Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

15 Haziran '10

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
742
 

ASKİ'den, MESKİ''ye Ziyaret...

ASKİ'den, MESKİ''ye Ziyaret...
 

ASKİ Yetkilileri çalışmalar hakkında MESKİ'den bilgi aldılar.


MESKİ Su Kayıplarını Avrupa standartlarına uygun seviyelere indirmek amacı ile Etüt ve Plan Dairesi Başkanlığı bünyesinde oluşturulan Karşılığı Alınamayan Su (KAS) azaltma ekibinin çalışmalarını yerinde görmek için Ankara’dan gelen Ankara Su ve Kanalizasyon İdaresi (ASKİ) Yetkilileri, MESKİ Genel Müdürlüğü’nü ziyaret etti.
Gazi Üniversitesi Öğretim elemanı Prof. Dr. Osman Özdemir, ASKİ Daire Başkanı Ahmet Yıldızoğlu, Şebeke Bilgi Merkezi ve Fiziki Kaçak müdürü Kamil Yıldırım ve Şube müdürü Bülent Ercan’dan oluşan ASKİ heyeti Karşılığı alınamayan Su (KAS) azaltma ekibinin Hürriyet mahallesinde yapmış olduğu fiziki kaçak arama çalışmasını yerinde takip etti.

Gelen Heyet KAS ekibinin Fiziki Kaçak tespit çalışmalarını ilgiyle takip ederek notlar aldılar. Ekibi son derece başarılı bulduklarını ifade eden Gazi Üniversitesi Öğretim elemanı Prof. Dr. Osman Özdemir, ’’ ASKİ yetkilileri ile birlikte kaçak tespit yöntemini çok beğendik. Sistemli ve koordineli çalışıyorlar. MESKİ Fiziki kaçak konusunda büyük mesafeler elde etmiş. Hürriyet mahallesinde, ekip güzel bir çalışma yaparak büyük bir fiziki kaçak tespit ettiler. Kaçak ekibini tebrik ediyorum. ASKİ ‘den yetkili arkadaşlar ile birlikte yapılan çalışmalarından oldukça etkilendik. Başarılarının devamını diliyorum. ‘ ‘dedi.
ASKİ Yetkililerinin ziyaretinden memnunluk duyduklarını ifade Mersin Su ve Kanalizasyon İdaresi (MESKİ) Genel Müdürü M.Kamil Ülgen , ’’ ASKİ ‘den gelen misafirlerimizi ağırlamaktan mutlu olduk. Etüt ve Plan Dairesi Başkanlığı bünyesinde oluşturulan Karşılığı Alınamayan Su (KAS) azaltma ekibinin çalışmalarını inceleyip bilgiler aldılar. Oluşturmuş olduğu bu ekip ile çok kısa zamanda içerisinde genel içmes u kayıpları azaltma miktarında belirgin bir ilerleme kat etti. Mersin de genel su kaybımız % 67 de iken şuan % 56 ‘lara gelmiştir. Şuan halen inşaatları devam eden yatırımlarımız bittikten ve işletmeye geçtikten sonra içme su kaybımızın daha düşeceğine inanıyoruz. Yapılan çalışmalar ile Mersin içme suyu şebekesini kontrol altına almayı, ticari ve fiziki kaçakları minimum seviyelere indirerek çağdaş bir su işletmeciliğini hedeflemekteyiz” dedi.

Huzurkent, Mersin ve Mezitli olmak üzere üç ana bölge oluşturduklarını ifade eden M.Kamil Ülgen, ’’ bu ana bölgeler ayrıca çok sayıda ufak alt ölçüm alanlarına ayrıldı. Bunlar teker teker izole edilerek fiziki kayıpların tespiti yapılarak arızalar giderilmektedir. Bu çalışma ile fiziksel kayıplarda çarpıcı azalmalar sağlandı. Örneğin Güvenevler bölgesinde yüksek bir kaçak oranı saptandı ve bölge ikinci kez tarandı. Fiziksel su kayıpları %70’ten %15’e düştü ve aylık 100.000 m3 tasarruf sağlandı. ‘’ dedi
Su azaltma (KAS) ekibinin bugüne kadar toplam 350’e yakın fiziki kaçak tespit ettiğini ve 260’ a yakın fiziki kaçağın onarıldığını kaydeden M.Kamil Ülgen ’’ 10.000’den fazla abone taradık. Şube, kayıtlı olmayan müşterilerin saptanması, bozuk veya arızalı sayaçları olan müşterilerin belirlenmesi, sayaç hileleri vakalarının ortaya çıkarılması, devre dışı bırakılmaları ve yasal olmayan bağlantıların saptanması konularında büyük bir mesafe kat ettik. Çalışmalarımız aralıksız olarak yoğun bir şekilde devam edecek.’ ‘dedi

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 775
Toplam yorum
: 33
Toplam mesaj
: 27
Ort. okunma sayısı
: 817
Kayıt tarihi
: 20.06.08
 
 

1958 doğumluyum. Uzun yıllardır Mersin'de Gazeteci-Yazar olarak görev yapmaktayım. 1999 seçimleri..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster