Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Eylül '06

 
Kategori
Aşk - Evlilik
Okunma Sayısı
1845
 

Aşkı aramak...

Hepimiz ömür boyu bitmeyecek aşkı ararız. Kimimiz buluruz, kimimiz bulduğumuzu sanırız. Kimimizin ise ömrü ölümsüz aşkı aramakla geçer. Aşkı nerelerde, kimlerde ararız? Ölümsüz aşk nedir, nasıl olmalıdır? Nasıl bir aşk bekleriz ki onu ararız?

İzledeğimiz filmlerdeki gibi, dinlediğimiz şarkılarda ki gibi, bazen de çevremizde gördüğümüz gibi bir aşk yaşamak isteriz. Aşk konusunda hayallerimiz öyle sınırsızdır ki... Leyla ile Mecnun, Kerem ile Aslı'nın ki gibi bir aşkı yaşamak gerektiğine inanırız.

Aşk herkes için aynı olmaz. Aşkın bir tarifi yoktur. Aşk bir anda başlar. Nasıl olduğunu anlayamazsın. Belki senin kişiliğine çok ters birinde bulursun aşkı. Zıt kutupların birbirini çekmesi gibi seni kendine çeker o insan. Asla aşık olmayacağınızı düşündüğünüz insana bir bakarsınız ki aşık olmuşsunuz.

Aşk çağlar boyu varlığını sürdürmüştür. Dinlediğimiz o eski aşk hikayeleri bizi hayallere sürükler. Eski aşklar daha bir masum, daha kalıcıymış. Eli eline değmeden senelerce insanlar birbirini beklermiş. Zorluklara birlikte göğüs gererlermiş. Eski hikayeleri duydukça bazen eski devvirlerde yaşamak isteriz. Onlarınki gibi yıllar sonra anlatılacak bir aşk yaşamak için. Belki de eskiden daha katı olan örf ve adetler yüzünden ulaşılması zor olan aşklar yaşanıyordu. Bu yüzden sevdikleri değerliydi. Ulaşamamanın verdiği o dayanılmaz çekim gücüydü aşkı yücelten belki de... Zor elde edilenşeyler her zaman daha değerli olmaz mı?

Günümüzde aşklar o kadar basite alınıyor ki.. Bir bakıyorsunuz ölümüne aşığım diyen insanlar bir hafta sonra o insanı hayatlarından çıkarmış ve unutmuşlar. Aşk dediğimiz şey bu mu? Yoksa başka duyguları aşk adı altında mı yaşıyoruz? Gerçek aşkı arama bahanesiyle beğendiğimiz herkese mavi boncuk mu dağıtıyoruz? Yaşadığımız hayat içinde isteklerimizi kolay elde ettiğimiz için mi değerini yitiriyor aşk? Örf ve adetler katılığını yitirdiği için mi rahat hareket ediyoruz?

Ne olursa olsun değer yargılarımızı kaybetmeden yaşamalıyız. Aşkı basitleştirmeden, aşkın yüceliğine inanmalıyız. Aşk kolay bulunmuyor. Aşkı doğru yerde ve insanlarda aramalıyız. Nasıl bir aşk istiyorsak öyle yaşamalıyız. Duygular bir anda gelişir. Ama onları yüceltmek, değerli hale getirmek bizim elimizdedir. Kendimize saygı duyuyorsak aşkımıza da saygı duyarız. Saygı olan yerde duyguların yücelmesi kaçınılmazdır. Hergün sevgi ve saygı ile beslenen duygularımız çığ gibi büyür. Aşkı bulduğunuz anda besleyin ki onu kaybetmeyin. Aşk yanı başınızda olabilir. Çevrenize dikkatli bakın. Gönül gözünüzle bakmayı deneyin. Görmediklerinizi size gönül gözünüz gösterecektir.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
 
Toplam blog
: 60
Toplam yorum
: 37
Toplam mesaj
: 16
Ort. okunma sayısı
: 2910
Kayıt tarihi
: 30.06.06
 
 

Memur olduğum için Türkiyenin çeşitli illerini gezmekteyim. Yaşamı seven, hayatını daima daha iyi ya..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster