Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

20 Aralık '11

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
2588
 

Askeri vesayetin bitiremediği Ak Parti’yi cemaat vesayeti bitirecek

Askeri vesayetin bitiremediği Ak Parti’yi cemaat vesayeti bitirecek
 

Bizim insanımız vesayeti sever, birilerinin kontrolü altına almasına, yönlendirmesine rıza gösterir hatta bilinçsizce biat edebilir. Sen kim oluyorsun ya da hangi amaçla benim özgür irademi kullanmama, özgür olmama izin vermiyorsun diye sormaz, düşünmez.  

Çünkü demokratik bir geleneğimiz yok, insanımızın kendisine özgüveni yok.  Bugüne kadar her dönemde ortaya çıkan toplum mühendislerinin gösterdiği yolda yürümüş, onların istediği gibi olmaya adeta özen göstermişiz.

Bizim insanımız, sadece devletin vesayet sistemine değil, kimi zaman bir toplum kuruluşunun, kimi zaman yasadışı bir örgütün, ya da dini bir cemaatin vesayeti altında kolaylıkla girer. Ya eğitimsizlikten, ya bilinçsizlikten veya fakir fukaralıktan, ama her dönem üzerinde bir vesayet kurulmasına göz yummuştur.

Asker millet olduğumuz için askeri vesayete kucak açmış, memur millet olduğumuz için bürokratik vesayete sığınmış, muhafazakar ve dini bütünler de çeşitli İslami cemaat ve tarikatlara mensup olmuşlar. Biat etmeyi, ortak bir kimlik altına sığınmayı özgür birey olmaya tercih etmiş insanımız.

Bu da bir özgürlük, kişi ister biat eder, ister cemaate girer, ister tarikata, isterse askere kucak diyebiliriz. Ancak o cemaat ya da o cemiyet, toplumu kendi çıkarları doğrultusunda şekillendirmeye, siyasete oynayarak iktidar olmaya, iktidarı olmanın getirdiği gücü toplumu iyice sindirmek, bastırmak için kullanmaya başlarsa artık kişinin ne aidiyet hissinden, ne inanç özgürlüğünden ne de bireysel hak ve hukukundan söz etmek olası değildir.

Ak Parti iktidarı istediği kadar askeri vesayeti sonra erdirdik desin, iktidar kadroları ya Gülen cemaati ya da Nakşilerin vesayeti altındadır ve cemaatlerin vesayeti altında olduğu müddetçe de hukuk ve demokrasiden söz etmeleri hiçte inandırıcı değildir.

Ekonomideki başarı yine cemaatlerin vesayeti altında olan Anadolu sermayesinin başarısıdır. Bu cemaatlerin güçlü uluslararası bağlantıları ve devasa mali kaynakları göz önüne alınırsa iktidar mücadelesinin hangi boyutlara geldiği daha da iyi anlaşılabilir.

Ak Parti’nin ekonomideki başarısını siyasette neden sürdüremediğini, demokratik açılımlar, özgürlükler, hukuk ve yeni anayasa konusunda neden kaplumbağa hızıyla yürüdüğünü ve cesur adımlar atamadığını da yine bu cemaatler vesayeti bağlamında düşünmek ve değerlendirmek gerekiyor.

Askeri vesayet gibi cemaat vesayetinden de kurtulmadan özgürlük,hak, hukuk, demokrasi maalesef olmuyor.

Aslında AK Parti’nin içinden çatlamasına da bu cemaat vesayeti sebep olacak gibi görünüyor. Kafa kadroları Nakşi, uygulama kadroları Gülenist ve bu iki cemaat gözle görünmese de kıyasıya bir güç savaşı içinde.

Askeri vesayetin bitiremediği Ak Parti’yi kim bilir belki de cemaat vesayeti bitirecek!

 

Fatma Türkdogan bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Yazdiklarinizin coguna katiliyoruz ama CIA vesayetinden neden hic bahsetmiyorsunuz? 'Cemaat'in CIA ile kucak kucaga kurdugu tuzaklari, ulkenin bu hale gelisindeki 'hizmetlerini' bir yana birakip, yalnizca AKP'ye, din taciri sozum ona tarikatlara odaklanmak yaniltici olur. Bugunki duzeni asil borclu olduklarimiz, Atlantik otesindeki ciftlik cevresinde de kus ucurtmayan bu servis ve organi oldugu devlet.. Bu arada; 'Ebru TV'yi hic seyretdiniz mi? Bir kez deneyin. Baglantilari kurmak acisindan bu bile epey yardimci olacakdir..

Kapitano 
 25.12.2011 9:27
Cevap :
Siz kaç kişi olarak katılıyorsunuz:) CIA sadece AKP döneminde mi vardı, ben kendimi bildim bileli var! ..teşekkürler  26.12.2011 19:42
 

Prensip olarak "belge, bilgi, ornek ve delile" dayanmayan senaryolar içeren yazilara onem vermem. Yazinin basindan sonuna kadar defalarca "cemaat, vesayet, biat" gibi kelimeler ve senaryolar siralanmis ama tek bir ornek/belge/delil/bilgi yok, hep kisisel tahminler... Ornegin Anadolu sermayesinin cemaat vesayeti altinda oldugunu nereden çikarttiniz ?? Siz sanirim "dindar" insanlarla cemaati karistiriyorsunuz. Isin gerçegi su ki, AK Parti'yi yipratmak için "irtica geliyor" hikayesi tutmayinca bu sefer "AK Parti cemaat vesayeti altinda, biat ediyor vs vs" hikayesi deneniyor ... Inandirici olmak için ayni kelimeleri tekrarlayacaginiza "bu cemaat hangi sebeple, ne sekilde, kimler sayesinde, kimlere, neler yaptiriyor" orneklerini bekliyorum.

Demokrasi Penceresinden 
 24.12.2011 23:22
Cevap :
dini siyasete ve de paraya tahvil etmenin belgesi mi olurmuş!!!  27.12.2011 22:42
 

Değerli Beran Uzer, Siz, "demokrasi", deyince aklımıza geldi. Merakımızı saflığımıza verir, lütfeder cevaplandırırsanız, bizi duacınız edersiniz. Cumhuriyeti ilan eden ve devrimlerimizi yapan Meclisler için (Ki, Meclis bilirsiniz, Bir konuyu konuşmak veya görüşmek için toplantının yapıldığı yerlerdir. Ve sakinleri oraya illa halkın seçimleri ile mi gitmelidir?) Atatürk'ün sağlığında Meclisler için hiç vekil seçimi yapılmış mıdır? Haklı olarak diyeceksiniz ki, bunun konu ile ne ilgisi var? Ne derseniz haklısınız, bizimkisi şaşkınlık... Sağlıcakla kalınız.

Canmehmet 
 21.12.2011 15:00
Cevap :
Sevgili canmehmet, bizim demokratik geleneksizliğimizin kökenleri sadece Cumhuriyetin ilan şekline ya da kurucu meclisin nasıl kurulduğuna kadar değil, çok daha eskilere gider, bunu siz de biliyorsunuz. Bu toplum her zaman bir vesayetin altında olmuş, hem de kendi iradesi ile olmuş! Konu ile ilgisi elbette var, demokratik geleneği olmayan toplumların nasıl vesayetçiliği benimsedikleri bağlamında ilgisi var...teşekkürler, sevgiler   21.12.2011 19:40
 

Prensip olarak bana gelen bütün mesajları cevaplar ama kendi sayfamda yayınlamam. Bütün yorumları da hem cevaplar hemde yayınlarım. Senin bir blog yorumun hem cevaplanmış hemde yayınlanmış ve hala da ilgili blogun altında görünmektedir. Ancak benim yazdığım cevap her ne hikmetse yayına alınmamıştır. Bu sorunla ilgili o blogun altında benim tarafımdan yazılmış bir cevap hala orada durmaktadır. Diğer taraftan senden bana gelen cevaplamadığım tek bir mesaj yoktur. Mesaj yazmamışsındır, yalan söylüyorsun demiyorum ama gerçekten de öyle bir mesaj yazmışsan o mesaj bana ulaşmadı ve bu nedenle de bu konudaki eleştirinin muhatabının ben değil MB yönetimi olacağı muhakkaktır. Ben prensip olarak ve kesinlikle hiçbir eleştiri karşısında susma hakkı kullanmam. Kimseyi de kişisel olarak susma hakkını kullanıyor diye eleştirmem ve paralamam. Ama prensip olarak yapılan hakaret içermeyen eleştirel bir yorumun yayınlanmamasını ve cevaplanmamasını etik bulmadığımı söyleyebilirim.

Matilla 
 21.12.2011 11:33
Cevap :
ben her yorumu yayınlarım ancak bazılarına yanıt vermem, eğer ki etik bulmuyorsanız yorum yazmazsınız olur biter... .   21.12.2011 19:34
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 476
Toplam yorum
: 2871
Toplam mesaj
: 123
Ort. okunma sayısı
: 2312
Kayıt tarihi
: 10.07.08
 
 

Çok eskidendi ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster