Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Şubat '08

 
Kategori
Sevgililer Günü
Okunma Sayısı
562
 

Aşkın Tarafları Sevgili

Aşkın Tarafları Sevgili
 

Milliyet foto galeri (beyaz kuğular)


Ulaşılmamış erek yolundaki duygu seli Aşktır. Aşk, sevginin coşkunluğu ve "aşkın" halidir ve aşk sevginin doruğudur. Ulaşılmadığı takdirde aşktır. Ulaşılma, ayrılma ve kaçırma risklerinin sıfırlandığı ve birlikteliğin kurumlaştığı durumda yerini mutluluğa bırakır.

Aşk bundan sonra davranışsal ve felsefi olarak devam edemez. Kurumsallaşmış meşru birim aile'dir. Aile'nin iki kurucu üyesi aşk'ın tarafları sevgili iken duygusal sürrealist atmosfere daha çok kapılmışken, evlilik medeni konumuna ulaşınca realist ve sosyo-ekonomik toplumsal yaşam içinde en küçük sosyolojik birimin sorumluluğunu taşımaya başlarlar.

Bu bağlamda taraflar birbirlerinin meşru parçaları durumunda olup, kendilerinin birbirlerini cezbetme veya erişme arzusu bitmiş birlikteliğin devamı için toplumsal edinim ve gaileler veya yaşam koşullarının klasını yükseltmek çabasının içine girerler.

Sevgililer, sevgi soyut söyleminin somut taraflarıdır. Sevgi, tarafların duygu ve hislerinde dalgalanırken diğer birçok soyut kavramlara rağmen sonu somutlanabilen insani bir davranıştır. Bu beşeri özellik kendi karşı cinslerimize karşı hormonal dürtülerden kaynaklanan duygu seli olsa da kendi türümüz dışında ki varlıklara karşı da sevgi hisleri taşırız.

Cinsel çekimle insanlarda olan sevgi, diğer hayvanlar aleminde de doğal şekliyle vardır. Bir çok hayvan türleri karşı cinsleri arasında sevişme davranışları görülmektedir. Bunların misalleri açık doğada imkanlar nedeniyle görülmese de belgesellerde açıkça izlenmektedir. Sevgi, Aşkla sevişme arasında duygu köprüsü olarak insanda romantik bir atmosfer oluşturur.

Sevgi somutlaşabildiği halde, tarafların ıraklaşması aşk'a doğru açılıma götürür. Beşeri ve cinsel dürtülerin uyardığı hislerin ilk hormon-kalori dürtü-dopingiyle başlayan sevgi duyguları taraflardan istemli veya istemsiz yanıt alamayınca beşeri atmosferi aşar, tabiatı kucaklayıp tüm varlıklardan yansıma alma hissi verir. İlahi sevgi aşkın aşk yolculuğu başlamıştır. Böyle alemi kucaklayan sevgi yumağı doruk yolculuğuna, yaratıcı odak noktasına doğru sofistike platforma girer. Tüm alemi içinde özümseyerek kendinde bulunca bu bazen dünyacılar tarafından ölüm infazına kadar devam eder.

Ama bugün "sevgililer günü" olarak gündem konusu insansal duygular ile cinsel dürtüler gereği oluşmuş fertlerin birbirlerine olan sevgi arzuları ile oluşan sevgili için hissettiğimiz duygunun yoğunlaşan somut göstergesi nedir? sorusunun yanıtını görelim.

Toplumsal yaşamımız, sosyolojik ve medeni olarak eşyalarla ve tüketim araçları ile somutlaşmaktadır. Elbette bu ortam içinde olan insan ilişkilerinin özel alanının öznesi olan sevgi tarafları bu duygularını somutlaştırmak testinden geçirmek veya kalıcılığının teyidi olarak belgelemek istemektedirler. Bunun ispatı veya göstergesi de hediyelerden geçmektedir.

Bu konu her ne kadar ekonomik sistemlerin kar amaçlarına konu olsa da başlangıç talep çok yönlü toplumsal bir görünüm ve etki neticesidir. İnsan ilişkileri toplumsal yaşamın tüm katagorilerini içinde taşır. Ekonomik alanda hizmet sektöründen, üretim sektörüne ve diğer sosyolojik konularla birlikte olmak durumundadır.

Sevgi daha geniş perspektife dağılır. Biz insan olarak her şeyi somuta varan sevgimizle göreceli kılsak da soyut olarak karşı cinsimize duyduğumuz sevgiyi somutlaştırmanın yolu hediyeden geçmektedir.Nariçi. 14.02.08

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

SEVGİLİLER GÜNÜ=(SEVGİ+SAYGI)x(365/GÜN).........DENKLEMİ OLMALIDIR, DİYE DÜŞÜNÜRÜM...! GAZİANTEP'e SEVGİ ve SELAMLAR...ÇUKUROVA-ADANA'dan....! NECİP KÖNİ - GAZİANTEP/TR

Necip Köni - Adana / TR 
 17.02.2008 18:36
Cevap :
Teşekkür ederim, doğrudur ancak güzel olan her şey güzelliğe katkı yapar. Biz her zaman diyelim ama özel günlere de devam diyelim. Selamlar.  17.02.2008 20:34
 

Bilimsel gerçekler okuyacağımı düşünmemiştim ama sizin tarzınızı unutmuşum:) Sevgiyi somutlaştırmanın hediyeden geçen yolu; duygusal bir balık olarak bu yolun hediyeden değil de, sevgiyle paylaşılan ve sevildiğimi hissettiğim bir zaman diliminden geçmesini isterdim. Hele bir de "mavi" bir mekan olsaydı.:) Sevgiler, maviyle.

derinmavi.. 
 16.02.2008 15:37
Cevap :
Her ne kadar fiziki sevgi gösterisi olsa da edindiğimiz genel (avrupai) kültürel gözlem, hediyenin destekleyici olarak duygunun teyidi gibi algılanması sonucunu doğuruyor herhalde. Genel tanımlamanın aksesuarı olarak sevgi paylaşımını duygusal olarak örneklendirmeyi, mavi denizden dalga köpükleri ile mavi göklere doğru yıldızlara el sallamasını ve soyutlaşıp mavi ozona karışmasını bloglara indirgeyemem ki. Yorum ve katkınız için teşekkürler. Sevgi ve saygı ile Selamlar.  16.02.2008 16:47
 

Hiç bir şey olmasa bile bir demet çiçeğim,hele de kırmızı güllerim gelmeli.Ben mi ne hediye alıyorum?.Ben de güzel bir yemek hazırlarım yada istediği bir şarabı alırım.Bunlar tüketimi desteklese de,olsun bu kadarı.Sevgi ve saygılar

ay.şe 
 16.02.2008 0:35
Cevap :
Güzeldir, duyguların somutlaşması. Düşüncede değişik yorumlar olsa da fiili iltifatları hiçbir nefis red etmez. haşlanmayan gönül olmaz. yorumunuz için çok teşekkürler. Sevgi ve selamlar.  16.02.2008 15:55
 

Kendimi bir anda alaca karanlık kuşağında meydanlarusse ansiklopedileri içinde boğulan biri gibi hissettim. Ne güzel anlatmışsın : Evlilik , aşk , sevgi cinsellik , perspektif... Kusura bakma ve yanlış anlama oldukça ciddi bir dille yazıldığı için olsa gerek. Neyse , sevgi ve saygı ile kal.

basak_33 
 14.02.2008 14:59
Cevap :
Teşekkür ederim, Günün konusu ile ilgili blog yazmak son anda aklıma geldi. Ben de aklımda oluşan o anki düşünce değerlendirmesini yazayım dedim. Özellikle kaynak araştırmadım düşüncem etkilenmesin diye. Ama ansiklopedik olacağı aklıma gelmezdi. Ancak hikaye türü veya aktüel bazda yazmak konusunu bayanlar daha güzel dile getiriyorlar ve çok da yazılıyor. Yorumunuz açıklık getirdi. Sağol sevgiler.  14.02.2008 15:15
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 376
Toplam yorum
: 933
Toplam mesaj
: 229
Ort. okunma sayısı
: 1829
Kayıt tarihi
: 06.07.07
 
 

Hayat herkes için aslında yalnızlıktır. hiç kimsenin doğal garantisi yoktur. (Günlük atüel haberl..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster