Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

27 Ağustos '07

 
Kategori
Aşk - Evlilik
Okunma Sayısı
932
 

Aşksız şehirler

Aşksız şehirler
 

Bir sevgili aşığına:

¦ “Yiğidim” dedi. Sen çok seyahat etmiş, çok şehirler görmüş birisin. Onların içinde en güzel şehir hangisidir.?”

Âşık hiç düşünmeden cevap verdi:

¦“EN GÜZEL ŞEHİR, SEVGİLİNİN BULUNDUĞU ŞEHİRDİR.”

Gezenler bilir şehirlerin her birinin ayrı güzelliği vardır. Her biri bizi ayrı bir noktadan yakalar, kendine çeker, duygularımızla raks eder. Ya da bizi kendinden uzaklaştıracak tüm çirkinliğini kalbimize ve aklımıza işler. İnsanlar gibi.. Tebessüm edeni de var karamsar duranı da.. Her şehir, dünyamızda farklı bir duygunun fotoğrafıdır.

Şehirlere ben iki açıdan bakarım. Bir, yaşamak bir de tatil yapmak, gezmek..

Tatil için gittiğimiz şehirler tüm şuhluğuyla bizi kendisine âşık edebilir; ancak insan aynı şehirde mesai harcayacağını, sosyal hayatın idame ettireceğini düşündüğünde bu aşkın sıcaklığının kış güneşi kadar olduğu ortaya çıkar. İnsan duygusal doyuma erken ulaştığı bu şehirlerde kısa sürede bir boşluğa düşebilir. Şehirlerde kadınlar gibidir. Saman alevi aşklar yaşadığımız şehirlerle aldatmamalıyız asla gerçek aşkı yaşadığımız şehirleri.

Sevdiklerimizin, dostlarımızın yani can damarlarımızın olmadığı şehirler, iş hayatında mesai boyunca başımızda kılıç gibi duran patronlara benzer. Şehir, para kazandığımız şehirdir; fakat mihnetinden geçilmez. Verdiğinden fazlasını ister bizden. Ailemizi ister, çocuklarımızı.. Mutluluğumuzu ister, hayallerimizi. Acımasızdır. Bizle olan ilişkisi para karşılığıdır. Biz o şehirde artık tutsağızdır, hiçbir zaman tutkulu olmadan..

İyi ve kötü günlerimizde yanımızda olabilecek dost sayısı kadar teselli veya mutlu oluruz. Şehrin çamurlu yolları bize kırmızı halı gibi gelir.

Hele bir de biricik sevgilimiz, aşkımız yanımızdaysa o şehir gönlümüzün pay-ı tahtı olur.

Şehir güzel değildir, sevgili güzel olduğu için şehir güzelleşir.

Şehrin ışıltısı yalandır; sevgilinin gözlerinden alırsa ışığını, şehir ışıl ışıldır.

Koynunda sevgili taşımayan şehir, kıyameti yaşıyor demektir.

Herkesin kutlu şehirlerde aşkla yaşaması dileğiyle..

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

oyle degilmi ama sevdigin ister arkadas olsun ister sevgili ister anne ister bir kedi sen huzuru buluyorsan ve huzur seni birakmak istemiyorsa neden baska yerde deva bulmak istiyisinki

sekerpinari 
 07.10.2007 0:37
Cevap :
Hani "Yüreğinin götürdüğü yere git." denir ya... İşte öyle... Yüreğini dolduran ne ise ve nerede ise ona, oraya gitmek lâzım... İlginize teşekkürler... Selam&saygılar  07.10.2007 10:28
 

İsminizi göremediğim için soyadınızla hitap etmek zorundayım sayın Ertaş  yazınız çok hoşuma gitti. Yazılanların doğruluk payı oldukça çok. Sevgili nerdeyse hayat oradadır. Sevgi ve saygılarımla.

Işıl 
 23.09.2007 14:28
Cevap :
İsmim Murat, Türkiye'yi dolaştım ve dediğiniz gibi en güzel şehrin sevginin, sevgilinin olduğu şehirler olduğuna bizzat şahit oldum. İlginize teşekkürler.. Selamlar..  23.09.2007 14:39
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 143
Toplam yorum
: 2363
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 2316
Kayıt tarihi
: 22.08.07
 
 

Bu âlem içinde aileme zaman ayırmak, gezmek, okumak, fotoğraf çekmek, resim çizmek ve iş hayatı h..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster