Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

20 Aralık '07

 
Kategori
Haber
Okunma Sayısı
461
 

Aşksız ve şiirsiz kalmayınız...

Aşksız ve şiirsiz kalmayınız...
 

A Ş K S I Z V E Ş İ İ R S İ Z K A L M A Y I N I Z ...


CUMHURİYET SÖYLEŞİLERİNİN ÜÇÜNCÜSÜ YİNE BÜYÜK BİR KALABALIKLA GERÇEKLEŞTİ. HİKMET ÇETİNKAYA VE SERDAR KIZIK TÜRKİYE’NİN DÜNÜ VE BUGÜNÜNÜ DEĞERLENDİRDİLER.

Karşıyaka Belediyesi’nin, Cumhuriyet Söyleşilerinin üçüncüsünü, Karşıyaka Nikâh Sarayı’nda düzenledi. Çok sayıda kalabalık izleyici, konuşmacıları yalnız bırakmadı

K.Yaka Belediye Başkanı Cevat Durak da kısa bir açılış konuşması yaptı. Durak ”Ben fazla bir şey söylemek istemiyorum. Çünkü burada çok değerli iki gazetecimiz var. İkisi de son derece donanımlı. Hikmet Çetinkaya O bizden biri uzun yıllar İzmir’de yaşadı. Sonra Serdar Kızık kendisi Cumhuriyet’in İzmir temsilcisi Ben kendilerine şimdiden teşekkür etmek istiyorum ve sözü onlara bırakıyorum, ” dedi.

İlk sözü alan Serdar Kızık “Son dönemde toplumda ortak bir kaygı bazı vatandaşlarımızda da tedirginlik ve yılgınlık yaşanıyor. Örneğin Fazıl Say’ın ülkeden gitmek istediğini söylemesi gibi. Aslında burada sanatçı ülkenin içinde bulunulan durumu yorumlamak istemiştir. Ama bu da bazı kesimlerce saptırılmıştır, ” dedi. Cumhuriyetimizin kökünde müthiş bir maya var. Dünyada ulusal kurtuluş mücadelesini başlatan tek ülkeyiz. Biz bu süreci de dayanışmaya geçerek yaparız. Hepimize çok şey düşüyor. Türkiye’nin başında uluslar arası boyutta oluşturulan sorunlar var. 12 Eylül de Türkiye’nin 2007’sini yaratan bir projedir. Temel düşman küreselleşme ve emperyalizmdir. Ve üstelik Türkiye’yi AB’ne almayacaklar. Bu kesin artık, ” dedi.

Yazar Hikmet Çetinkaya da, sık sık alkışlarla kesilen konuşmasında “Biz artık toplum olarak alacakaranlık düşleri içindeyiz. İşin özü demokratik örgütlenmedir. Demokrasi yasaklarla değil yasalarla korunur. Ülkede bir geriye gidiş var. Bu 5 yıllık bir süreci kapsamıyor. Çünkü bunun bir altyapısı var. Bir karşı devrim var. 12 Eylül’ün ürünüdür bu yaşananlar. Eğitim –sağlık ve yargı, karşı güçlerce ele geçirildi. Türkiye’de 1475 ilk-orta ve lise düzeyinde özel okul var 1200’ü tarikatçıların.

Çetinkaya’nın konuşma satırbaşları, özetle şöyleydi:

& Fazıl Say’ı iyi tanırım. Babası, bizim gazetede yazı yazardı. Açtı telefon, ’Ne yapayım abi?’’ dedi. ’’Bu mücadele laik ve yurtsever bir ortamda yapılır. Atatürkçülük, şiarımızdır. Burada yaşamağa devam edeceğiz, ’’ dedim

& Tarikatçılar, 2.Cumhuriyetçiler, Kürtçüler, MHP çatısı altında toplanan sözde milliyetçiler var.

& Biz şimdi, alacakaranlık düşleri içindeyiz.

& Biz Hizbullahı ne zaman öğrendik? Hizbullah PKK.ya karşı çıkardılar. PKK ile Hizbullah sonunda işbirliği yaptı. İkisi de, biliyorsunuz Kemalizm’e karşı idi

& Bunlar, dinle vurmak istiyor. Bunlar cami avlusundan toplanmış kişiler

& 1475 özel okul var Türkiye’de. Bunların 1200’ü tarikatçıların, F ethullahçı’ların, özellikle kırsal ve varoş bölge çocukları seçilerek eğitilmekle, ailelerine aylık bağlanmıştır.

& Gülen, demokrasi yolu ile Devlet kademelerinde kadrolaşarak, Atatürk ilke ve inkilaplarını ortadan kaldırıp, şeriat esaslarına dayalı bir devlet kurmayı düşlemektedir. Yani dünya Türk-İslam Birliğidir esas amacı

& Gülen grubu Nurcular, yasal platformda orta ve yükseköğrenim gençliğini kazanmak amacı en kutsal ideali olmaktadır.Böylelikle kendi rahle-i tedrisatına geçecek olanlarla bir taban oluşturmayı hedeflemektedirler. Böylelikle tüm Devlet kadrolarında kademe kademe yer almağa çalışılmaktadır.

& Eğitim, sağlık, yargı, bu 5 yıllık süre içinde ele geçirilmiştir.

& ABD, Irak’ı işgal ediyor. Bizdeki yardakçıları ‘’Irak’a demokrasi götürecekler onun için girdiler’’ diyebilmektedirler.

& Bu gün, örgütlenme günüdür. Mücadele günüdür

& AKP .nin yol haritasını ABD çiziyor.

& Laiklik olmadan, demokrasi olmaz.Demokrasiler yasaklarla değil, yasalarla olur.

& Aleviler fanileştiriliyorlar, kafa kafaya vurduruluyorlar,

& ürkiye’de bütün kadınlar, K.Yakadaki olabilseydi, bizler buralarda olmazdık.

& Biz kendimizi 2.sınıf vatandaş görmemeliyiz.Önümüzde M.Kemal örneği var. Koskoca emperyalizmi yendi. Biz niye karamsarız?

& Latin Amerika, Amerikanın arka bahçesidir .Bu ülkeler ABD’ye kafa tutmaktadırlar. Ulusalcılıkla ayakta durdular.Yurtseverlik işte budur.Ezdirmeyeceğiz kendimizi.Kafa tutmak önemli.

Sorular cevaplar sırasında salonda birinin şu sual kağıdı okundu: ‘’Bu ülke, Müslüman bir ülke. Biraz da bu Müslümanlığı taşıyanlara imkan tanıyın. Niye taş koyuyorsunuz? ’’Çetinkaya’nın cevabı şu oldu ve uzun uzun alkışlandı:’’ Eğer, laik bir Atatürk Cumhuriyeti kurulmasaydı, bu gün bu notu gönderen arkadaş, bu salonda bu suali soramazdı bile. Bu Türkiye, hangi karanlıkların içinden doğarak geldi, öğren! Tarih kitapları oku bol ol..

Yazar Hikmet Çetinkaya, en son konuşmasını, yine alkışlar arasında: ‘’Aşksız ve şiirsiz kalmayın’’ diyerek bitirdi

Başkan Durak toplantı sonunda bir teşekkür belgesi ve çiçek takdim etti yazara. Katılımcılar, daha sonra kitaplarını imzalattılar.

RESİMALTI: Toplantıdan enstantaneler görülüyor.( AZZZZZ, sonra, ''onay'' alınca tabi.)

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Ve maalesef hala etkili bir "eylem" yok. yazının başlığı da güncel. Sevgi ve saygılarımla, maviyle.

derinmavi.. 
 02.03.2008 18:27
Cevap :
Sevgilerle kal.Mavilere bulan.Mavilerle çoş.Mavilerle koş.Bastığın yerden,Maviler tütsün durmadan sere serpe .Mavilerle birden sarhoş olma! Aşık olacağın günler gelir.O zaman n'apacaksın? Kimsenin kapısına varıp,bir parça mavi ver de diyemezsin.Bendekiler Gökova Körfezinde saklı. Mavili mavili,ille de mavili..Saygıyle.  02.03.2008 20:42
 

Bir ülkenin bütün insanları tek bir tornadan çıkmış gibi olamazlar, olmamalıdırlar da... Farklı görüşler her zaman olacak. Önemli olan bu görüş sahiplerinin birbirlerine saygı duymaları, birbirleriyle ortak yaşamayı başarabilmleridir. Eğer "biz" paydası altında kendimize ait bir grup oluşturacaksak ve "onlar"a hiçbir hak tanımayacaksak, bunu başarmak için izleyeceğimiz yöntem nedir? Onları toptan imha etmek mi? Aynı mantıkla, karşı cephede oluşacak bir grubun "onlar"ı da "biz" olacağımıza göre, biz de imha planı içinde olacağız demektir. Demokrasiden herhalde bunu anlayamayız. Her şeyden evvel, bazı kurumların birileri tarafından "ele geçirilmiş" olması anlayışını kabullenemiyorum. Eğer böyle bir durum varsa, daha evvel de buraları başkaları ele geçirmiş olması lazım. Bu "ele geçirme" anlayışı, işte yukarıda bahsettiğim "Biz" ve "onlar" ayırımının keskin bir ifadesidir. Yanlışı yanlışla düzeltmek, kanı kanla temizlemek gibi bir şey. Demokrasinin ilk şartı kavga değil barış olmalıdır.

Ahmet YILMAZ 
 24.12.2007 13:06
Cevap :
Şimdilerde,paydalar,'pay'lara bölünür oldu a hocam...Bir gurup,bir başka guruba üstünlük hemegonyasını,nice yıllar sonra 'Ego' şeklinde ortaya koyar ve bunu da 'dayatmacılıkla' sahnelerse,bu ortamlarda ve sahnelerde herkese rol düşse düşse,yine o dayatmacılara düşer.Kendisi çalar,kendisi oynar.Rejisi de,tonmaysteri de,perdeyi çeken de,makyajcısı da suflörü de aynı kabın içine girer.Orta yerde bir demokrasi var.Bunun adını koyalım bir Cumhuriyet var.Bir demokrasi var.Bir yanda ibadet var.Bir yanda ibadeti hiçe sayanlar var.Demokrasiler çok parçalı tenteneli şemsiyelerdir.Rüzgara karşı eğilseler de içeri sızıntı vermezler.Bir zihniyet ki,'Herkes benimle ya destur!' çekiyorsa, işte o kabullenilemez.'Alan da gaçan mı?!' derler adama.Karanlıklara kör kurşun sıkmaktır bu.Ata'larımıza özenmek içgüdüsü ile hareket edenler.Onlar,Ata'larının tırnağı olamazlar.Atalarının her biri lisan bilirdi.Evlerinde piyano vardı.Başlarını örtmezdi. Dizüstü etek giyerlerdi.Yazınızı inşallah anlamışımdır.SLM  24.12.2007 14:13
 

Yazılarını, kitaplarını okumakla da aydınlansam, aydınlansak ta o söyleşide olmayı, canlı canlı dinlemeyi çok isterdim doğrusu. Duyarlı paylaşımınız sayesinde bilgi sahibi olmak ta güzeldi..Sevindirdiniz beni..Ailenizle sağlıklı,keyifli bir bayram diliyorum..Sevgi ve saygılarımla...

Tuğba 
 21.12.2007 1:58
Cevap :
Hayat boyu hep duyarlı kalarak daha nice duyarlılıklarda katmer katmer aydınlıklar edinmek,o yazarların ışığında nurlanmak,feyizlenmek üzere bayramınızı ben de kutlar,sevgi ve saygılarımı sunarım.  21.12.2007 8:19
 

Anlaşılan güzel bir söyleşi olmuş.Satırbaşları bile oldukça etkili.Başkaları neder bilmem ama ben beğendim.Günümüzün gerçekleri.Paylaşım için teşekkür ederim.Bayramınızı kutlar hayırlara vesile olmasını dilerim.Selamlar.

Murat GÜLCEK - Yakamoz35 
 20.12.2007 23:23
Cevap :
Tedşekkür ederim.Satırbaşı mesajları...Evet.Dediğiniz gibi,aynen.Bilmukabale iyi bayramlar.  20.12.2007 23:58
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1616
Toplam yorum
: 3879
Toplam mesaj
: 498
Ort. okunma sayısı
: 905
Kayıt tarihi
: 13.08.06
 
 

Hayatın dikenli yollarından geçmenin  sırrı, aralarından çabuk geçmektir. Ümit, naylon çorap giyd..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster