkışlı ve böylesine hasretten nasibini almış büyük bir düşünürün hayatına girebilmiş ve ona yoldaşlık etmiş aşkların az olmasına şaşardım. Nazım gibi bir insana aşık olmak şansızlıkta şans olsa gerek. Paylaşımınız ve bilgilendinmeleriniz için teşekkür ederim sevgili narçiçeği. Sevgiler

OKAN TINMAZ 
 17.02.2008 19:20
Cevap :
Hasret ki ne hasret. İllede vatan hasreti. Bence ona en güzel vatan şiirlerini bu hasret yazdırmıştır. Aşklarına gelince şanslı mı şanssız mı olduklarını onlara sorabilseydik keşke. Kadın her zaman kadırdır. Sevgilisi ister büyük vatan şairi, isterse çöp toplayıcı olsun. Çektikleri acıyı hayal bile edemiyorum. Teşekkürler katkılarınız için, sevgilerimle...  17.02.2008 20:11
 

Piraye Nazımı, kendinden bile çok sevmiş.Aşk bu zamanı, derecesi,karşılığı belli olmaz ki.Nazımı düşündüğümde hayatında bir kadın olsaydı yine bu kadar güzel aşk şiirleri yazabilrmiydi diye soruyorum.Sizce olur muydu?

serifsoner 
 17.02.2008 16:35
Cevap :
Nazım hayranları, ki buna eşim de dahil, benim Piraye ile ilgili düşüncelerime kızıyorlar. Nazım, Piraye ile evli kalsaydı, evliliğin, çok sevilmenin güvenli sularında, inanın daha üretken olurdu. Son eşi Vera, her hafta sonunu eski eşi ve çocuğunun yanında geçirirken, evde kalıp kıskançlıktan deliye dönen Nazım, Vera'yı beklerken ne kadar üretken olabilmiştir? Belkide bu kıskançlık krizleri kalbini daha çok yorup, ölüm sürecini hızlandırmıştır. Kimbilir. Teşekkürler katkınız için, sevgilerimle...  17.02.2008 17:43
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 74
Toplam yorum
: 1164
Toplam mesaj
: 290
Ort. okunma sayısı
: 1634
Kayıt tarihi
: 17.06.07
 
 

Emekliyim ama, yaşamdan değil; işimden. Eşim ve iki kızımla birlikte İzmir’de yaşıyoruz. Yazmak, oku..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster