Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

23 Ocak '07

 
Kategori
İlişkiler
Okunma Sayısı
1098
 

Aslında ben kirlenmiştim!

Aslında ben kirlenmiştim!
 

Bu anlatacağım yaşanmış öyküyü şimdi çok başarılı olan bir zenci avukattan dinlemiştim. Bu öyküyü anlattıktan sonra , kendi yaşadığım bazı olaylarla özdeşleştirmeye çalışacağım.

Öykü zencilerin yoğun olduğu bir mahallede yaşanmış. Yıllar önce bilgisayarda "chat" yapmanın ne anlama geldiğini bile kimsenin bilmediği, çocukların akşam karanlığına kadar dışarıda oynadıkları, susayıp, acıktıklarında herhangi bir arkadaşlarının evinde rahatlıkla karınlarını doyurup, su içtikleri, sıcacık, güven dolu güzelim mahalle halkının var olduğu dönemlerde!

Zenci bir çocuğu annesi tertemiz yıkamış, temiz giyisilerini giydirmiş, en sevdiği kısa pantalonunu, kasketini takmış, ve arkadaşlarıyla oynamak üzere, sokağa bırakmış. Çocuk çok mutlu bir şekilde, zıplayarak arkadaşlarının yanına gelmiş. Aralarında beyaz çocuklarda varmış, birlikte oynadıkları. Zenci çocuk,beyaz çocuğun elini tutmak istemiş dostça, fakat beyaz çocuk birdenbire ağlayarak evine doğru koşmaya başlamış. Zenci çocuk buna bir anlam verememiş,"Ne oldu arkadaşım ? Neden ağlıyorsun, "diye sorunca; bana dokundun, kirlendim, onun için ağlıyorum cevabını duyunca, zenci çocuk o kadar üzülmüş , o kadar üzülmüş ki, gözyaşları süzülmeye başlamış. Halbuki annem beni yeni yıkadı, asıl kirlenen benim, diye düşünmüş, yüreği kırık.

Evet asıl kirlenen o annesinin tertemiz yıkadığı , yalnızca derisi siyah olduğu için yargılanan zenci çocuktu!

Zaman içinde bu zenci çocuk, "o" kirlenmenin etkisiyle, çok başarılı, haksızlıklarla savaşmaya kararlı çok başarılı bir avukat olmuş, seminerlerinde bu öyküyü anlatıyor. "Asıl kirlenen bendim" diyor.

Birde bencileyin hayatımdaki olaylara bakıyorumda , kim kirleniyor, kim temizlik adına savaşıyor anlamak kolay değil. Bakış açılarımız, ne kadar farklı! Galiba, özümüzden uzaklaştıkça, egomuzu büyüterek, sürekli başkalarını suçlamaya devam ederek "en" durumumuzu koruma çabaları içine giriyoruz.

Çevre temizliğine, halıların, evimizin temizliğine dikkat ederken, beynimiz ve yüreğimizide temiz tutarsak. kimse kimseyi kirletemez diye düşünüyorum. Biz bir bütünün parçalarıyız, tüm parçalar birbirini tamamlar, temiz tertemiz olalım...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

İnsanların yüreklerindeki o küçük lekeler bir vakit sonra bakıyorsun büyük bir kanser hücresi olmuş.Tedaviye başlanıyor,aylar sonra hekimin cevabı;Artık çok geç tüm vücudu sarmış durum da.Hastanızı alın son günlerini sevdiklerinin yanında geçirsin.Varmaya çalıştığım yer; önem arzeden,dikkate almaya değer olan o küçük lekeler.Onların üzerine hassasiyetle gitmeliyiz,giderken de o lekeli alışkanlıklarımızı bir kenara bırakmalıyız.

Necmettin KARABURGU 
 28.01.2007 10:19
Cevap :
Temiz suda herşey nettir,orada hastalık,nefret,hançerleme yoktur.Yorumunuza teşekkür ederim.  28.01.2007 16:37
 

Evet ne yazıkkı oyle kımın ak kımın kara olugunu secemıyoruz bırakın baskasının rengını kendımızı daha soyutlyamıyoruz bu yalan dunyadan. bızmısız gıbı n temızı etrafımızdakılerde kusur arıyoruz baskalarını suclarız hep oysa ıcımızdekıler dıle gelse emınım kendımızden utanırız........

siyah inci 
 26.01.2007 23:27
Cevap :
Doğru söylüyorsunuz.Önce kendimize karşı şeffaf ve dürüst olmalıyızki arınalım, temizlik beyinde ve yürekte olursa, samimiyet olur,hoşgörü çok kolay gelişir. Ama bu dünyayı birbirimize ön yargılarımız nedeniyle ,yada bizden farklı diye cehenneme çevirmemeliyiz. Yorumunuza teşekkür ederim.  27.01.2007 0:34
 

Bu hikayeden ders çıkarmaları gereken o kadar çok insan varki ülkemde bir sponsor bulsakta şehrin tüm bilbordlarına donatlasak bununla. Başkalarına saygı göstermeyenin saygı görmeye hakları olmadığını önyargıların kirlenmişliğini bir anlatabilsek şu kısacık yaşamda insanlara Teşekkürler sevgili öğretmenim biran olsun bu duyguları bizlere hatırlattığınız için. iyi ve mutlu günler diliyorum.

Ersen Gürpınar 
 25.01.2007 21:57
Cevap :
Ben çok teşekkür ediyorum,bu kadar candan ve içten yorumunuz için.  26.01.2007 10:13
 

Öğretmenim söylediklerinize katılmamak elde değil.Madem ki bu dünyada birlikte ve beraber yaşıyoruz herşeye olumlu bir gözle tertemiz bakmak lazım.

Ctmaksaray1973 
 25.01.2007 13:42
Cevap :
Birbirimizi sevmek açık ve net davranmak bu kadar zor mu! Yorumunuza teşekkür ederim.  25.01.2007 19:51
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
 
Toplam blog
: 258
Toplam yorum
: 380
Toplam mesaj
: 85
Ort. okunma sayısı
: 2027
Kayıt tarihi
: 09.11.06
 
 

Ben İngilizce öğretmenliği yapan yurdum insanıyım. Yalnız öğrencilerim yetişkin arkadaşlar. Devlet m..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster