Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

25 Eylül '12

 
Kategori
Aşk - Evlilik
Okunma Sayısı
250
 

Aşk

Bu yazımı sadece sokaktaki her hangi bir adamın düşünceleri olarak alınız lütfen. Yoksa aşk kiiiim ben kim. Çok seneler evvel bir kız, “sen aşık olamazsın” demişti, “sen sadece hoşlanırsın”. Doğrumu söylemiş, yanlış mı, bilmiyorum, belki haltetmiş. Tabi ben kendisine cevap verememiştim, öyle donup kalmıştım, acaba neden böyle dedi diye. Hala düşünüyorum !

Benim anladığım aşkı oluşturan birden fazla faktör var. Birincisi ve en önemlisi, fiziki çekim, elektriklenme, cinsel içgüdü (hadi üreme içgüdüsü demeyim, kaba kaçar), ve metafizik sebepler.  Bir Alman filozof var, Schopenhouer. Bir kitabı var, adı “aşkın metafiziği”. Teorisi kısaca şu, aşkı doğacak çocuğun ruhu belirler diyor. Yani, doğacak çocuk mükemmel olmak ister. Onun için mesela kısa boylu bir kadının doğacak çocuğu annesini uzun boylu bir erkeğe aşık olmaya iter. Veya çok esmer bir adamın doğacak çocuğu  babasını sarışın bir kadını sevmeye iter. Bu, “hani zıtlar birbirini çeker”, teorisini destekliyor. İri yarı olan ufak tefekten hoşlanır, bedenen çok güçlü bir sporcu ufak tefek veya zaif naif ama zeki birinden hoşlanır vesaire vesaire gibi.

Bence ikinci sebep,mevcut alternatifler. Yani etrafınızda olanlardan birini seçmek zorundasınız, olmayanlara zaten ulaşamıyorsunuz. Onun için genellikle insanlar eşini aynı yerde çalışanlardan seçiyorlar.

Üçüncü sebep alışkanlık. Mesela annenizin yemeğini yiye yiye o lezzete alışıyorsunuz ve ondan sonra başlıyorsunuz, “aaaa benim annemin köftesi” demeye. Ben böyle diyen birinin annesinin köftesini yemiştim, köfte dolma top gibi sertti ve hiç lezzetli değildi. Nerdeee benim annemin köftesi. İşte uzun müddet birbiriyle flört edenlerin başına bu geliyor,alışıyorlar ve  sonra biri öbürüsüz yapamaz hale geliyor.

Bir başka sebep, ilgi, iltifat falan. Mesela bayanlar iltifata dayanamaz. Doğru ama erkekler hiç dayanamaz.  Bütün mesele yağın dozajını iyi ayarlamak. Everybody needs a different dose of medicine.

Bir başka sebep karşıdaki cinsin fiziğine değil de diğer vasıflarına olan hayranlık, takdir, saygı hissi. Mesela meslekteki başarısı,zekası, şöhreti, güzel konuşması, hitabet sanatı, ses tonu vs vs vs. Mesela bu yüzden bir kız öğrenci kendinden çok yaşlı, hımbıl profesörüne aşık olabilir.

Şimdi gelelim diğer muhtelif sebeplere.. mesela, mesela, para. Para, para, para, yani zenginlik, servet, yani ferrari, porche, bmw hadi mercedesi de katalım. Başka, başka mesela babasında gördüğü vasıfları bulma, başka başka (bu erkekler için) afedersiniz uzun zamandır perhiz durumunda kalmış olmak (siz anladınız).  Başka, başka....benden bu kadar... birazda siz ilave edin istiyorsanız....

Aşık olduktan sonra ikinci safhaya geçiyoruz. Yani bu aşk ne kadar sürer. Mesela bir teori var. En iyi aşk dört sene sürer diyorlar. Siz ne düşünüyorsunuz?.

Ali Adnan İnal

25 Eylül 2012

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Akıl Aşk'ı anlatmada eşek gibi çamura saplanır, Aşk'ı ve aşığı ancak Aşk anlatır. Mevlana. Saygılarımla.

Gul Deren 
 01.10.2012 11:50
 

bi yerde bırakır mutlaka ... kimse vazgeçilmez değildir

savas barka 
 26.09.2012 16:20
 

kendinden farklı olana aşık oluyosun yada aşk öle gösteriyor komik olanı sonra bi bakıyosun huyu suyu sana çok benziyor şimdi bu aşkın içindeki kıskançlıktanmı oluyor yada sevgiye dönüşüyorda ondanmı bence hala kıskançlık varsa aşk vardır güven ağır basıyor yada kabullenebiliyosan sevgi vardır 4 ünü 5 ini bilmem ama aşkı korumanın yolu bizken ben olmayı becebilmekte diye düşünüyorum çünkü sevgi daha kabullenici aşk daha bencil

savas barka 
 26.09.2012 7:50
Cevap :
aşkın bir özelliği daha var o da bir nevi insanın kendi kendine yaptığı büyü. Bir kişiyi kafaya bir defa takarsan, hele o kişi de yüz vermiyorsa, kaçan balık büyük olur misali artık o kişi kafada büyüdükçe büyüyor. O kaçtıkça ulaşma arzusu da o derecede artıyor ve al sana bir kara sevda....  26.09.2012 13:29
 

Aşk geçici bir his. Onun için üstünlüğüne hiç bir zaman inanmadım. Birine aşık oluruz, o olmazsa öleceğimizi sanarız. Ama bir bakarız başka birine de aynı hislerle bağlanmışız. Aşk geçici ise önemli olan sevgi..

Burcu Ege Acem 
 25.09.2012 21:41
Cevap :
evet hayatta herşey geçici, aşk da, acılar da, belki sevgilerde... yalan dünya vesselam... ama yaşamak güzel, gezmek güzel, dostluklar güzel, sevgiler güzel ve olabilene ne mutlu geçici bile olsa aşklar da güzel.. Tez geçse de her sevgide bin hatıra vardır...  26.09.2012 9:17
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 326
Toplam yorum
: 181
Toplam mesaj
: 8
Ort. okunma sayısı
: 908
Kayıt tarihi
: 10.03.11
 
 

Okullar: TED Ankara Koleji, ODTÜ, Bogaziçi Üniversitesi (Master) İş Hayatı: Philips, Anadolu Endü..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster