Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

08 Mart '16

 
Kategori
TV Programları
Okunma Sayısı
2293
 

Aşk Yeniden'de büyük Senaryo krizi!

Aşk Yeniden'de büyük Senaryo krizi!
 

Son dönemlerde reyting açısından yaşanan yarışın çok çetin mücadelelere yol açtığını biliyoruz. Birçok yapım sıralamadaki başarısını yükseltmek ya da yerini koruyabilmek adına hikayelerinde ve oyuncu kadrolarında çeşitli değişikliklere yol açabiliyor. Ancak bu hamlelerin bazen tuttuğunu bazen ise elde patladığını görmekteyiz.

Bu durumun en büyük örneklerinden bir tanesi, dizinin senaryosunun tükenmesi ve yalnızca oluşturulan tiplerin gariplikleri üzerine yoğunlaşılması olarak belirtiliyor. Yani hikayesinde mantıklı bir ilerleme olmadan yalnızca oyuncuların performansına bağlı olarak süregelen dizilerin olduğunu görüyoruz.

Sanırım burada sevgili Anibal hanımın yazısında görmüştüm. Benim de dikkat ettiğim bir durumu gayet güzel özetlemiş. Aklımdan geçenleri yazmış gerçekten. Ama affına sığınarak, kendimde bir şeyler eklemek ve yazmak istiyorum.

Bu tür durumun son dönemlerdeki temsilcisi FOX ekranlarında yayınlanan Aşk Yeniden dizisi.

Geçtiğimiz 2015 yılının Şubat ayında yayın hayatına başlayan ve salı günlerinin en çok izlenen yapımlarından olan Aşk Yeniden 2.sezonu itibari ile ciddi bir reyting kaybı yaşamıştı. Bu durumun neden olduğunu sorguladığımızda kendimizi diziden kopmuş insanların hissine yakın bir histe buluyoruz. Yani diziyi 'sıkılarak' bırakan birçok izleyicinin ortak noktası, dizinin hikayesinin normalinden sapması ve zorla bölüm çekiyormuşçasına bir izlenim yaratmasından duyulan bıkkınlık durumu olarak belirtiliyor.

Fatih ve Zeynep ikilisinin en baştaki hallerinden çok farklı bir histe ve konumda bulunması yüzünden hikayenin de diğer karakterlere yönelmesi durumu söz konusu oluyor. Mesela Mukaddes, Şaziment ve Ayfer gibi yan karakterlerin sahip oldukları absürtlüklere yönelen senaryo, hem esas hikayenin önüne geçiyor hem de olması beklenmeyen ilginçlikler zorla yaratılmasına neden oluyor.

Hal böyle iken, senaryo dönüyor dolaşıyor bir karakterin saçmalığı noktasında takılı kalıveriyor. Böyle olunca da dizinin izleyicisi bir bir başka yapımlara kayıyor. Sonra gelsin reyting kayıpları.

Dizinin bu hikaye ve reyting durumu ile devam edemeyeceği rahatlıkla görebildiğimiz şu noktada, Aşk Yeniden'e veda zaman çok yakın gibi.

Buradan dönüş çok zor artık.

 

ANIL KOLDAŞ

twitter.com/koldasanil

koldasanil@gmail.com

NOT : Milliyet Blog sayfası içerisinde yazdığım tüm yazılar birebir alınarak ve üstüne saçma başlıklar koyarak başka sitelerde ASLA yayınlanamaz. Aksi takdirde yasal işlem ile karşı karşıya kalmanız muhtemel olacaktır.

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Merhabalar, bu diziyi bende izliyorum. Dolaylı olarak bile olsa. Zaten dizilerin tekrarları gündüz kuşağına düşünce üstünede en son yayınlanan bölüm aynı hafta geceleri verilildiğinde bitmiştir demek. Akşam saat 8-11.5 arası aptal olduk ya. Senaristmi yok çoook. Ama nasılsa herkes her işi biliyor. Maalesef burnunu sokanlardan gerçekten bilenlere fırsat kalmıyor.

camgobegi 
 08.03.2016 14:36
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
 
Toplam blog
: 670
Toplam yorum
: 118
Toplam mesaj
: 5
Ort. okunma sayısı
: 3619
Kayıt tarihi
: 11.02.13
 
 

Balıkesir Üniversitesi Sosyoloji Bölümü mezunuyum. Koyu Fenerbahçeli, Ankara aşığı olup; anlataca..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster