Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Şubat '14

 
Kategori
Haber
Okunma Sayısı
731
 

Asli vazifelerini unutan nesil

Asli vazifelerini unutan nesil
 

Her İşi Yüklenen Karekter


Günümüz dünyasının insanlara sunmuş olduğu hizmetler karşısında insanlar hakikaten zorlanmaktadırlar. Özellikle bilişim araçları yoluyla bireyin ayağına kadar gelebilen talepleri, kendi kültüründen olmayanlarla kurmuş olduğu dialog ve bununla farkına varılan öteki yaşam, alım gücünün sınırlılığı başlıca sayılabilinir. Tüm bu yaşanılanlar dahlinde birey, kendine yüklenen yahut yüklenilen sorumluluklara karşı uygun ve yerinde karşılık veremeyebilmektedir.

İlk olarak, yönetim eliti dediğimiz siyasiler, bürokratlar ve atanmış/seçilmiş üst düzey yargı ve yürütme mensupları... Bu gruptakiler  asıl olarak kendilerine verilmiş olan işlerin dışında mazaallah herşeyle ilgilenirler. Gündemde hangi konular işleniyorsa, bir bakmışız konu uzmanı olarak kamuoyuna bilgi ve gereğini vermekten uzak durmamaktalar. Bunun sebebi, kanımca bireyin kendi iç huzur ve barışını gerçekleştirememesindendir. Ki buda kişinin karekter yapısının stabil olmayıp, değişken olduğuna işarettir.

İkinci olarak, endüstride çalışan kendilerini beyaz yaka'lı lanse eden özellikle teknik şahsiyetlililer. Yakalarından kravatı eksik tutmazlar; maattesüf malzeme yahut mekanik anlamda bir problem zuhur ettiğinde bu arkadaşlarımızı orada göremezsiniz. Olay yeri belirlenir, müdahale personeli hazır kıtaya geçer ve onlar ancak seyrederler... Esasında olması gereken teknik beyaz yakalıların da içinde bulunduğu tüm ekip çalışma elbiselerini giyer, alnında yağlı terler akıtırlar.

Son olarak; şunu gönül rahatlılığıyla söyleyebiliriz: toplumumuzun büyük çoğunluğu kendine vazife olmayan işlerle uğraşmaktadır. Global düzeyden baktığımızda örneğin; Şike, Balyoz, Ergenekon Davaları, Demokratikleşme Eylemlilikleri ve nihayetinde 17 Aralık operasyonu... Çarşıda, pazarda, gazetede, tv'de vs. o kadar yorum o kadar farklı bakış açıları topluma yansıtılıyor ki şaşırıp kalıyorsunuz. Derunîde olması gereken budur; herbir bireyin yorum sahibi olması. Fakat sıkıntı yorumların taraflılık ve ötekileştirme boyutuna erişmesi. Tabiki, bu esnada da yapmakla mükellef olduğu işine, eşine, çocuğuna, emeğine, doğada ğeçireceği vakte yeteri kadar özen göstermiyor. Akabinde bu eksiklikler yüzünden "manevi bir tatminsizlik" bir iplik yumağı haline gelmekte olup gelecekte birçok alanda bizi sıkıntıya sevk etmektedir.

 

 

gülsen tunçkal bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 2
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 397
Kayıt tarihi
: 20.02.14
 
 

Endüstri Mühendisiyim. Mühendislik alanlarındaki yenilik, değişim ve dönüşüm gibi temel ve felsef..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster