Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

09 Ocak '17

 
Kategori
Hayvanlar Alemi
Okunma Sayısı
87
 

Aslansa kendine Aslan Ali’ye bile adını verdik o bize ne verdi

Aslansa kendine Aslan Ali’ye bile adını verdik o bize ne verdi
 

Bugüne kadar aslanla ilgili olumsuz hiçbir şey duymadım. Hep övgü, hayranlık; gücün timsali, kral. Çocuklarımıza adını verdik, aslan gibi yiğit güçlü olsun dedik.

Aslan ormanların kralı, biz insanlara doğrudan pek faydası olmaz. Eti yenmez, gönü giyilmez. Niye varlar o bile meçhul. Ama zaten varlığın sebebi sorulmaz, var işte.

Aslanın bize doğrudan değil ama dolaylı yoldan yine de faydası var; ona bakarak azimli, güçlü olmaya çalışıyoruz. Yani bizim için biraz rol model.

Yalnız aslanın bu gücü çabasından ileri gelmiyor, yapısı böyle; aslan gibi bir yapım olsa ben de kral olurdum. Yani aslanın kral olması o kadar önemli değil, karınca kral olsa anlamlı olurdu.

Aslanın varlığı üzerinden yaratılan sanal güce karşıyım çünkü insanlar da öyle olmak istiyorlar; kişi kendinde var olan gücün ötesine geçmemeli. Bu anlamda aslan kötü örnek, sadece hayallerde kalacaksa hayata renk veren hoş bir yanı var yine de.

Aslan avını duymuştum ama niçin avlandığını bilmiyorum. Eti yenmiyormuş, niye ki;  o da et yiyor sonuçta. Avlanma nedeni, yine derisi filamdır ama “bak ben aslan avladım, aslan avcısı” gibi mit’ler olmalı.

Kocaman hayvanları parçalayan aslanın küçücük insana saldırmayışı tuhaf. Şeklini diğer hayvanlara benzetemediği için başka bir şey sanıyor olmalı. Bu arada insanların aslan beslememesi ondan korktukları için. Yine de böyle gözü kara deliler çıkmalıydı, “Aslan besleyen adam” ne sansasyon ama… Belki de vardır, ticari amaçla demiyorum.

Ormanların kralı var da niye kraliçesi yok? O da dişi aslan mı? Yok, o da kral. Aslında yaşamaya çalışan bir hayvancık. İmkânsızlık olduğunda ne o krallık kalır ne de o haşmet. Aslanın aslan olarak kalmasını sağlamalıyız.

NAHİDE ÇELEBİ bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

:) Konu ilgimi çekti Cimbomum ben :) bi de burcum aslan. Nasıl aslansam korkak aslan, ben en küçük familyadan kedi, yavru kedi diyelim :).Zora düşünce hadi diyorum aslansın sen :) bi süreliğine işe yarıyor. Kendini aynada aslan gören masum kedi :). Heybetli, gururlu duruşuna imrenirim kendini belli eder Kral'dır işte. Beslense beslerim de aslinda güzel olur...Buraya bi tebrik koydum Cimbomlu oluşuna :)...Selam olsun...

emine gezkin 
 05.02.2017 15:04
Cevap :
Hele diyorum aslan gibi kızsın...Bir de cimbomsun demek.Ben de beslerim de aç kaldığında beni yemeyecek bir şey olmalı.Teşekkürler ediyorum arkadaşıma.  07.02.2017 23:01
 

Ormanların kralı diyorlar da yaşam alanlarında orman yok.kaplanlarla karıştırıyorlar herhalde :)

İlhan Aşıcı 
 10.01.2017 8:17
Cevap :
Valla belgeseller yanıltıyor bizi, öyle sanıyoruz.  11.01.2017 0:10
 

Doğru söze ne denir.Selamlar sağlıklı mutlu günler.NAHİDE ÇELEBİ

NAHİDE ÇELEBİ 
 09.01.2017 17:07
Cevap :
Teşekkür ederim Nahide Hanım, sağlık ve mutluluk dileklerimle.  10.01.2017 23:22
 

Merhaba, Galatasaray da aslan ama.... Saygı ve selamlar...

izmirli doksanyedi 
 09.01.2017 17:05
Cevap :
Cim bom deyince akan sular durur, kötü yerden yakaladınız beni!  11.01.2017 1:07
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 4738
Toplam yorum
: 12762
Toplam mesaj
: 282
Ort. okunma sayısı
: 668
Kayıt tarihi
: 21.09.08
 
 

Sadece sayfalarda kalan yazılar şaheser olsalar bile önemsiz ve anlamsızdır. İnsanlara ulaşan ve ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster