Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

kevser şekercioğlu akın

http://blog.milliyet.com.tr/kevser

26 Temmuz '12

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
364
 

AŞKIN K HALİ

AŞKIN K HALİ
 

internetten alıntıdır


 

Aşkın k halinde veda zamanını gösterir pusula. Yaşanan güzel şeyleri saklı tutmak ve güzelliğini korumak için fazla beklememelidir. Güzellikleri korumak için mühürlenir dudaklar bazen de savurganca dökülür tüm taşlar eteklerden. Fakat, güzellikler yaşanırken hiç kimsenin sokulmadığı o yeşil bahçeye, bitimlerde bütün tanıdık eş dost ortak edilir çekilenlerin haklılığını anlatabilmek adına.  Çoğumuz, bitimlerde iyi olanı başaramasak da, k halinde kapatmaktır defterin sayfalarını usulca. Uzun süredir bile-isteye aşk yüzünden kapalı olan gözler yavaş yavaş açılmaya başlar. Belki de aşkının sahibi açar o gözleri bazen bilmeden saklı-gizli, bazen de bile isteye. Yine görür gözler ama kirpiklerde gölgeler oluşur günün en aydınlık zamanlarında bile. Yine nefes alınır ama bıçaklar saplanır her solukta. Yine yaşanır ama anlamsızlaşır o zaman süreleri. Aşk sebebiyle yayılan o tarifsiz parlaklık yerini pörsümüş küllü bir griliğe bırakır.

 

Bütün o hayata barışık haller kendi içinde küskün odalar oluşturur yürekte ve her hücrede. Kişi kendini değersiz hisseder sahip olduğu tüm değerlere rağmen. Yetersiz bir çaresizlikte, çaresiz sessiz bekleyişler girer ilişkiyi yaşayanların arasına. Çaresizlikler, kaybetme duygusunu, paniği, korkuyu, şüpheyi, kararsızlıkları, belirsizlikleri doldurur kalenin bahçesine. Bahçede elleriyle yetiştirdikleri her şey susuzluktan büker boyunlarını, sahipsiz bir bakımsızlık içinde. Kimi zaman çözülür tüm düğümler kimi zaman da... Karanlığın bile gözleri var yazıyordu kitabın birinde. Görünmeyeni de görür aşkı yüreğinde hisseden o koca göz. Hislerinin gördükleri güzel görünmez artık gözlerine. Manzaralara mevsimsiz fırtınalar sızar istese de istemese de. Ne kadar kurtulmaya çalışılırsa çalışılsın hortumun en kuvvetli dalgasında dalgalanmalar.

 

Bol acabalı bekleyiş süreleri başlar. Gözlerin içine bakılmadan yapılan, kısa, anı kurtaran konuşmalar. Her hareketin ajan gözleriyle incelenmesi, her harekete yanlış anlamlar yüklenmesi, sokuşturmalı, bilerek kırmalı cümleler... Ters giden şeylerin çoğalmasıyla büyüyen yakan-boğan yalnızlıklar. Yalnızlıkların getirdiği o kimsesiz-sahipsiz-mutsuz-arayışlı-üzüntülü zamanların karalıkları. Karalıkların kararttığı gözlerde beddualı bakışlar. Hem olsun hemde olmasının çelişkili-sancılı-kıvranmalı gel-git zamanlarının en az zararla kapatılması gerekmektedir.

 

K halinde, kararlılıkla bitirme-gitme zamanıdır artık. Aşkın en kutsalı ölümle son bulan mıdır? Ölüm tüm umursamazlıkları, ihmalleri, kötülükleri siler süpürür mü gerçekte? Hayır. Ölüm ne kötülükleri örter toprakla ne de iyilikleri unutturur zamanla. Yaşanan örnekler dikkate alındığında, angut diye alay edilse de bu örneği yaşayanlar, tüm zamanların en gerçek kişilikleri de bu grubu kapsar. Bir ömürde kısa aralıklar içinde on-yirmi-otuz aşkı karıştıranların adı, her iki cins içinde geçerli olarak tamamen başka bir meslek içerir ki konumuz zaten bu değil.

 

Ne hikmetse en güzel anlatımlar, en güzel sözler, en güzel besteler de bu bölümde gösterir kendini. Aşkın en muhteşem anlatımlarını içeren son bölüm kusursuz anlatımlar içerir herkesin yüreğindeki telleri ayrı ayrı titreten. Aşkı yaşamamak mı yoksa her şeye rağmen hissetmek mi yaşamın anlamına kavuşmak için? Aşk olmazsa olmaz olmalı bana göre demek ki başkalarına göre de öyle ki bu kadar fazla güzel eser var dünyada. Sözlerini bilmediğimiz bir şarkının ezgisinde titriyorsa damarlarımızın içindeki kan, gözyaşlarımıza karışmışsa kan rengi, o rengi her şeye rağmen koruyabiliyorsak kimseye göstermeden aşk mutlaka olmalı.

 

Zamanda ve evrende kaybolmamasına rağmen, canlı-cansız hiç bir şey sonsuz değildir. Yalnız gelir insan dünyaya çırılçıplak, yalnız gider üstündeki kefene rağmen aynı durumda. Duygular, yalnızlıklar, acılar ve sevinçler tek kişiliktir kim ne derse desin. Bazen aynı frekanslarda paylaşılır hissedilenler, aynı yöne akar beynimizin-yüreğimizin nehirleri, paylaşılır ama aynı oranda değildir içimizde hissettiklerimiz-yaşadıklarımız. Duyguların en güçlüsü, yaşamın anlamını içeren tek duygu aşktır ama onun da bir bitim süresi elbette vardır. Bazen uzun bir süre bazen de ölüme kadar ama mutlaka etkisinin azalma gösterdiği süreçler yaşar.

 

Bunlar benim kelimelerimin tanımları. Ne kadar tanımlanırsa tanımlansın hep eksik hep yetersiz kalır kelimeler aşkın karşısında. Aşk, tüm tanımlarını içinde barındırırken bile tanımsızdır kendi bünyesi içinde. Başı yukarda, gözleri keskin, ayakları sağlam basar yerlere, ve nerede kalıp ne kadar sürede gideceğine de kendi karar verir kararlılıkla... Zamana-zemine-kişiye göre de değişkenlikler gösterir yaşandığı anlarda.

 

Aşk, bütün hallerinde bile, anlamsız görünen her şey yeniden anlam kazanır bulunduğu ortamda. 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Teşekkürler, kaleminden damlayan güzel yazı için :)

erol aslan 
 01.08.2012 14:55
Cevap :
Benden de teşekkürler güzel yorumun için. Yeniden eski arkadaşlarla kelimelerimizi paylaşmak iyi geliyor, biraz daha zaman geçsin daha fazla blogda olacağım, sağlıkla kal  01.08.2012 23:29
 

Merhabalarrr Kevser hanım... Nasılsınız öncelikle? Uzun zaman oldu da:) Serinin a, Ş ve K hallerini, her aŞk'ı tadan gibi,A,Ş, K halini yaşayan gibi okudum... Hallerimiz bunlar. Ancak bir şey eklemeden de geçemeyeceğim. aŞk bitmemişse eğer -ki bitmez içimizde, biz bitirsek de- her şeye rağmen sürüyorsa hala, gün geliyor K halleri bile güldürüyor aşığı...O kadar anlamsız geliyor ki o haller... Böyle işte. A.ş.k her daim bizlerle olsun:) Selam ve sevgilerimle.

ışık kaplan 
 31.07.2012 20:47
Cevap :
Benden de merhabalar, evet çok uzun zaman oldu, ancak fırsat bulabiliyorum yazmaya ve okumaya o da kısıtlı zaman aralıklarında. Ben iyiyim, iyi olmaya çalışıyorum ama inanılmaz yorulduğumu hissettiğim zamanlar yok değil:))) Kızlar büyümeye devam ediyorlar bende hala onlarla birlikte büyümeye çalışıyorum. Kesinlikle haklısın bazen ne yaparsa yapsın karşındaki aşkının sahibi bitmiyor ama yürekte bitmese bile ilişkiyi bitirmek de fayda oluyor yoksa onun da rezili çıkıyor sonunda. Aşk hep bizlerle olsun:)))) Sağlıkla ve aşkla kal  31.07.2012 23:33
 

Bu güzel anlatımınız hoştu doğrusu.Aşkla yaşam değişik bir anlam kazanıyor.Sağlıklı mutlu yaşamanız dileği ile.Sevgiler. NAHİDE ÇELEBİ

NAHİDE ÇELEBİ 
 27.07.2012 17:34
Cevap :
Kesinlikle, aşkla yaşam anlam kazanıyor. Bu sadece karşı cinse duyulan da değil üstelik... Sadece AŞK kendi başına büyük bir anlam. İnsanın yüreğinde aşk yoksa zaten tam anlamıyla yaşamıyor diye düşünüyorum. Yorumuna içten teşekkürler ediyorum, sevgiler benden olsun, sağlıkla kal lütfen  30.07.2012 22:00
 

Hani demişsiniz ya ''aşk tüm tanımlarını içinde barındırıken bile tanımsızdır''ve onun olduğu ortamda her şey yeniden anlam kazanır....Ne diyeyim doğru söze ne denir.AŞK olsun.

Şennur Köseli 
 26.07.2012 12:56
Cevap :
Sözümün doğruluğu tecrübeyle sabittir:)))) Evet, AŞK olsun sevgili Sennur ama herkesin K halini çok tanımayacağı aşklardan, sevgilerimle  26.07.2012 16:40
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 367
Toplam yorum
: 1587
Toplam mesaj
: 310
Ort. okunma sayısı
: 862
Kayıt tarihi
: 15.01.07
 
 

1965 Akçakoca doğumluyum. Evli ve dört kız annesiyim, küçük bir kızın  anneannesiyim. A.Ü. Halkla..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster