Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Şubat '19

 
Kategori
Aşk - Evlilik
Okunma Sayısı
119
 

Aşk...

Aşk , norepinephrine (adrenalin hormonunu artıran yapı) ve oxytosin (bir insana şefkat duymamızı sağlayan yapı) birleşmesiyle ortaya çıkan haldir . Aşkın bilimsel tanımı bu peki sizce aşk ne? Birini özlediğinizde duyulan hasret mi? Yoksa yeni alınan bir kitabın sayfalarını çevirirken alınan haz mı? Ya da yeni biçilen keskin ama bir o kadar da iç ferahlatan kokusu mu?

Aşk dediğimiz garip duyguyu tanımlamak zor geldi değil mi? Çünkü aşk, melatonin ve seratonin hormonlarının salgılanmasından ibaret değil.

Örneğin; bir erkeğin ,bir kadını sahiplenilmesi gereken bir mal olarak görmesi veya bir kadının , bir erkeğe aynı  şeyi yapması aşk değil ancak ve ancak özgüvensizliktir. Bence herkes "SEN BENİMSİN."  "SEN BENİM NAMUSUMSUN." gibi lafların normal olmadığını anlamalı. Her insan kendi şahsına münahsırdır. Aşk ,kelimelerin tanımlamaya layık olmadığı kadar özel  ve  tek bir hamleyle kalbinizi ikiye ayırabilecek kadar tehlikelidir.

Bunu bir hikaye ile açıklayayım: Bir kız , bir erkeğe aşık olur ama erkek azılı suçludur. Sonuçta kime aşık olacağınızı siz seçemezsiniz. Kız da erkek de yaşadıkları bu aşkla papatyalar dolu hayali bir kır bahçesinde koşuyor gibi hissederler . Bir gün erkek bir suç işler. Kız onun hapse girmesini istemediğinden polise yalan ifade verir. Gün geçtikçe kız da en az erkek kadar suç işlemeye başlar. Kız yaptığı bu pis işlerin yanı sıra uyuşturucu da kullanmaya başlar. Ve büsbütün kötü bir yola düşer ama erkek , kızın ve kendi yaptığı şeylerin kötü olduğunu her geçen gün daha fazla anlar. Artık dayanamayıp hayatına çeki düzen verir. Kız da düştüğü bu bataklıktan çıkmaya çalışır biraz zor olsa da başarır. Arada sırada kavga etseler de hayatlarına mutlu bir şekilde devam ettirirler . (Kavga da aşkın tuzu biberi.)

Biraz kafanız karıştı değil mi? Çünkü kızı bu bataklığa düşüren de bu iğrenç yerden çıkaran da aşktı.

Sonuç olarak aşık olmaktan hiçbir zaman korkmayın . Size en büyük suçları işlettiği gibi bu suçu üstünüzden sıyırmayı da bilir. Bailey'in de dediği gibi "Aşk dünyanın en tatlı mutluluğu ile en derin acısından yaratılmıştır."

BUSE KÖROĞLU   14 ŞUBAT 2019

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 3
Toplam yorum
: 1
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 238
Kayıt tarihi
: 15.06.18
 
 

Adım Buse.18 Mart 2005 tarihinde İstanbul'da doğdum.6 yıl İzmir'de yaşadım ve 6 yıl sonunda doğdu..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster