Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

08 Nisan '17

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
1364
 

Askeri diziler başlıyor! Gözün aydın Türkiye!

Askeri diziler başlıyor! Gözün aydın Türkiye!
 

Şehit babası sizce hangisi?


‘’Dağ’’, ‘’Dağ 2’’, ‘’Bordo Bereliler Suriye’’ gibi sinema filmlerinin büyük ilgi görmesinin ardından, şimdi de ekranlarda askeri dizi furyası patlak verecek gibi duruyor. 

Star Tv’de ‘’Söz’’

Fox Tv’de ‘’Savaşçı’’

Kanal D’de ‘’İsimsizler’’ yayın hayatına merhaba diyecekler. Şimdiden tanıtım videoları ve fragmanları milyonlarca izlenmiş durumda.

MADALYONUN BİR YÜZÜ

Biz, dizilerle yatıp dizilerle kalkan bir toplumuz. Belki de milletçe hayatımızda en çok zaman ayırdığımız aktivite dizi izlemek. Kitap okumayız, dergi okumayız, araştırma makalelerini takip etmeyiz, önemli belgesel yapımları izlemeyiz, tartışma programlarını izlemeyiz (reytingler açık). Peki, ne yaparız? Günde en az bir, vakti olanlarımız gündüz kuşağındakilerle beraber en az iki dizi takip ederiz. Yetmez özetlerini izleriz. Yetmez tekrarını izleriz. O da yetmez magazin programlarında dizilerin değerlendirmelerini izleriz. Hele birde izlediğimiz diziler tarih dizileriyse, artık bizim için gerçek tarih o dizide izlediklerimizdir.

Milliyet Blog’da dahi ne üzücüdür ki en çok okunan bloglar dizilerle ilgili yazılmış olan bloglardır.

Konuyu dağıtmadan gelelim askeri dizilere. Askeri dizilerin de çok tutacağından şüphem yok. Neden? Çünkü profesyonelce, kaşındıkça hoşumuza giden yerlerimizi kaşıyacaklar da ondan. Nereler bu yerler? Milliyetçi duygularımız başta olmak üzere, hayalimizdeki gibi kusursuz bir ordu ve asker profili, tarumar edilen terör örgütleri, araya sıkıştırılmış tutkulu bir aşk hikâyesi, boylu poslu karizmatik oyuncular, şaşalı askeri diyaloglar.

Sanal âlemde yeni diziler ve yeni bir sanal sarhoşluk. Gerçeklikten uzak sanal tatminler. Hayran olunacak sanal askerler, kahramanlar. Gerçekle, gerçek olmayanın birbirine karışması, ters yüz!

Sonuç olarak ünlerine ün katacak, servetlerine servet katacak oyuncular, senaristler, yapımcılar. Birçok ödül alacaklar. Dizileri tuttuktan sonra ardından belki filmlerini de çekecekler. Galalarında o kahramanları görebilmek ve imzalarını alabilmek için uzun kuyruklara gireceğiz. Uzman Çavuş Kenan, Astsubay Halit, Üsteğmen Tamer, Yarbay Hasan kahraman olacaklar. Bu kahramanlar bizim gözümüzde terörle mücadeledeki gerçek askerler değil, dizilerdeki sanal askerler(oyuncular) olacak.

MADALYONUN DİĞER YÜZÜ

Eee neden anlattın bunları bize? Diye sorabilirsiniz.

Ben dizi izleme alışkanlığı olan biri değilim. Eğer bu askeri dizileri izleyecek olsaydım, bende oluşturacağı his, sanal sarhoşluğun vereceği etkiyle sanal bir tatmin değil. Tam aksine gerçek bir duygusal rahatsızlık olurdu. Benim, eski bir asker olarak aslında içimde biriktirdiğim ve kusmak istediğim birçok konu var. Fakat sessiz kalmak, içinde bulunduğumuz dönemin hassasiyeti açısından daha uygun diye düşünüyorum.

Elbette gerçekte yaşanılanları, yaşamayanın anlayabilmesi mümkün değil. Birçoklarına göre bu yazı anlamsız da olabilir.

Aslında konunun özeti, o dizilerde izleyeceğiniz sanal kahramanların gerçeklerinin kendilerini değersiz hissetmeleri. Mutsuz olmaları. Yanlış yorumlanan bir askeri hiyerarşik düzenin baskısını en ağır şekilde üzerlerinde hissetmeleri. Kendi çocukları Ankara’nın doğusuna bile geçmemiş olan siyasi aktörlerin satranç tahtalarında birer figür olmaları. Ordu içerisinde büyük bir çoğunluğu oluşturan ‘’Uzman Çavuş’’  statüsündeki askerlerin sözleşmeli köleler gibi muamele görmeleri. Statü (Uzman Çavuş-Astsubay-Subay) farklılıkları arasındaki akıl almaz maddi ve sosyal ayrım.  

O izleyeceğiniz sanal kahramanların göreceği değerin binde birini gerçekleri göremiyor. Şehit olduklarında cenazelerine akın eden devlet adamları, sağlıklarında bir hatır bile sormuyor.

2012 yılında mecburi hizmet süresi 15 yıldan 10 yıla düşürüldü. Binlerce yetişmiş muvazzaf personel istifa etti. Biride çıkıp sormadı bu toplu istifalar neden, bir yerde bir hatamı var. Sadece şöyle dendi: ‘’Biri gider biri gelir.’’ Baktılar ki istifaların önüne geçilemiyor, çareyi yine mecburi hizmet süresini K.H.K ile 15 yıla çıkarmakta buldular! Akıllarınca sorunu çözdüler!

Mutsuz ve kendini değersiz hisseden bir orduya sahibiz. Sen bu orduyu son teknoloji silah ve teçhizatla donatsan ne olur. Bu insanlara değerli olduklarını hissettir yeter. İster kabul edin,  ister etmeyin ama bu vatan savunması için can verenler, bu ülkenin sıvasız evlerinin çocukları. Yorgun Anadolu insanlarının çocukları (Yukarıdaki fotoğrafa bakarsanız ne demek istediğimi daha iyi anlarsınız. Şehit babasını hemen buldunuz değil mi?) Onlara maddi, sosyal ve manevi açıdan değerli olduklarını hissettir yeter.

Askeri diziler başlıyor gözümüz aydın!

Biz, o sanal kahramanları izleyerek milliyetçi duygularımızın tatmininde Nirvana’ya ulaşacağız şüphesiz.

Peki, gerçek kahramanlar ne olacak?

Saygı ve sevgi ile… 8 Nisan 2017-Denizli / Özkan SARI

Seyhun Sertan bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Acı gerçekler ve tabu sayılan bir yönümüz. Cesaretle gerçekleri dile getirmek lâzım. Gerçeğin bir bölümünü yazdığınız için tebrik ederim. Selâmlar...

İsmail Hakkı CENGİZ 
 23.04.2017 11:03
Cevap :
Değerli yorumunuz için teşekkürler İsmail Bey.Saygı ve sevgi ile...  25.04.2017 22:24
 

Diziler toplumun duygusal nabzına göre iş yaparlar. Bana kalsa bu tür sanal kahramanlık dizilerini yayından kaldırırım. Sanki silahlı savaşı yücelterek milli iradeye olası savaş kararını meşru saydırma gayreti içindeler. Ne var ki modernitenin demokrasi anlayışı bu tür dizileri yasak etmeyi özgürlük suçu saymaktadır.

Muharrem Soyek 
 10.04.2017 11:57
Cevap :
Açıklamanıza katılıyorum Muharrem Bey, bu tür dizlerin çokluğu toplumsal algıların şekillenmesinde maalesef büyük rol oynuyor.  23.04.2017 22:59
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 102
Toplam yorum
: 338
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 3513
Kayıt tarihi
: 05.09.15
 
 

Kalın Sağlıcakla... ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster