Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

19 Kasım '17

 
Kategori
Futurizm
Okunma Sayısı
171
 

Aslan, Kedi ve Diğer Kavramlar

Aslan, Kedi ve Diğer Kavramlar
 

Tanımların, tanımlamaların tamamına anlamlar veren insanlık belki de yine insanlarca kavramların en çok anlamını çarpıtan tek canlı türüdür.

Bu durum hayvanlarda da var mıdır? Bilemiyoruz ama tanımlar, tanımlamalar yumuşatılır ve sürekli olarak anlamlar değişikliğe uğrar. Hâlbuki hayvanlarda durum kanaatimce çok daha nettir. Aslan için geyik, avdır. Yemektir. Tanımı nettir. Koyun için ise kurt sakınılması gereken bir düşmandır. Ot ise yemek içindir, nettir yani. Tanımlarda asla bir karışıklık yoktur.

Durum insanlara gelince işler bir anda karışır. Benim katilim kahraman, benim hırsızım, bana fayda sağlarsa iyidir.  İnsanlar bu konuda net değildir. Asla da olmamışlardır. Benim füzelerim onları vurursa iyidir. Modern dünya bunu yüz yıla yakın yaparken iyidir.

Anlatmak istenenler tam olarak ifade edilemeyebilir. Ancak tanımlamalar her toplum için farklı olarak yapılır, yapılmaktadır. Toplumda da böyle değil midir? Bizim toplumumuz da diğer toplumlar da aslında bu anlamda son derece tutarsızdır. Sonuçta herkes, her toplum kavramları işine geldiği yorumlamakta buna toplumlarda etkin olan kanallar da aracılık etmektedir. Bu konuda hemen her toplumun elitleri kendi aralarında anlaşmışlardır. Bu elitlerin başında din adamları gelir denebilir. Gerçekte verdikleri bilgiler yanlış olarak kabul edilebilecek ve gerçekte üretime asla katılmayan hemen herkes kendi sınıfınca bu durumdan istifade ederek rahat yaşama şansı elde eder.

“Bugün akşama kadar yattım, dün de yatmıştım, uzun süredir de yatıyorum ve birileri bana bakıyor ve ben mutluyum”diyen ve üretmeyen insanlar uydurma meslekler konusunda üç beş asıl üreticinin kazancına ortak olabilmek için de olabilir, birçoğu da ikna olduğu için de olabilir kavramların anlamlarını değiştirmek işlerine geldiğinden sürekli yeni işler icat etmek zorunda kalıyorlar.  Bu durum çok yakında sona erecek gibi görünüyor. Özellikle birçok tolumda yükü taşıyan aslında belki de nüfusun yüzde yirmisinin gerçekten sessiz sedasız ürettiği zenginliği paylaşmak adına yapılan toplumsal bir koalisyonun sona ereceği bir çağa doğru hızla ilerliyor olabiliriz. Birçok ülkede devam eden karmaşanın, huzursuzluğun artarak devam edeceği bir zaman dilimine doğru ilerlediğimiz şu günlerde zaman devrim gibi ani şoklarla karşılaşabilir.

İnsanların her duruma çabucak uyum sağladığı ve aslında birçok insanın da sadece yaşadığı anı idrak ettiği bir gerçektir. Emeklilik sosyal adalet, demokrasi, birçok kavram toplumlarda son zamanlarda anlam bulmuştur. Gerçekte bir emeklilik sistemini ele aldığımızda emeklilik sistemi sıradan insanlar için binlerce yıldır devam eden yönetim şekillerinden günümüze kadar halen batı ülkelerinin başını çektiği ülkelerde anlamlandırılmış bir kavramdır. Afrikalının emeklilik kaygılarından öte kaygıları vardır. Belki de emeklilik kelimesinin ne anlama geldiğine dair bir fikirleri dahi yoktur. Sanal bir gerçeklikte yaşayan toplumlar bu durumda aslında azınlıkta olan batı veya modern toplumlardır.

Kedi, kedi demektir, kuzu da kuzu. Aslında diğer kavramların da sözlük anlamı bellidir. Kavramları elitler bir süre anlam değişikliğine uğratsalar da anlamlar da doğa kanunları gibidir. Biz değiştirdik diye öyle hemen değişmezler…

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 2262
Toplam yorum
: 322
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 158
Kayıt tarihi
: 15.10.14
 
 

Bugünün doğrusu yarının eğrisi, dost görünenler düşman ve herşey aslında zıddı olabilir. Büyük ih..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster