Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

27 Mart '09

 
Kategori
Müzik
Okunma Sayısı
944
 

Aşkım Yeniköy sahil-i deryasını sardı

Aşkım Yeniköy sahil-i deryasını sardı
 

Sabah yürürken kulaklıkta birden o şarkı başladı '' Sonbaharı bir genç kızla Hisarlar' da geçirdim. '' İçe işleyen, biraz garip, hatta egzotik ama pürüzsüz ve güzel ses; tatlı tatlı , o kimselere benzemeyen melodiyi yorgun kulaklarıma alçak gönüllülükle fısıldadı.

Şimdi yitirdiğim üç beş taş plağını bir zaman durmaksızın dinlediğim unutulmaz Yesari Asım Arsoy.. 1896' da Makedonya' da Drama kentinde başlayıp çok sevdiği İstanbul' da sona eren biryaşam.. Küçük yaşta ut çalmaya başladı. Sol elini kullandığı için Mustafa Asım olan isminin başına bir de '' Yesari= solak'' eklendi.. Aile, yaşanmaz hale gelen Balkanlar' dan 1917' de Anadolu' ya göçtü. Bir süre Adapazarı' nda yaşadılar. 1920 sonlarında ailesiyle birlikte İstanbul' a yerleşti. 1929' da üretmeye başladığı besteleri sonraki yıllarda durmaksızın plağa alındı. Gerçekten güzel, yüksek esin ürünü şarkılar ve popüler melodiler besteledi.. Vatanını, ulusunu çok sevdi. Atatürk' e çok bağlıydı. Ama İstanbul sevgisi sonsuzdu.. Her köşesi için besteler yaptı. '' Aşkım Yeniköy sahil- i deryasını sardı'' ; '' Yeniköy' de bir kız sevdim adı sarı zambaktı'' ; '' Sonbaharı bir genç kızla Hisarlar' da geçirdim'' ; '' Adalar' dan bir yar gelir bizlere'' Biz Heybeli' de her gece'' ; '' Sazlar çalınır Çamlıca' nın bahçelerinde'' ; '' Alsam Ada' nın dilberini çamlara gitsem'' ; '' Sarıyer' li'' ; '' Bir kış gecesi Şişli' de kaldım'' ; '' Kadıköy' lüyü öptüm gücendi'' ; '' Benim yarim Beşiktaş' lı'' gibi... Çok dürüst, onurlu, parada- pulda gözü olmayan bir insandı. Yaşamı boyunca hiç gazino sahnesine çıkmadı. Yalnızca 1930' da bir konser turnesi yaptı. Kendine özgü kişiliği nedeniyle kısa süreli Radyoevi görevini de sürdürmedi. Yönetimin gönderdiği maaşını isteğiyle ayrıldığını öne sürerek iade etti. Böyle biriydi işte değerli Yesari Asım Ersoy.. '' Fariğ olmam meşreb- i rindaneden'' ; '' Ömrüm seni sevmekle nihayet bulacaktır'' ; '' Dün gece bir şuhun bezmine gittim'' ; '' Sahilde o hoş buseleri aldığım akşam'' ; '' Ömrümce o saf aşkını kalbimde yaşatsam'' : '' Ayrı düştüm sevgilimden, dünya bana dar oldu'' gibi yüzlerce bestesi hep yüreğimizi titretecek, bizi bizden alıp götürecektir..

Onu 18 ocak 1992' de, 96 yaşında kaybettik. Soğuk bir kış günü pek çok seveninin gözyaşlarıyla birlikte Karacaahmet mezarlığında toprağa verildi.Bize bağışladığı güzellikler yattığı yeri sonsuza kadar ışıklandıracaktır..

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 16
Toplam yorum
: 2
Toplam mesaj
: 5
Ort. okunma sayısı
: 500
Kayıt tarihi
: 06.04.07
 
 

Emekliyim. Bir özel kuruluşta yarım zamanlı çalışıyorum. İki oğlum var. Boş zamanlarımı dolu geçirme..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster