Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

06 Ekim '10

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
421
 

Aşk yüzünden

Aşk yüzünden
 

aşk yüzünden


Yazmak elinde değildir, bir hamile kalıştır yazmak. Duyulan bir söze, görülen bir objeye ya da konuya gebe düşmektir. Süresi falan da yoktur bu gebeliğin. Bazen anında vucut bulur sözler, çizilirken beyaz bir sayfaya, kimi zaman aylar yıllar sürer satırlaşma sevdalısı sözcüklerin yaşama merhaba demesi. Yumurta, tavuğun çabalarıyla gelişmez kendi içinde, ıkınarak çıkarırken folluğuna, sahiplenerek yatar üzerine. İşte bu ıkınmadır sadece bu işin benliğini ona veren. Gerisi geçmişin örgüsüdür. Motifler, görünmeyenin tasarımıdır.

Kimse, ben beste yaptım demesin, muhteşem bir güfteye. Beste de güfte de hazırdır zaten bir yerlerde. Anahtar oldum da kilit arkasındaki sanat diyarının kapısını araladım de. Testiye bir fikir taşı vurdum da, açılan çatlaktan sızanları duyuruyorum de. İnsan; aralarken alt beyni ile üst beyni arasındaki perdeyi, oradan sızan ışığa ayna olur da öyle anlatır aşkını, şevkini, neşesini. Duygular buzdağları gibi saklıdır gözün arkasında. Samimiyetle ısıtarak eritmesini, dudak kaplarına boşaltmasını beklerler şairlerinin, bestekarlarının. Parmak uçlarına aktarmasını beklerler ressamlarının, müzisyenlerinin. Kalıcı olan da hep aşkla üretilendir. Aşkla , yürek deposuna saklananın, aşkla aşikar edilmesidir geleceğe miras olan.

Dörtbin yıldır ayakta kalan Mısır Piramitleri' nin gökteki yıldızlara sırdaş oluşu da aşk yüzündendir, Yunusun sözlerinin yeni dünyalarda yol gösterici olacak olması da aşk yüzünden. Aşk yüzündendir arının peteğine baş koyması. Aşk yüzündendir aşkın padişah olması...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 63
Toplam yorum
: 27
Toplam mesaj
: 10
Ort. okunma sayısı
: 528
Kayıt tarihi
: 19.07.10
 
 

Bir arkeolog gözüyle dünyaya bakan, aşk gözüyle kendini kazan, can gözüyle kainatı bulan, adam gi..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster