Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

17 Nisan '13

 
Kategori
Çocuk Sağlığı
Okunma Sayısı
1018
 

Asla kendi evinizden başka yerde çocuk baktırmamalısınız

Dün bir arkadaşım gelini ile birlikte ziyaretime geldiler. Sohbet ederken bir ara gelin hanıma: “Hayır ola sen evinde çocuk bakıyordun, yoksa işi bıraktın mı?” Diye sordum. Hanım ağlamaklı oldu ve : “Ben bırakmadım onlar beni bıraktılar. Ne güzel evde bakıyordum yavrucağa. Dün Lise son sınıfta okuyan torunum ve Üniversitede okuyan erkek yeğenim geldiler. Bir ara tuvalete girmiştim baktığım çocuk 5,5 yaşında bağırsakları bozulmuş, ben tuvalette olduğum için giremedi altına kaçırmış. Dışarıdan gençlerin kahkahalarını, çocuğun ağlamasını işittim. Hemen çıktım bizim iki kafadar çocuğun kilotonu indirmişler, bu ne b.klu, altına kaçırmış, diye alay edip gülüşüyorlar, çocuk ağlıyor. Koştum ellerinden aldım, bağırdım, kızdım ama ne çare ki çocuğun ağlamalarını dindiremedim.

5 dakika sonra babası geldi, götürme saatiydi, çocuğu alıp gitti. Akşam telefon etti, çocuğun bir daha bize gelmeyeceğini söyledi, saydı döktü bana kızdı. Böylece bende o iki hayırsızın yüzünden işsiz kaldım.” Dedi.

Şimdi kendisi ile alay edilen o çocuğun ruh sağlığını düşünmek gerek. Ruhunda derin yaralar açılmış, rencide olmuş, utanmış, aşağılanmıştır. Bunu yapanlar da 18 yaş üstü kocaman kişiler. Çocuğun kendi evinde bakılması en doğrusudur, evinde bakılan yavru kendisini güvende hisseder. Bakıcının kendi çocukları varsa, gidip evinde, çocukları ile olan ilişkisi ve diyalogları gözlenmeli. Bir annenin becerileri hakkında ipuçları yakalarsınız. Çocuk bakıcısının, ruh ve beden sağlığı ile ilgili bilgi edinilmeli. Çabuk sinirleniyor mu, anlık kararlar veriyor mu ona bakılmalı. Sizden çok yaşlı ve genç olmamasına dikkat edilmeli, bu konuda sakıncalar doğurabilir. Bakıcının eğitimi kısıtlı dahi olsa kendisini yetiştirmiş olabilir, buna özellikle dikkat edilmeli. Güçlü ve düzgün bir karaktere sahip olması önemlidir. Şayet anne çalışıyorsa işe başlamadan önce bakıcı göreve başlamalı, çocuğun ona alışması sağlanmalı. Çalışmış ve bu konuda birçok tecrübelere sahip bir anne olarak: Çocuğunuzun evde bakılması en uygun seçenektir.

NAHİDE ÇELEBİ

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Kıymetli Öğretmenimiz Nahide Çelebi;Benim yıllardır üzerinde önemle durduğum bir konuyu çok güzel bir anlatımla bizimle paylaştınız.Gençlerdeki bu sevgisizlik,saygısızlık,Bakıcı ellerinde büyütülen çocuklarda sevgisizlik,saygısızlık görülmektedir.Hiç bir sevgi anne ve baba sevgisi kadar önemli değildir.Selam ve saygılar sunuyorum.Sağlık ve mutluluk diliyorum..

Mehmet Burakgazi 
 17.04.2013 18:25
Cevap :
Sayın Burakgazi, değerli yorumunuza çok teşekkür ederim. Emekli olmadan evvel çalışan bir anne olarak çocuklarımı mecburen bakıcıların ellerine bıraktım, o nedenle çok olaylarla karşılaştım, elimden geldiğince yavrularımı onların insiyatiflerine bırakmamaya çalıştım. Özellikle çalışan annelerin evlerine alacakları bakıcıları iyice araştırıp soruşturup, gözlemleyip çocuklarını ellerine öyle telim etmeleri gerekir.Sağlık ve mutluluk dileklerimle selam ve saygılar.NAHİDE ÇELEBİ  17.04.2013 22:55
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1879
Toplam yorum
: 11458
Toplam mesaj
: 162
Ort. okunma sayısı
: 1031
Kayıt tarihi
: 25.11.08
 
 

Erzurum doğumlu, Ankara'da yaşıyor. D.T.C.F mezunu, emekli lise öğretmeni, evli, 2 çocuklu. "İsya..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster