Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

20 Ekim '20

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
81
 

Askıda Ekmek ve Askıda Bira!

Son günlerde "askıda ekmek" tartışması yaşıyoruz...MHP lideri Devlet Bahçeli'nin başlattığı askıda ekmek kampanyası muhalefetin eleştirisine uğradı.

Ekmek, bizim hem beslenmemizin hem siyasetimizin temel "gıda" maddelerinin başında gelir malumunuz...

Muhalif kesimler, Sayın Bahçeli'nin askıda ekmek kampanyasını, sanki memlekette ekmek bitmiş, insanlar ekmek bulamaz olmuş da iktidar tarafı, milletten ekmek dileniyormuş gibi yansıttı.

Oysa, bu ülke dünyanın en çok ekmek tüketen ama aynı zamanda en çok ekmek ziyan eden ülkesidir...Acı ama gerçek şu ki, bu memlekette ekmek "aziz" bilinir lakin ekmekten "değersiz" ve ekmekten "ucuz" bir şey de yoktur!

Yere düşen ekmeği öpüp başımıza koyarız ama çöp tenekelerimiz ekmekten geçilmez; bunu anlamak için en yakınınızdaki çöp tenekesine bir bakmanız yeterli!

Ekmeğin azizliğini kutsal kitabımız Kuran'la bir tutup ekmek torbalarında bir gün kaldı diye top top ekmek atan bir anlayışımız var.

Temel beslenmesi ekmeğe dayalı bir toplum iken, bu kadar "nankör=ekmek görmez" olmamızı neyle açıklayacağız...Bu ayrı bir yazı hatta bir kaç kitap konusu bir trajik mevzudur, bu yüzden hiç girmeyelim.

Bahçeli'nin başlattığı askıda ekmek kampanyasına tekrar dönersek, hem insani hem de siyasi bir hamle görürüz...Elbette, kalabalık nüfusları olup ekmek desteğinden faydalanacak insanlar var bu ülkede.

Dünyanın en zengin ülkesinde bile nice yoksullar vardır ki, Türkiye'nin fukaraları onların yanında Rockefeller sayılır...Ne yazık ki, bugünün kapitalizme dayalı küresel düzeni zengin ve yoksul arasında aşılmaz uçurumlar oluşturdu.

Önceki gün sahil boyu yürürken  şahit oldum: Orada bulunan birahane gibi bir yere son model bir mercedes otomobil yanaştı...İçerdeki genç adam kapıda oturan mekan sahibine şöyle seslendi: "Askıda bira var mı askıda bira..."

Öteki de buyur etti...Yani askıda ekmek girişimiyle kafa bulan zihniyet bu aklısıra...Askıya bir ekmek koymazken, kaç ekmeği çöpe attı kim bilir!!!

Bir İslam memleketi iken, Türkiye'de zaman içerisinde bu vahşi Batı'nın vahşi kapitalizminden nasıbini aldı...Bİr yanda ekmek israfı, bir yanda "askıda ekmek" ihtiyacı bu "Batılılaşma"nın eseridir.

Yine de, bu durum, Türkiye'nin fakirlediğini, ekmeğe muhtaç hale geldiğini göstermez...Sadece hala paylaşım sorunu olduğunu gösterir; zira ekmek israfının ne boyutta olduğunu yukarda söyledim.

Sokaklardaki kedilere mama koyan vicdan ehli insanların, fırınlarda birkaç fukara için ekmek koymasının nasıl bir sakıncası olabilir...Hatta, evine götüreceği ekmeği bir eksiltip bunu askıya koyması israfın da önüne geçecektir. Keşke hepimiz yapabilsek...

Muhalefette siyaset yapıyor elbette...Onlar da bu "askıda ekmek" meselesinden ekmek çıkarmaya çalışıyorlar. Gerek bayat muhalefet CHP, gerek taze muhalefet Ali Babacan ekmek polemiği ile, askıda ekmek'ten "askıda siyaset" üretmeye çabalıyorlar!.

Ama bu ülkenin asıl ihtiyacı ne "askıda ekmek" ne de "askıda siyaset"; asıl ihtiyacımız "askıda akıl" ve "askıda ahlak" da bunları da kim askıya asacak yada askıya asılsa bile kim gidip alacak??

İşte bütün mesele burada!

 

 

ETEM SEVİK, jale kasap bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bahçeli siyasi bir hata yaptı ve muhalefetin eline koz verdi. Birisi birileri insani bir davranış olarak fakir fukarayı düşünerek askıda ekmek uygulaması yapabilir. Ama böyle ülkedeki ekonomik durumla bağlantı kurulacağı açık. Ben ekonomik durumumuzun kötü olduğunu ama bunun biraz da yaşadığımız zor süreçle ilgili olduğunu düşünüyorum. Yani biraz muhalefet biraz iktidar gibi.

Kerim Korkut 
 23.10.2020 9:00
Cevap :
Evet haklısın Korkut...Bahçeli hata yaptı..Bu kampanya 1970-80lerde olsa yerinde olurdu, bugün olmadi...Bahçeli bugün için "Askıda araba";"Askida jeep" gibi bir kampanya yapmalıydi..:) Selamlarımla  23.10.2020 14:41
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1644
Toplam yorum
: 4267
Toplam mesaj
: 224
Ort. okunma sayısı
: 794
Kayıt tarihi
: 19.01.08
 
 

Edebiyat, kamu yönetimi ve gazetecilik tahsili... 27 yıllık eğitimcilik hayatından sonra emeklili..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster