Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Mayıs '15

 
Kategori
İş Yaşamı - Kariyer
Okunma Sayısı
487
 

Askere giderken işten ayrılırsanız ne olur ?

Askere giderken işten ayrılırsanız ne olur ?
 

Askerlik nedeni ile işten ayrılmak zorunda kalan çalışanlara ödenecek kıdem tazminatı ve kullandırılacak ihbar ücretleri hakkında süreç nasıl işliyor diye merak edenler için  konuyu işin uzmanı ve Türkiye’nin ilk ve tek bilişim sektörüne özel kariyer sitesi www.kariro.com ‘un Kariyer Planlama ve Sosyal Medya Müdürü olarak sizler için kaleme aldım.
 
İş kanunun 14. Maddesi gereği muvazzaf askerlik hizmeti nedeniyle işten ayrılan işçinin kıdem tazminatı alma hakkı vardır.
 
Askerliğini yapmamış olan bir çalışan askerlik öncesinde işyerinden ayrılmak isterse de kabul edilir ve bu ayrılışın askerlik nedeniyle olduğu kabul edilerek kıdem tazminatı ödenmelidir. Bunun yanında çalışan askere giderken bu tazminatı almayıp asker dönüşü aynı işyerinde çalışması durumunda, (askerlik süresi hariç) tüm hakları kaldığı yerden devam eder. Kullanmadığı yıllık izin süreleri, kıdem süresi, askerlik süresi düşülerek devam ettirilir.
 
Çalışanın sorumlulukları nelerdir?
 
Çalışan askerlik nedeni ile işten ayrıldığını işverene kanıtlamakla zorundadır. Bunun ispatı da askerlik sevk belgesi ile mümkündür. Bu belgenin olmaması halinde işveren kıdem tazminatı ödemekle yükümlü olmaz.
Askerlik hizmetinin zorunluluğu sebebi ile çalışanın bu gerekçe ile işten ayrılması durumunda uygulanacak herhangi bir ihbar süresi kanunen belirtilmemiş olmakla beraber, uygun bir süre içinde işverene durumun iletilmesi gerekmektedir. Bu sürenin tayini ise yargı kararlarına baktığımızda beş aya kadar varmaktadır..
 
Askerlik bitimi kişi işsizlik sigortasından yararlanabilir mi?
 
Kişi terhis sonrasında iş arama sürecinde işsizlik sigortasından faydalanabilmektedir. Ancak bazı şartları sağlıyor olması gerekir.  
 
Bu şartlar :
 
İşten ayrılmadan önceki son üç yılda en az 600 gün prim ödenmesi
Bu primlerin son 120 günü kesintisiz olması,
İş sözleşmesinin feshedildiği tarihten askere gidilen tarihe kadar geçen sürenin 90 günü geçmemiş olması gerekmektedir.
 
İşsizlik maaşı için terhis tarihinden itibaren 30 günlük süre içinde başvuruda bulunması gerekmektedir, aksi takdirde 30 günü geçen süre, işsizlik maaşı için hak kazanacağı süreden düşecektir.
 
Bedelli askerlik nedeni ile işten ayrılanlar kıdem tazminatı hak eder mi?
 
Bedelli askerlikte, yeni yasaya göre askere gitme durumu söz konusu değildir ve belirlenen rakamı ödeyenler askerlik hizmetini yerine getirmiş sayılacaktır. Bu durumda kişinin işten ayrılması için bir sebep olmayacaktır.  Buna rağmen askerlik nedeni ile işten ayrılmaları halinde bu durum istifa olarak değerlendirileceğinden kıdem tazminatına hak kazanamayacaklardır.
 
Kaynak : Kariro.com

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 175
Toplam yorum
: 23
Toplam mesaj
: 8
Ort. okunma sayısı
: 1251
Kayıt tarihi
: 21.01.09
 
 

Serkan Hacıömeroğlu 1 Kasım'da  Trabzon'da doğdum. Yüksek öğrenimi 2000 yılında tamamladım. Çeşit..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster