Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

13 Şubat '08

 
Kategori
Aşk - Evlilik
Okunma Sayısı
1855
 

Aşka dair söylemler

Aşka dair söylemler
 

Her zaman hayranlıkla izlediğim profesör Mehmet Sungur, aşkı şöyle tanımlamıştı; Aşk, bir görme kusurudur. Devamında da, evliliğin bu kusurun tedavisi olduğunu söylemişti.

Aşık Veysel ise; Seversin, kavuşamazsın, aşk olur demişti yıllar önce.

Sanırım aşk için söylenmiş sözler, hiçbir duygu için bu denli çeşitli ve çelişkili olmamıştır. Herkesin kendine göre bir aşk tanımı mutlaka vardır. Tabii herkesin aşkı algılayışı da farklıdır.

Masum aşklar, kutsal aşklar, ilâhi aşklar, ölümcül aşklar, imkansız aşklar vs vs uzar gider örnekler...

Dünya Edebiyatından Özdeyişler adlı bir kitabım var. Ertuğrul Saraçbaşı derlemiş 1968 yılında. Başucu kitaplarımdan biriydi öğrencilik yıllarımda. Aşkla ilgili bölümünden size örnekler yazmak istedim.

Aşk dediğimiz şey, arzulanan bir varlıkta bulacağımız hazza susamaktan başka bir şey değildir. ( Montaigne - Denemeler )

Yazık! Gerçek bir aşkın, pürüzsüz bir geçitten geçtiğini ne masal, ne tarih gösteriyor. ( Shakespeare - Bir yaz dönümü gecesi rüyası )

Böceklerin en çelimsizi bile, nasıl hiçbir şeyden çekinmeden ve karşı durulmaz bir irade ile çiçeğe doğru yürürse, aşk da yüreğin yolunu bulmasını bilir. ( Honoré de Balzac - Otuz yaşındaki kadın )

Aşk, davaya benzer, cefa çekmek de şahide. Şahidin yoksa, davayı kazanamazsın ki! ( Mevlâna - Mesnevi )

Her yaş, aşka boyun eğer. ( Anton Çehov - Üç kız kardeş )

Aşkın acı tarafı ölüm yahut ayrılık değildir. İnsan bunları unutur. Aşkın en feci tarafı, kayıtsızlıktır. ( William Somerset Maugham - Çember )

Aşk öyle bir şeydir ki, istediği zaman gelir ve yine istediği zaman gider ve biz zavallı insanların bu konuda hiçbir sözü olmaz. ( John Galsworthy - Siyah çiçek )

Aşkı, aşktan başka bir şey söndürmez. ( Mevlâna - Fihi Mâfih )

Şairler de dizeleriyle tanımlamışlardır aşkı. Sen benim sarhoşluğumsun / Ne ayıldım / Ne ayılabilirim / Ne ayılmak isterim / Başım ağır / Dizlerim parçalanmış / Üstüm başım çamur içinde / Yanıp sönen ışığına düşe kalka giderim...der Nazım.

Şimdi sen gidiyorsun, git / Gözlerin durur mu, onlar da gidiyorlar, gitsinler / Oysa ben gözlerinsiz edemem, bilirsin...der Süreya.

Aşk; insanın ruhunu üretken kılar, büyütür, acıtır, kanatır, kanırtır, mutlu eder, mahveder, hüzne boğar, öldürür, diriltir, yeniden yaratır, olgunlaştırır, çocuklaştırır. Bu da benim tanımım olsun!

Hayata aşkla bakmanız dileğiyle...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Aşk güzel şeydir. İçini ısıtır insanın sevmekte ayrılmakta...Sevgisiz kalmayın.

papatya altı yüz elli 
 08.01.2009 9:14
Cevap :
Aşk imiş her ne varsa alemde / gerisi bir kıyl-ı kâl imiş...  09.01.2009 21:41
 

yaşamı aşksız asla düşünemem dediginiz gibi aşkı neye baglı olarak yaşadıgınız önemli aşksız bir yaşam asla olmaz ama kaçkişi gerçek aşkı yaşamış işte bunu bilmek çok zor sevgi ve saygılarımla

saban kuru 
 23.03.2008 6:27
 

Aşk/düşüverince gönüllere/yıldırım,şimşek gibi/kimya/dönüşünce kalplerde sevgiye/simya/küllerinden yeniden doğan/bir anka kuşudur. Aşkı analizini büyük bir zevkle okudum,yüreğinle birleşen kalemine sağlık şiirimdeki tanımla bu güzel yazında olmak istedim.Sevgiler...Şerife Karaçayır Mutlu

Şerife Mutlu 
 26.02.2008 22:23
Cevap :
Kesinlikle sen benden daha güzel ifade ediyorsun canım arkadaşım. Ustalık yolunda hızla ilerliyorsun. Sevgiler..  27.02.2008 9:33
 

bence en doğrusunu Aşık Veysel söylemiş :) ama Oscar Wilde'sız olmaz: Gerçek aşk hiç söylenmemiş olandır. Elinize sağlık...

septes 
 18.02.2008 19:18
Cevap :
Ben de ' görme kusuru ' olduğuna inanıyorum:) Eğer öyle olmasaydı, aşk hiç bitmezdi...Sevgiler...  18.02.2008 22:10
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 261
Toplam yorum
: 2348
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 2151
Kayıt tarihi
: 23.07.07
 
 

1954 Antalya doğumlu ve Antalyalı'yım. Ülkemin ve özellikle bu şehrin sevdalısıyım. Sanatın pek çok ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster