Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

17 Temmuz '09

 
Kategori
Sinema
Okunma Sayısı
623
 

Aşka Son Şans (Last Chance Harvey)

Aşka Son Şans (Last Chance Harvey)
 


Konu sıradan aslında, yaşlılık merdivenlerini ağır ağır tırmandığından artık haberdar olan Harvey adlı bir adam İngiltere' ye kızının düğününe giderken hem kendini hala reklam filmlerine fon müziği yapan bir müzisyen hemde ayrıldığı eşiyle uzaklara gitmiş bir başka adamı baba bilmiş kızına baba olarak bilmektedir.

Sıradan bu konuyu yönetmenin ustalığı ve özellikle oyuncuların üstün becerileri baştan itibaren filmi izlenebilir hale getiriyor ve Harvey' e acımaya başlayarak; "Ne olacak bu zavallı adamın hali" diye ilgiyle izlemeye devam ediyorsunuz. Ayrıldığı eşi ve kızı Harvey' e düğüne formaliteler yerini bulsun diye davet edildiğini asıl babanın biyolojik baba olarak kendisi değil aileye yeni girmiş kendilerine emek vermiş üvey baba olduğu izlenimini vermektedirler. Harvey bir nevi öz kızının düğününün her sahnesinde bir figüran gibidir.

"Bu adamın bir bayan arkadaşı olsada gidip şu düğünde kendisini küçümseyen eski eşine bir hava atsa" derken Ulusal İstatistik Enstitüsünde çalışan ve hava alanında yolcularla anket yapan Kate ile bir kaç defalık teğet geçilmiş bir karşılaşmalar zincirinden sonra tanışır Harvey. Bu esnada telefonda işini kaybettiğini öğrenmiş ve kızının töreninde de gelini damada üvey babanın götüreceğini bilmektedir.

Kate' nin mutsuzluğuda Harvey' den aşağı kalır gibi değildir. Yaşlı annesiyle birlikte yaşmakta ve kendine bir hayat arkadaşı aramaktadır. Bu arayışların bir kaçı oldukça büyük hayal kırıklıkları ile noktalandığından artık böyle bir arayıştanda umudunu kesmiş gibidir. İşte iki insanın bu hallerini izleyen seyirci olarak "Hah diyorsunuz, bunlar bir araya gelmeli" fakat yönetmende Londra şehri içinde bu bir araya gelmeyi geciktirmek adına bayağı teğet karşılaştırmalar yapıyor ve nihayet iki insan tanışarak Kate' in ısrarı ile Harvey' in kızının düğün gecesine katılıyorlar ve Harvey bir başka Harvey olup düğün gecesinin tozunu attırıyor.

Baştada belirtiğim gibi konu sıradan fakat Dustin Hoffman (Harvey), Emma Thompson (Kate) oyunculukları ile filmi alıp götürüyorlar, tabii Harvey' e acımak duygusu da cabası. Saygılarımla...

Diğer Blog yazılarım için

Ömer Faruk MENCİK YILMAZ bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 251
Toplam yorum
: 260
Toplam mesaj
: 31
Ort. okunma sayısı
: 900
Kayıt tarihi
: 06.10.06
 
 

İ.Ü Edebiyat Fak. Coğrafya bölümü mezunuyum. Lise, üniversite ve  öğretmenliğim boyunca yaşamı şi..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster