Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

13 Ekim '10

 
Kategori
Sinema
Okunma Sayısı
952
 

Aşkın İkinci Yarısı

Aşkın İkinci Yarısı
 

afiş


İlla ki bu filmi seyretmeliydim, hikâyesini bile okumadan sırf yıllardır çok beğendiğim sanatçılar için bile izlemek istedim. Bir alışveriş merkezinin küçük bir salonunda gösterilmesine karşın, belki de hafta içi seans olduğu için arkadaşımla birlikte iki kişi vardık, böylelikle bize özel gösterim gibi izledik filmi.

Film derin bir hüzünle başlıyor, ve film süresince bu hüzün ağdalı bir şekilde devam ediyor. Film hakkında duygusallık ön planda diye tanıtım yapılmış ama duygulanımlardan en yoğun yaşananı hüzün oluyor. Hatta merak ediyorsunuz ilk başlarda bu derin hüznün nedeni ne diye?. Ve ilk başlardan itibaren bizim klasik filmlerimizden uzak bir anlatımı olduğunu görüp halkın çoğuna hitap etmeyebilir diye de düşünebiliyor insan ve daha çok da yabancı filmlerde görebileceğimiz bir anlatımı çağrıştırıyor. Oğlumun sıkça kullandığı sanatsal film tanımı var, bence tam bu tanıma uyuyor.

Film ilerlerken sıkça eskiye dair görüntüler kullanılmış, ama ilginçtir ki, Arzum Onan’ın yeni görüntüleri daha genç görünüyor. Mehmet Aslantuğ’un ilk görüntüleri de bildiğimiz hallerinden çok uzak, ama konuşması ve tavırları yine tüm hanımları etkileyecek sanırım. Yaşama yenik ve alkolik geçmişi olan birini canlandırsa da, sakin ve nazik halleri ile olumsuz bir etki bırakmıyor.

Görüntüler öyle güzel ki, bazı anlık görüntülerin resim formatında değerlendirilmesi yerinde olur bence. Kahramanların çalıştıkları ortamlara da özenmemek elde değil, görüntülerde bir an deniz kenarında bir kafe, bir an Newyork’ta bir kafe karşımıza çıkıyor. Yaşanan mekanlarda hep ortalamanın üzerinde güzel mekânlar ve insanlarda hoş, etkileyici. Müziklerde etkileyici, ama akılda kalıcı özel bir şarkı kullanılmamış.

Film hakkındaki eleştirileri okumadan bu yazıyı yazmak istedim, ama bana kalırsa film oldukça akıcı ve sıkılmadan izlenilebilir. Tüm duygulanımlarda orta kararda kalınmaya çalışılmış, biraz da izleyiciyi katmak istemişler filme, işte bundan dolayı klasik beklentisi olanlar için çok ilgi görmeyebilir gibi geliyor bana. Ama Mehmet Aslantuğ ve Arzum Onan’ı beğenen herkesin filmi beğeneceğini düşünüyorum.

Benim için güzel bir akşam oldu, keyifle filmi izledim, teşekkürler Mehmet AslantuğJ

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 196
Toplam yorum
: 1020
Toplam mesaj
: 110
Ort. okunma sayısı
: 6314
Kayıt tarihi
: 30.03.07
 
 

Uzman doktorum, kendimi bildim bileli çalışıyorum. Kendi adıma  yaşamdan beklentim, huzurlu ve ko..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster