Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

03 Ağustos '16

 
Kategori
Ekonomi - Finans
Okunma Sayısı
1292
 

Askeri birimlerin şehir dışına çıkarılması isteği gerekli midir? Ekonomik midir?

Askeri birimlerin şehir dışına çıkarılması isteği gerekli midir? Ekonomik midir?
 

Düşman, İstihbaratçıları ve Askerleri Güçlendirir.


Türkiye'de darbe teşebbüsleri olduğunda askeri kurum ve kuruluşların şehir içinde TBMM, Başbakanlığa yakın olduğundan tehlike arz ettiği ve Muhafız Alayı'nın Cumhurbaşkanı veya Başbakana yakın olmasının bu kişiler için tehlike teşkil ettiği fikri söylenmektedir.

Askeri kurumlar ve Hükümet kurumları arası fazla mesafe olmaması zamandan tasarruf ve uyumlu çalışma için faydalıdır. Muhafız Alayı Cumhurbaşkanlığı makamının korunması içindir. Bu yerde 27 Mayıs'ta Bayar'ın sağ salim teslim alınması O'nun öldürülmesini önlemiştir. Nitekim darbe sonrası rasyonel düşünme bir süre sonra başladığından Bayar affedilmiştir.

Ankara 1923 sonrası gelişirken Çankaya dahil askeri birimlerin yerleştiği alanlar şehir merkezinden, Ulus ve Kale çevresinden, uzaktaydı. 1960'larda batı yönünde uzak yerleşim yerleri bugünkü Kara Kuvvetleri, Maden Tetkik Arama Enstitüsü idi. Zamanla batı aksında Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Bilkent Kavşağı, Ümitköy, Zırhlı Birlikler ve şimdilerde Çankaya Üniversitesi, Yapracık, Temelli şehir merkezinden biraz uzak sayılıyor.

Zamanla nüfusun artması ve şehrin gelişmesi sebebiyle bu yerler şehir içinde kaldı. Şehir merkezi banliyölerinden bu gün uzak sayılanlar 5-10 yıl sonra yakın olacaktır. İleride Polatlı da yakın olacaktır.

ABD'de Beyaz Saray Pentagon arası yaklaşık 5 km'dir. Gözle iki ayrı yapı mekan olarak görülebilir. Bu yakınlıktan dolayı ABD askeriyesi darbe kolay olur diye düşünmemektedir.

Osmanlı'da uzaklık ayaklanma veya darbe teşebbüslerini önlememiş  Selanik'ten gelen birlik, İstanbul'da görevlendirilmiştir.

Birinci sonuç: Para ve yapılar nötrdür. Şeytanlıklar ve kötülükler O'na hükmeden insanlara aittir.

Ankara'daki askeri kuruluşların arazisi artık büyük bir yeşil alan ve yoğun olmayan yerleşim birimleri içerdiğinden şehir içinde akciğer görevini yapmaktadır. Avrupa'da en eski şehirlerde bile gelişim ortada bir büyük meydan, meydanın etrafında yerleşim bloklarıdır ve bu yapılanma tarzı büyüme olursa tekrar etmektedir. Açıkçası boş kare; meydan ve kare kenarlarını çevreleyen 4 kare; yerleşim blokları toplam 5 kare yöntemi iledir. Bizim şehirlerimizde bu yöntem uygulanmamaktadır ve çok sıkışık oturuyoruz. Askeri alanlar arazi rantı için uygun olmakla birlikte bunların yeşil alan, gezinti alanı  olması Ankara halkı için daha büyük hizmet olacaktır.

İkinci sonuç: Taşınma sonucu kalan alanlarda yoğun yapılaşma olmamalı  ve yeşil, gezinti alanları yaratılmalıdır.

Askeri birimlerin inşası çok pahalıdır. Afganistan'da 6 dönümlük bir araziye inşa edilen karargahın maliyeti 30 milyon doların üzerindedir. Harekat izleme salonu, iletişim alt yapısı eğitim alanı, bilgi sistem maliyetleri toplamda normal yapı maliyetlerinifazlasıyla aşmaktadır. Ayrıca bu tür tesislerin planlaması uzun süre almaktadır. Afganistan'da inşa edilen zırhlı araç bakım parkı 45 milyon dolar tutmuştur. Bu paracıklar harcandıktan sonra Amerikalılar tesislerin korunmasız, saldırıya açık bir olduğunu görmüştür. Amerikan inşaat firmalarını zengin etmek için uygulanan bu yapılaşma başarısızdır. Ama Amerikan askeriyesinde de çark bir kez çalışmaya başlayınca durdurulamamaktadır.

Türkiye'ye gelelim, taşınacak askeri birimlerin önce elektrik, su, iletişim altyapı ihtiyaçları nasıl karşılanacak planlanmalıdır. İhtiyacı karşılayacak askeri yapıların planlaması, inşa edilecek tesise nasıl yerleşileceği ve taşınma planlanmalıdır. Bunlar asgari bir (1) yıl gerektiriyor. İnşaat süresi 2 yıl olsa asgari süre toplamda üç yıl gerektirecektir.

Üçüncü sonuç : Parasız askeri tesis yapılmaz. Çok düşünmek ve az inşaat yapmak faydalıdır. Yüzlerce milyon TL kaynak ayırmadan önce ihtiyaçlar iyi tespit edilmeli  ve acele edilmemelidir.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 151
Toplam yorum
: 9
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 1730
Kayıt tarihi
: 14.10.12
 
 

Elektronik Y.Mühendisiyim. Teknik alan dışında Tasarruf ve tutumlu yaşam, Kişisel Finans Yönetimi..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster