Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

03 Kasım '16

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
338
 

Askeri okullar yeniden eğitime başlıyor mu?

Askeri okullar yeniden eğitime başlıyor mu?
 

haberturk.com.tr'den...


Evet, başlıyor!

Hem de bu eğitim yılının ikinci döneminde… Yani çok kısa süre içinde, Şubat 2017’de askerî okullarda eğitim başlıyor.

İlk eğitime başlayacak okul Hava Harp Okulu… Bu okulda eğitimin Şubat 2017’de başlayacağı aylar öncesinden duyurulmuştu. Bu konuda çıkan Kanun Hükmünde Kararname’de (KHK), okulun üniversitelerden, 2’nci sınıfa başlamak üzere öğrenci alacağı ilân edilmişti. 02 Kasım 2016 tarihli Sözcü’nün haberlere göre, 200 kişinin alınacağı 2’nci sınıf için 4 bin başvuru gelmiş ve değerlendirmeler devam ediyormuş. Haberin başlığı, “Harp Okullarına yeniden öğrenci alınacağı bildirildi” şeklinde, hepsini kapsıyordu.

Sözcü’nün, aynı tarihli başka bir haberinde ise, “Son KHK’de askerî liselerin yeniden açılma kararı yer aldı. Askerî liselerde eğitim Şubat 2017’de tekrar başlayacak” deniyor.

Aynı gün Yenişafak ve Habertürk’te yer alan haberlerde, “Harp Okulları yeniden açılıyor. Kara, Deniz ve Hava Harp Okullarında eğitim Şubat 2017’de başlıyor. Askerî liselerin ise açılmayacağı bildirildi” ibaresi yer aldı.

Bu haberlerden çıkan sonuç, Harp Okulları açılıyor ve öğretime de hemen Şubat 2017’de başlayabilecekler.

Askerî liselerin durumu ise tam anlaşılmıyor. Bendeniz, iktidara yakın olan Yenişafak ve Habertürk’ün haberlerinin, bu konuda daha sağlıklı olabileceğini değerlendiriyorum. Yani askerî liselerin açılmasına karar verilmediği ihtimali daha kuvvetli.

x   x   x

Askerî okullar fakirin en büyük umut kapısı

2’nci Kolordu’da bir komutanımız vardı… Korgeneral Hasan Muratlı… Tunceliliydi.  “Askerî okullar olmasa ben çoban olurdum”, dediği rivayet edilir.

Çevrenizde pek çok böyle subay, astsubay vardır. Fakir bir aileden gelen ama zekî.

Öyle fakir ama zekî çocuklar vardır ki aileleri onları normal okullarda, üniversitede okutacak güç bulamazlar. Hâlbuki askerî okul demek, düzenli, sıcak bir yuva, üç öğün yemek, temiz kılık-kıyafet, tutumlu bir çocuğa yetecek kadar harçlık ve okul bitince hazır iş demek!

Onun için bu okullar fakir ailelerin en büyük umut kapısıdır. Bu kapıların hepsi bir an önce açılmalı. Zekî öğrenciler istikbalini kurtarırken, devlet ve millet de onların nitelikli hizmetinden yararlanmalı. Memleket böyle gelişir, güçlenir, yükselir.

Halil Güven (Sökeli) bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bu iyi haber. Sıkıntı okulun kendisinde değildi zaten. Sıkıntı okuldaki eğitim-öğretim sistematiğindeydi. Gerekli önlemler alındığında askeri okullar tıpkı diğer meslek okulları gibi işletilebilir.

Muharrem Soyek 
 09.11.2016 12:35
 

Teşekkürler canım arkadaşım, saygılarımı sunuyorum...

Halil Güven (Sökeli) 
 05.11.2016 13:18
 

Bu haberler tamemen algı Harp Okullaı zaten kapatılmamıştı sadece askeri öğrencilerin ilişiği kesilmişti. Harp Okulları öğrenime devam edecek ancak 4 yıllık bir açık ortaya çıkacak. Büyük kayıp... Hem de hiç bir soruşturma yapılmadan bütün öğrencilerin ilişiği kesildi.

Ramazan Demir 
 04.11.2016 22:14
 

Askeri okullar,bugünlere değin halk çocuklarını,bağrında besleyip eğiterek ülke savunması için subay yetiştirmiştir.Bu okulların kapatılması,ülke savunmasını zora sokar.Açılması,ülke açısından yararlı olur.Selam ve saygılarımla.

Hüseyin Başdoğan 
 04.11.2016 18:59
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1412
Toplam yorum
: 5027
Toplam mesaj
: 25
Ort. okunma sayısı
: 1221
Kayıt tarihi
: 04.06.10
 
 

Ücret karşılığı hiçbir yerde çalışmıyorum. Sandıklı'da doğdum. Kuleli Askerî Lisesi, Kara Harp Okul..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster