Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Ağustos '11

 
Kategori
Kitap
Okunma Sayısı
1331
 

Aşkın Gözyaşları Hz. Mevlana

Aşkın Gözyaşları Hz. Mevlana
 

Herkese kucak dolusu merhaba arkadaşlar,

Yine bir kitap ile karşınızdayım. Adı gibi Aşkın Gözyaşları olan kitabı okuduğumda, bu yaşıma kadar kitap okumamış olduğumu anladım. Mükemmel bir hikayesi olan Hz. Mevlana'nın eşsiz ve sürükleyici biyografik romanı.

Çocukluğundan öldüğü güne kadar olan macerasını anlatan romanda, önce annesi ve abisinin Karaman'da yakalandıkları hastalıkla birlikte; onları kaybetmesinin ardından yaşadığı üzüntü, sonra da babasının ölümüyle boşluğa düşen Hz. Mevlana bir süre kendine gelemez ve dergah kapılarını açmaz. Babasından kalan bilgilerin ona yetmediğini ve babasının olmadan dirilemeyeceğini düşünür. Çok çok sonralardan kendine geldiğinde, artık camiilerde vaaz vermeye başlar. O sırada Tebriz-İ Şems Hz. Mevlanayı bulur. Mevlana, yıllardır beklediği gönüldaşını ve sırdaşını önce yadırgar ve anlayamaz ama daha sonraları aralarındaki dostluk, bağ, aşk güçlenir. Halkın Şems'i sevmemesi, Şems'in bir süre ortalıktan kaybolması Hz. Mevlananın imtihanıdır ve bu imtihandan başarılı bir şekilde geçer.İlerde tüm dünyanın sevgilisi olacağından habersiz olan Mevlana, Şems'i kaybettikten sonra, onu ona bıraktıklarını halka vererek onu yaşatmaya çalışır.

Müthiş bir hikayesi olan Hz. Mevlana'nın ve kitabı yazan Sinan Yağmur'un akıcı üslubuyla Aşkın Gözyaşları sizlerin sunumunda. İnanın kitabı anlamanız için ve hazmetmeniz için; Şems ile Mevlana'nın arasındaki aşkın, dostluğun tılsımını öğrenebilmeniz için hazmederek okumanızı öneriyorum. İki günde bitebilecek bir kitap değil çünkü.

Hepinize keyifli okumalar diliyorum
Sevgilerimle 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

açıkcası kitap iki günde bitirilebilecek bir kitap bence bitirdiğim için söylüyorum,. bence mevlanayı tanıma klavuzu diyebiliriz bu kitap için ancak mevlanayı anlamak için tabiki mesnevisini okumak gerek,.. birde aşkın gözyaşlarının şems ile ilgili kitabınıda tavsiye ediyorum, bence mevlanaın nasıl mevlana olduğunu anlamak için şemsi biraz tanımak gerek... sevgiler, saygılar...:)

onur emre sezgin 
 15.08.2011 18:31
Cevap :
Kesinlikle dediğiniz gibi. Ben burda sadece kısaca anlatmak istedim :) Herkes anlayamaz biliyorsunuz. Elif Şafak'ın Aşk kitabıda böyle .. Herkesin anlayamayacağı türden .. " Kitabı okudum ama beğenmedim " diyenler var.. Acaba neresini beğenmediler merak içerisindeyim .. İşte bu yüzden anlamak biraz zor onun için belirttim . Sevgiler, saygılar :)  16.08.2011 1:15
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 99
Toplam yorum
: 86
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 6945
Kayıt tarihi
: 07.08.11
 
 

Bir garip bankacı olmanın yanı sıra, yazarlık yapan; her şeyi olduğu suret için seven bir insanım..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster