Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

16 Ekim '12

 
Kategori
Dostluk
Okunma Sayısı
282
 

Aşkın dermanı, gönül doktoru ve ârif

Aşkın dermanı, gönül doktoru ve ârif
 

Ateşin çevresinde birer pervane mi olmalı, mum mu?


Pârelenmiş bir yürekten sanma bir dermân olur
Âşığa kandilde titrer bir alev mihmân olur
Rûz u şeb ağlar da bitmez âh u hicrân yaşları
Bir cemâlin derdi düşse katline fermân olur
Ârif

Yukarıdaki satırları okuduğunuzda, aşktan muzdarip olan, dermanını arayan bir şaire ait olduğunu hemen anlarsınız değil mi? İşte o şair bizim gönül doktorumuzdur.

Yıllar önce akademik bir vesile ile tanıştık kendisiyle. Güler yüzü ve ağır başlılığı ile fark edilen genç bir akademisyendi. Hizmet etmekte oldukları yola baş koymuş oldukları her hallerinden belli oluyordu. Kim bilebilirdi ki bu değerli kişinin bir kaç hafta sonra hocamız olacağını?

Gözleri ruhundaki ışığı yansıtan ender insan tanıdım yaşamımda. Aynı zamanda ruhu da evrenin ışığı ile aydınlanmış olan pek nadirdir dünyada. İşte o nadir kişinin talebesi olduk biz. Aydınlanmamak mümkün mü?

İşte bizler, onun derslerindeyken bu şiirde geçen alevler gibi olduk. O da bize bir bir dermân oldu. Gün oldu ışığımız azaldı, bize ışık verdi. Gün oldu neşemiz azaldı, bize neşe kattı. Günler birbirini böyle takip etti. Her hafta salı günleri bizlerin iple çektiği saatlerde, şiirle, musiki ile dostlukla bizleri kucakladı hocamız. Hiç bitmesin dediğimiz bu güzel saatlerde hem öğrendik hem de çok güzel bir grup haline geldik.

Gönül doktoru, yusuf yüzlü, salih sözlü bir doktor. Bir poliklinik açacağım, dediler bir gün şakayla, hepimiz ne güzel olur dedik. Her insanın en çok ihtiyacı olan bir gönül doktoru değil midir? Öyle elbette, kimin gönlü kırık değil ki?

Gel zaman git zaman, kendileri Manisa’yı ne kadar sevseler ve bizler de onsuz kalmak istemesek de, buradaki günleri doluyor gibi. Bu hafta doktora yeterliliğini başarıyla aldıktan sonra kendisini ne kadar süreyle misafir etme şansımız olacak hiç bilmiyoruz. Manisa için büyük bir kayıp olacak gidişleri... O sebeple, kendisinin yukarıdaki dörtlüğünü biz talebeleri olarak şöyle yorumlamak isteriz: Pârelenmiş olan, parça parça bir yürekte elbette ki dermân olmaz, dileriz ki o yürek parçaları, onun gönlüne konuk olan alevler ile kaynaşsın, mühürlensin. Gün be gün ayrılığa değil, kavuşma sevincine dökülsün göz yaşları. Hele ki derdine düşülen o cemâl, muhabbetin müjdecisi olsun, kederlerin de katili.

 Son olarak bu yazının kahramanı, gönül dostu, kıymetli Mehmet Altunmeral hocamızı, “öğrenciniz olmaktan duyduğumuz onuru ömür boyu gönlümüzde taşıyacağız” diyerek, şimdiden tebrik ediyorum.

 Muhabbetle kalınız.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

MERHABALAR...Sn. SEVAL hanım :-) " Aşkın dermanı, gönül doktoru ve ârif " yazınız OLTAMA TAKILDI...! Bilgilerinize :-)) Sevgiler,selamlar :-))

BEN ve OLTAMA TAKILANLAR 
 17.10.2012 20:29
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 149
Toplam yorum
: 79
Toplam mesaj
: 15
Ort. okunma sayısı
: 636
Kayıt tarihi
: 07.04.10
 
 

Sazsız söze ezgiler diziyoruz, birer birer. "Kim" olduğumuzun belli olmadığı bu dünyada K..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster