Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

30 Eylül '08

 
Kategori
Egzersiz
Okunma Sayısı
717
 

Aşkın bile kanunu var!

Aşkın bile kanunu var!
 

“Aşkın bile kanunu var, bizim yok…” Bu yazıyı bilenler bilirler; Haziran ayında mesleki haklarımız için yaptığımız, birçok habere konu olan eylemimizde en ilgi çeken pankarttı ve maalesef 21. yy Türkiye’sinde durum bu.


29 Eylül itibariyle Sağlık Uygulama Tebliği yayınlandı. Yasaya göre 19.7.1. Kurumla sözleşmeli sağlık hizmeti sunucularında fizik tedavi uygulamaları; (2) maddesinin a bendinde geçen "Uygulamaların fiziksel tıp ve rehabilitasyon uzman hekimi veya fiziksel tıp ve rehabilitasyon uzman hekiminin gözetiminde hekim dışı sağlık personeli tarafından uygulanmış olmadır." yazısı yürürlüğe girmiştir. Yani fizyoterapist ismi yerine hekim dışı sağlık personeli bu günden sonra işimizi yapma yetkisini eline almış bulunmaktadır. Fizik tedavi hastalarımızın kazası mübarek olsun.


Hatta bu da yetmemiş uygulayıcı personelin her bir üyesi en fazla 2 kabinden sorumlu olmalıymış. Ayrıca bir fiziksel tıp ve rehabilitasyon uzman hekimi gözetiminde aynı anda en fazla 10 hastaya fizik tedavi işlemi uygulanabilirmiş.


Aynı anda 10 kişiye fizik tedavi uygulanacak ve bu hastalar iyileşecekler, hah buna ancak gülünür herhalde.


Zihniyet bu işte, hala hot-pack, ultrason, TENS’i aşamadık ki… Hal böyle olunca fizik tedavi hastalarımız hiç zahmet edip her gün fizik tedavi seanslarına gidip iyileşeceğiz diye medet ummasın.


Ülkemizde Dünya standartlarında olan birçok meslektaşım var. Hatta şunu da söyleyebilirim ki yeni mezunların % 75’i meslek eğitim kurslarına katılarak kendilerini geliştirmeye çalışıyorlar. Peki, fizyoterapistler daha ne kadar görmezden gelinecek?


Bunu da geçelim fizik tedavi hekimlerinin de tedavi sırasında gözetmenlik yapmaktan çok daha önemli işleri olduğu kesin, hele ki devlet hastanelerinde günde kaç tane hastayı muayene etmek zorunda oldukları düşünülürse…


Bu durumlara biz ülke olarak alışığız aslında, hangi kaynağımızı verimli olarak kullanabildik de bunu kullanalım, hazır yetişmiş elemanları görmezden gelmek bize daha kolay geliyor. Ülkede yetişmiş yaklaşık 5000 fizyoterapist varken hastaları hekim dışı sağlık personeline -hekim kontrolünde de olsa- emanet etmek akla mantığa uygun mu siz sevgili blog okuyucularına sormakta fayda var.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
 
Toplam blog
: 54
Toplam yorum
: 40
Toplam mesaj
: 12
Ort. okunma sayısı
: 3338
Kayıt tarihi
: 15.09.07
 
 

Fizyoterapist & Osteopat & klinik pilates mat 1 eğitmeni & PNİ öğrencisi Bir sağlıkçı olarak Türk..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster