Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

29 Nisan '19

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
287
 

Aşka Doğmak

 Bir çiçeği birine hediye etmek, teşekkür etmek için kopardığında, bunu dışarıdan izleyen kişiler  görseli, üç şekilde dile getirir.

  Birinci kişi " aman çiçek mi hediye edilirmiş, " der. İkinci kişi " bulamamış mı başka çiçek, canım, "der. Üçüncü kişi " bu da pintinin teki ayol ," der. Dördüncü kişi " çiçek koparan insan olabilir mi? " der. Bir çok soru cevap ilişkisi böyle sürer. Genelde hepsi birbirine benzer. Farklı bakan bir grup vardır. Eğer sen o gruba ait olmayı öğrenebildiysen, ne mutlu sana.

    Koparan kişi gayet iyi niyetlidir, aslında. Amacı karşı tarafı mutlu etmektir. Fakat bunu bir canlıyı inciterek yapar. Tek çiçek koparan daha masum olabilir. Fakat gördüğü tüm çiçekleri koparmaya kalkan, aşkı anlayabilir mi? İnsanlar arasında da bu ayırımı yapmaya başla, ve iyi niyeti çok iyi gör. Yargılamadan gösterişli olana aldanmadan aşka doğ. Unutma hayatta birşeyleri inciterek, mutlu olma yolunu seçenler bir gün mutlaka ayni yoldan geçerler. O yoldan geçerken hala hayatın zincirini farkedemediysen aşka hala doğamamışsın, demek.

   Aşka doğmak ve aşkla doğmak birbirine benzeyen iki kelime. Üç harfe sığdırdığımız aşk. Aşkla doğmak o kadar da önemli değil, aslında. Fakat aşka doğmak verilir, herkese eşit hakla. Sonra annen ve baban el koyar, o hakka. Sonra toplum şekil verir, her düşüncene umarsızca. Sıyrılmayı becerebildiysen, küçük yaşlarda, her şeye aşkla bakarsın, çıkarızca. Çıkarsız baktığının farkında olmayacak, kadar çıkarsızsındır, aslında. Ve çıkarsız bir aşk çıkar, karşına. Dua etmişsindir, tuvaletini yaptığın bir esnada. Beni benden çok sevsin, diye bir cümle çıkmıştır, ağzından kayıtsızca. Yıllar sonra bu öğreti olarak yansır, sana. Duan her an aklına gelen özgür ve samimi düşüncedir, bilirsin artık. Göz yaşı yerine tebessümle ağlamayı seçebilmişsindir. Aşka her gün tanıklık edip, aşkla doğmayı evladına, hissettirmişsindir. Aşkla doğanın, aşka daha fazla tanıklık ettiğini gözlemlediğinde, kıskanmak yerine mutluluk duyabilmişsindir. Çok fazla paranın değil, çok fazla sevginin de değil, sadece çıkarsız sevginin gücüne tanıklık etmişsindir. Sonra...

   Seni seviyorum, kelimeleriyle donatmassın hiç bir şeyi. İlgili gözükmekten ziyade, ilgili bile olduğunu farketmeden ağız tadıyla seversin. Yemek yapmada gurmelik kelimesinin, hiç bir harfine giremezsin, ama çok lezzetli sevişirsin. Sevişmeyi öğrenmek nedir? hiç bilmezsin. Sen kendinle sevişmeyi çoktan öğrenmişsindir. Aşk iki kişilik falan da değildir. Bazen tek, bazen tüm dünya, bazen tek bir çiçekle bile yaşanan mucizedir.

    Yaşam sen hissettiğinde, kan gibi damarlarında dolaşır. Aşkı hep hissedersin, doğru insanı bulmak  gibi bir derdinde yoktur. Doğru sensen, doğru aşk seni her daim bulur. Enerjin hiç bitmeden, her sabah şarj olarak devam eder.

  Hayata aşkla bakanlara, nefrete bulaşmayanlara...

  

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Dalından koparılan çiçek misalidir aşk aslında. Giz ve gizem yok olmaya başladığında, aşkta farklı boyuta gider. Hiç bir eylemin ve sözün faydası olamaz artık. Aşk, kaç kişilik olursa olsun. En önemlisi, aşkta güven verebilmek ve çıkar konusudur. Emeğinize, yüreğinize sağlık. Aşk üzerine,güzel blog yazısı olmuş. Teşekkürler.

Zaman Tüneli 
 26.01.2020 22:55
Cevap :
Ben teşekkür ediyorum okuyup değerlendirme yaptığınız için   27.01.2020 10:14
 

Jale Kasap Hanım, Hz. Mevlana'nın kadın versiyonu... Kutlarım sizi.

Dr Atanur Yıldız 
 23.07.2019 11:39
Cevap :
Öyle gördüğünüz için teşekkür ediyorum.. saygılar sunuyorum..  23.07.2019 16:43
 

Özgür ruhlar aşkın kıymetini bilir; sizin gibi!

ERIC VAN BUYTEN 
 10.05.2019 16:09
Cevap :
Çok teşekkür ediyorum..selamlar   10.05.2019 19:30
 

Aşk ; bedeli ödenmeden sahip olunamayan bir değerdir. Kökten değişimleri ; yakmayı , yıkmayı , tekrar inşa etmeyi içerir. Mantıkla hiç bağdaşmaz ama öyle sonuçlar verir ki 'en mantıki davranışın' o olduğunu zaman geçince anlarsınız. Çünkü aşk edilgen değil etkin bir şeydir. Kaderci değil , kaderi değiştiren bir olgudur. Aşk üzerine olan denemenizi zevkle okudum. Saygılarımı sunarım...

hesap kapatılmıştır 
 02.05.2019 14:22
Cevap :
Kesinlikle öyle..kendiliğinden olan hayatın sunduğu her bir şey aşktır..çok teşekkür ediyorum..  02.05.2019 17:04
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 100
Toplam yorum
: 514
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 291
Kayıt tarihi
: 28.04.17
 
 

Lise mezunu bir öğrenme aşığı, fotoğraf hastası , yazma sevdalısı, sevgi yanlısı, bir dünya insan..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster