Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

30 Ağustos '10

 
Kategori
Kitap
Okunma Sayısı
12339
 

Aşkın gözyaşları

Aşkın gözyaşları
 

Alim Mevlana'yı gönüller sultanı Mevlana yapan, bu uğurda başını ortaya koyan bir veli Şems-i Tebrizi. 

Şems hakkında bilgi edinilecek fazla bir kaynak yok. Sadece O'nun sohbetlerinde bulunmuş olan kişilerin yazdıklarından derlenen Makalat isimli eser mevcut. Şems de böyle olmasını isterdi zaten O'nun tek derdi; Mevlana'yı ariflikten aşıklık mertebesine ulaştırmaktı. O görevini yaptıktan sonra da sırra kadem basarak ortadan kaybolmuş. 

Şems hakkında bulabildiğim bütün kitapları okudum sayılır. Bunlar içinde en kapsamlı araştırılarak yazılmış olan Melahat Ürkmez'in yazmış olduğu Şems-i Tebrizi isimli kitap. Melahat Ürkmez, kitabı oldukça titiz bir şekilde araştırarak yazmış, bütün kaynaklardan bulduğu bilgilere kitabında yer vermiş. Bu nedenle kitap, net bir bilgi vermekten ziyade Şems hakkındaki bütün yazılanları birarada bulmak açısından iyi bir kaynak olmuş. Okunması zor, aynı zamanda insanın kafasını daha fazla karıştıracak şekilde yazılmış. 

Aşkın Gözyaşları tesadüfen rastlamış olduğum ve okusam mı, okumasam mı, yine saçma sapan, ticari amaçla yazılmış bir kitap mıdır? diye düşünerek almış olduğum bir kitap. İsmini daha önce hiç duymadığım, Sinan Yağmur isimli bir yazarın yazmış olduğu biyografik bir roman. 

Bu olumsuz önyargılarla kitabı elime aldım ve daha ilk sayfalarda ne kadar yanılmış olduğumu anladım. Sinan Yağmur beni şaşırtmıştı. 

Kitapta Makalat ve diğer kaynaklarda yazılmış olan bilgiler ve olaylar, Şems'in dilinden yazılmış. Okurken, insana iyiniyetle ve konuya vakıf birisi tarafından yazılmış olduğu hissini uyandırıyor. 

Kitapta en çok etkilendiğim bölümlerinden birisini paylaşmak istiyorum. 

Şeytanda insandaki özelliklerin biri hariç hepsi vardır,  

Şeyatnda eksik olan tek nimet aşk. Şeytanın aşkı çekememesi aşksızlığındandır. 

şeytan bir zamanlar melekti, hatta meleklerin hocası idi. Adı da Harisdi. Haris çok hırslı demektir. Allah'a ibadet etmekte çok hırslıydı. kainatta secde etmedik yer, hatta noktta bırakmamıştı. Fakat Allah Hz. Adem'i yaratınca şeytan yaptığı ibadetlerin kendisine özel bir hak tanıdığını düşündü. Kibirlendi, bu yüzden Adem'e secde etmedi. Geçmişteki ibadetlerinden kaynaklanan kibri Allah'ın rahmetinden uzaklaştırılması ve cennetten kovulmasına yol açtı. 

Allah, cennetten çıkıp cehenneme gitmesini söyleyince şeytan, O'na binlerce sene ibadet ettiğini ve mühlet istediğini söyledi. Allah ona kıyamet gününe kadar mühlet verdi. Şeytan da bu zamana kadar bütün insanları kandırıp saptırmaya çalışacağını söyledi. "Önlerinde, arkalarında, sağlarında ve sollarında olacağım" dedi. 

Allah buna izin verdi fakat şöyle buyurdu; "Senin takipçilerini cehenneme atacağım ve ben de kullarıma altlarından ve üstlerinden tecelli edeceğim." 

Gördüğünüz gibi şeytan dört yönü alarak üstümüzü ve altımızı Allah'a bıraktı. İşte bu yüzden dua ederken ellerimizi kaldırırız ve secde ederken başımız yere bakar.. 

Okurken insanın içini açan ender kitaplardan birisi. Konuya ilgisi olan herkesin, okurken benim hissettiklerimi hissedeceklerini tahmin ediyorum. 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Şems bize acaba Mevlana dan daha mı yakın yoksa onda kendimizden bir şeyler mi buluyoruz? Şems ile tanışmam E.şafak AŞK isimli kitabında oldu. Sonra kitap satış rekoru kırdı. Sonra bir sohbette bazı çevrelerce girdiği konuların uygun olmadığı söylendi. Kafamızı karıştırmayı başardılar.. Kurgu olduğunu yazarı defalarca söylediği halde... Nasıl toplum olduk çözemedim ?Saygılarımla toprak

Aydın ADAM 
 30.08.2010 15:28
Cevap :
Mevlana ve Şems arasında kendimi Şems e daha yakın buluyorum:)) Şems eskiden de bilinirdi ama sanırım E. Şafak ın AŞK kitabı ile daha popüler oldu. Yorumunuz için teşekkürler selamlar..  30.08.2010 18:59
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 117
Toplam yorum
: 155
Toplam mesaj
: 35
Ort. okunma sayısı
: 2352
Kayıt tarihi
: 07.02.09
 
 

1970 Tokat doğumluyum. İstanbul Tıp Fakültesi Sağlık Meslek Yüksekokulu Tıbbi Laboratuvar bölümü mez..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster