Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

18 Şubat '08

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
378
 

Asla Daha Azıyla Yetinmem

Asla Daha Azıyla Yetinmem
 

Son günlerde, reklam kuşağında gösterilen bir çikolata reklamı bulunmakta. Reklamın sloganı “Asla daha azıyla yetinmem”

Bu reklam’ı her izleyişimde yaşadığımız olaylar aklıma gelmekte;

Başbakan’ın partisi iktidar olduğundan beri gerek ailesi gerekse ülkesi için asla daha az’ı ile yetinmedi. Oğulları Dünya Bankası’nda çalışmakta.Gencecik yaşta gemicikleri bile oldu çocuklarının; ama oyuncak gemi değil.

Unakıtan’ın çocukları ise her türlü ticari işi yapmakta,kanıtlanan rüşvetleri ise üstlerine almamaktalar

Başbakan’ın Dolmabahçe sarayında çalışma ofisi bulunmakta,İstanbul’lu olduğu için bir türlü Ankara’ya alışamadı. Merkez Bankası ile başlayarak yakında bütün Bakanlıkları İstanbul’a taşımak ve Osmanlı döneminde olduğu gibi İstanbul’u başkent yapmak gibi planları bulunmakta.

Kendisi, Başbakan ,Cumhurbaşkanı ise yürekten desteklediği kişi. Beş yıldır sabırla beklediği türban konusunu da bu yıl ele alarak halletti sayılır. Bu arada eskiden türban takanların ülke de okuyamadığından dem vurmakta.Ama çocuklarını okumak için neden ABD’ye gönderdiği konusunda açıklama yapma ihtiyacı duymamakta.

Medyayı kendi düşüncesine yakın olan kişiler aracılığıyla ele geçirdi. Birkaç yıl önce ek iş olarak ticaret yaptığını belirtmişti. Zenginliğinin kaynağı, ek işinden gelmekte.Bu arada emekli ve çalışanların maaşlarına %3 zam yapmayı ihmal etmedi.Allah razı olsun..

Sosyal Güvenlik Reformu ile halkın sosyal güvencesini sıfır’a indirgeme amacında. Tekel-Sigara İşletmesinin Özelleştirilmesi çalışmalarına da hız kazandırdı.Ne de olsa sıcak para lazım.Ama özelleştirilen işletmelerden vergi alamıyorlar o başka konu.Olsun, zarar yok önemli olan “Babalar gibi satmaları”…

Yerel Yönetim seçimlerine odaklanmış durumda önce halkı yoksullaştırıp sonrada erzak,kömür yardımında bulunarak halkın hayır duasını, seçimler de ise oylarını kazanmakta. Ayrıca, hükümet, Norveç’e 100.000 genç göndererek yeni istihdam alanı yaratmayı da planlamakta.

Bu örnekleri daha da arttırabilmek mümkün.Çok uzun zamandan beri Başbakan ve diğer üst düzey yöneticiler çikolata reklamın da ki “Asla daha azıyla yetinmem” sloganı’nı kendilerine yaşam ilkesi edinmiş durumdalar.

24 Ocak 1980’den beri ülkemizde geliştirilen neo- liberal ekonomi politikalarının sonucunda “Benim işçim, memurum işini bilir”, “Babalar gibi satarım” tipindeki sözler halkımızın beynine ince ince işlendi. Sonuçta “Asla daha azıyla yetinmeyen” ise sadece bir avuç insan oldu.

var gaJsHost = (("https:" == document.location.protocol) ? "https://ssl." : "http://www."); document.write(unescape("%3Cscript src='" + gaJsHost + "google-analytics.com/ga.js' type='text/javascript'%3E%3C/script%3E")); try { var pageTracker = _gat._getTracker("UA-7006964-1"); pageTracker._trackPageview(); } catch(err) {}

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bir süredir okuyamıyordum ve birikmeye başlamıştı, sonunda sizin ve başka birkaç arkadaşın yazılarını okuyabildim. Bu yazıyı son dört yazınıza karşılık olarak kabul edin, lütfen. İzninizle eklemek istediklerim; Sözlü edimler ile eylemsel davranışlar kültürlere bağlı farklılıklar içerir. Feodal ve Tanrısal inanışların hakimiyetindeki sosyal yapılarda esas olan "söz"dür, eylem değil. Toplumsal yapımızda, Feodalitenin ve Tanrısal inançların gücüne dikkatli bakılır ise nedensellikler kolay anlaşılır. Siz, bir kitle yapısının aktif üyesisiniz, emek harcıyorsunuz ve karşılığında ekonomik faydalar beklemeyen bir kadınsınız. Pekala; En azından kendine ait çıkarları için ekonomik, siyasi, sosyal, sınıfsal ve mesleki demokratik bir kitle yapısına veya yardım kuruluşuna üyeliği bulunan kaç insan tanıyoruz? Sanıyorum ifade edebildim. Karıncalar örgütlü bir yaşam sürdürürler, mevsim tekrarlarında yaşamda ki yerlerini yine alırlar. Sevgi ve saygılarımla. Hoş kalın, iyi kalın. Cesaretin Evi.

cesaretin evi 
 19.02.2008 17:20
Cevap :
Çevremde sizin belirttiğiniz gibi, meslek odası,yardım kuruluşları vb.yerlere üye olan çok az kişi bulunmakta.İnsanlar açılan imza kampanyalarına katılma konusunda bile umursamaz, kararsız ,çekingen davranmakta halen daha.1980 öncesi işçiler haklarını almak için grev'e gittiklerinde pek çok kişi ya umursamıyor ya da sessiz kalmayı tercih ediyordu.Mücadele örgütlü olduğu sürece bir sonuca ulaşılabilir. Selamlarımla  20.02.2008 1:50
 

Çok güzel bir uyarlama olmuş. İzninizle, "oğullarımız olmadan asla!" yı da ekleyebilir miyim?.. Selamlar. H.H.Dulun

Hasan Hüseyin Dulun 
 18.02.2008 21:27
Cevap :
"Oğullarımız olmadan asla" başta olmak üzere daha pek çok şey eklemek mümkün. Selamlarımla  18.02.2008 23:38
 

Kim işini bilse de bizler bir türlü bilemedik vesselam. Başarılar...

Yalnıztürk 
 18.02.2008 20:25
Cevap :
Ben de işini bilmeyenlerdenim.Böyle olduğum için de çok mutluyum.Köşeyi dönme vb yaklaşımlar bana göre değil.İşini bilen bildi ama vicdanları rahat mı,derin uyku uyuyabiliyorlar mı bir sormak gerek kendilerine Selam ve Saygılarımla  18.02.2008 23:27
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 225
Toplam yorum
: 476
Toplam mesaj
: 111
Ort. okunma sayısı
: 1306
Kayıt tarihi
: 26.01.07
 
 

1960 İstanbul doğumluyum. Kitap okumayı, yazı yazmayı, resim yapmayı ve yabancı dil'den Türkçe'ye..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster